NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
11
2
apsuva
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora
ÇERKESLER; ANADİLİMİZ KAYBOLUYOR!

Dünya Anadil Günü'nü en buruk geçiren halkların başında Türkiye'de sayıları üç milyondan fazla olan Çerkesler gelmekte.
21-02-2014 - 5 kez okundu

Çerkesler; Anadilimiz Kayboluyor!

Çerkesler; Anadilimiz Kayboluyor!
 

Dünya Anadil Günü'nü en buruk geçiren halkların başında Türkiye'de sayıları üç milyondan fazla olan Çerkesler gelmekte.Çerkeslerin büyük çoğunluğu anadilini konuşamamanın ve hatta anlayamamanın üzüntüsü içerisinde.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) genel başkanı Dr. Nusret Baş ''21 Şubat Dünya Anadil Günü'' nedeniyle bir açıklama yayınladı.

 

Dr. Nusret Baş açıklamasında; UNESCO'nun yayınladığı ''kaybolmak üzere olan diller'' kategorisinde en üst sıralarda yer alan anadilimiz Çerkesce (Adığabze) Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin çoğu tarafından konuşulamamakta.Anadilini bilen Çerkes sayısı Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin yüzde beşini dahi karşılamıyor. 150 yıl önce, Rusya Çarlığı'nın soykırım ve sürgün politikası sonrasında, Osmanlı topraklarına gelip bu vatan için her dönemde can verirken Türkçe bilmiyorduk.Ama şimdi anadilimiz olan Çerkesceyi konuşamaz hale düştük.İlköğretimde ''seçmeli dil'' uygulaması önemli bir gelişmeydi ama bu uygulama anadilin öğretilmesinde yetersiz kalıyor.


Devlet eliyle, devlet destekli TRT'de Kürtçe ve Arapça yayın yapan kanallar açıldı.Bu ülkenin vatandaşı olan biz Çerkesler de devletten aynı uygulamayı bekliyoruz. Yirmi dört saat yayın yapan, devlet destekli TRT7-Çerkesce kanalı çok acil açılmalı ve UNESCO'nun yayınladığı kaybolmak üzere olan diller kategorisinden on bin yıllık geçmişi bulunan bu güzel dil çıkarılmalıdır.


Aynı şekilde, ana sınıfından itibaren devlet okullarında anadil öğretiminin önü açılmalı, özel öğretim kurumlarında anadilde öğretim kolaylaştırılmalı ve bu yönde teşvik edici uygulamalar hayata geçirilmelidir.

 

Ayrıca İstanbul'da yaşayan Çerkesler, Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun kurucu derneklerinde İstanbul Çerkes Derneği'nin ''14 Mart Adığe Dili Günü'' nedeniyle, 14 mart cuma akşamı Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ndeki kültür programında bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Kaynak:http://www.habermonitor.com

Etiketler:
Dünya Ana dil Çerkesler Dünya Ana Dil Günü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır