NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
35WERE~1.MP3
2
4SIMD.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKAS DİASPORASI ÖDÜL TÖRENİ TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Kafkas Diasporası:com tarafından bu yıl 8.cisi Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlenen "Yılın En iyileri ödül Töreni" Türkiye gündemini değiştirdi.
11-11-2014 - kez okundu

Kafkas Diasporası:com tarafından bu yıl 8.cisi Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlenen "Yılın En iyileri ödül Töreni" Türkiye gündemini değiştirdi.
 

Kafkas Diasporası.Com, yaklaşık 10 yıldır devam ettirdiğimiz "Çerkes Ethem'e İade-i İtibar Kampanyası"nda nihayet çok somut adımlar atıldı. Tören katılan ve Yılın Siyasetcisi ödülüne layık görülen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çok net ifadelerle bu güne kadar bu iade-i itibarın yapılmaması "TBMM'de Çerkes olduğu idda edilen milletvekillerinin ayıbıdır, Çerkes Ethem asla vatan haini değildir açıklaması, ulusal gündemin bir numarasına yerleşti. 

Toplantının başında Genel Yayın Yönetmenimizin yaptığı tarihi çağrı, anında karşılık buldu. Genel Yayın Yönetmenimiz Oğuz Berk;
 

Sayın Bakanım, saygıdeğer misafirler,

                Çerkesler 1864'te Büyük sürgün dediğimiz bir trajenin ardından o günkü Osmanlı topraklarına yerleştiler. O günden bu güne bu toprakların vatan olması içinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Çerkeslerin anadoluya yerleşmelerinin hemen akabinde Sultan Abdülaziz, Çerkeslere 20 yıl askerlikten muafiyet getirmişti. Ancak bunun üzerinden henüz 10 yıl geçmiştikiÇerkesler, gönüllü alaylar kurarak Osmanlı Rus savaşına katıldılar. 1. Dünya savaşında, kurtuluş savaşında, vatansızlığın, sürgünün, soykırım ne olduğunu, en iyi bilen Çerkesler hep en ön safta oldular. Egede Çerkes Ethem, Antep'e Ali Şefik Özdemir, Maraş'ta Aslan Bey, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Bekir sami Kunduk'un Çerkes olmaları tesadüf değildir. Bunlar "son vatanın" fedaileridir.

                Maalesef 90 yıldır, tek tip insan yetiştirme ve tek kahraman üretme politikaları yüzünden, bu milli mücadele kahramanlarının layıkıyla anılması engellenmiştir. Ancak bugün Antep'te Ali Şefik Özdemir, Maraş'ta Aslan bey'in hizmetleri takdir edilmiş anıtları dikilmiştir.

                Bunlar arasında bu toprakların vatan olması için en büyük mücadeleyi veren, savaş meydanlarında bu ülke için 17 savaş yarası almış bir isim; Çerkes Ethem, kardeş kanı dökmemek için, Yunan cephesinden geçiş hakkı alarak Ürdün'e gitmiş ve orada vefat etmiştir.

                Ethem bey, af edildiği halde "ben affedilecek bir suç işlemedim, herkesin beni hain bildiği memleketime af yoluyla dönmem. hakkımdaki gerçeklerin ortaya çıkartılacağı bağımsız bir mahkeme yargılanmak koşuluyla dönerim." diyerek dönmemiştir.

                Bu salondaki herkese soruyorum vatansever olmak için kaç kurşun yeriz, 1 mi 5 mi 15 mi ?  Bu topraklar için 17 yara olan Ethem Bey'in hain olmadığını artık resmi tarih dışında tüm aydınlar, akademisyenler ve tarihçiler söylüyor.

                Türkiye'nin demokratikleşmesi, yakın tarihi ile yüzleşmesi adına Sayın Cumhurbaşkanımızın " Dersim'de devletin bir suçu varsa ben özür diliyorum" açıklaması tahi bir açıklamadır. Bunun akabinden Çerkes Ethem'e İad-i itibar ile ilgili bir gelişme olmasını bekledik ancak olmadı.

                Mustafa Kemal Atatürk'ün " Ethem bey, Adınız Türk tarihine Altın harflerle yazılacaktır" dediği, İsmet İnönü'nü" Ethem olmasaydı, itiraf etmeliyim ki biz iç isyanları bastırmakta ve TBMM nin varlığı korumakta acisiz" dediği, İlk Büyük Millet Meclisinde Milletin Kurtarıcısı diye karşılanan Ethem bey,  maalesef hala hain diye anılmaktadır.
 

Genel Yayın Yönetmenimiz ve Kafkas Diasporası Ödül Törenleri Organizatörü Oğuz Berk'in ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan yıllardır beklediğimiz açıklama geldi. Arınç:

"Türkiye’de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış 3-5 kişi dışında Çerkes Ethem’e hain diyemez. Çerkes Ethem, gerçekten İstiklal mücadelesinde varını, yoğunu ortaya koymuş bir insandır. Allah rahmet eylesin. Asil bir insan, gerçek bir Çerkes olduğu için de kendisine tanınan bazı haklarına ve imkanları reddetmek asaletini de göstermiştir. 1936’da çıkan yasa veya kararlara rağmen o yargılanıp aklanmayı, milletin vicdanında tertemiz olmayı arzu etmiş. Ama bu bugüne kadar gerçekleşmemiş. Bence bu parlamentoda bulunup da Çerkes olduğunu iddia eden milletvekilleri için büyük bir ayıptır. Bir kanun teklifine gerek olmayabilir, ama bir meclis araştırması komisyonu kurulması çok isabetli olur. Yani önümüzde çok az bir zaman kaldı. Yetişir mi yetişmez mi bilmiyorum ama bir meclis araştırma komisyonu kurulsa, tarihi araştırsa sonunda Çerkez Ethem’in ne kadar masum olduğu, milletini seven ne kadar büyük bir vatansever olduğu, istiklal mücadelesinde vatanı için hayatını nasıl ortaya koyduğu apaçık ortaya çıkacaktır. Bunu bir fikir olarak söylüyorum. Şuanda meclis araştırmasından başka bir faaliyet aklıma gelmedi. Bugünden sonra bunu gerçekleştirmek üzere talimat vereceğim. Bu konuda parlamentoda hangi arkadaşımızı olursa bir 20 kişi imza atacak. Çerkes Ethem komisyonunu hep beraber kurar ve sonucunu hep birlikte alkışlarız" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuşması salonda coşkuyla karşılandı. Konuşması ardından yerine dönen Sayın Arınç tarafından "Çerkes Ethem'e İade-i itibar" için komisyon kurulması için Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk'e talimat verildi.

Etiketler:
Kafkas Diasporası:com Oğuz BERK Kafkas Diasporası Diaspora

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır