NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
9
4WORED1.MP3
apsuva
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ESKİŞEHİR’DEKİ ÇERKES KÖYLERİ KAFKASYA GAZETELERİNDE.

Kuzey Kafkasya'daki medya kuruluşu Adigey STRC ekibi tarafından, diasporada yaşayan Çerkeslerin yaşamlarıyla ilgili Eskişehir’de yaptıkları araştırmaları sonucu hazırlanan haberler yayınlandı.
23-12-2014 - kez okundu

Eskişehir’deki Çerkes Köyleri Kafkasya Gazetelerinde

 
 
- Kuzey Kafkasya'daki medya kuruluşu Adigey STRC ekibi tarafından, diasporada yaşayan Çerkeslerin yaşamlarıyla ilgili Eskişehir’de yaptıkları araştırmaları sonucu hazırlanan haberler yayınlandı.
 
Adigey STRC muhabirleri, 150 yıl önce sürgün olarak Türkiye'ye gelmiş olan ve diasporada yaşayan Çerkeslerin, Kafkasya’da yaşadıkları döneme ait adetleri ne kadar koruduklarını araştırmak için Türkiye’ye geldi. Bursa ve Düzce’den sonra Eskişehir’i ziyarete gelen muhabirler, Çerkes nüfusun yoğun olduğu Oklubalı köyünü ziyaret ettiler. Muhabir Svetlana Kushu, burada yaşayan yaşlılarla ve gençlerle sohbetler etti. Yaşlıların ve gençlerin anadillerini koruduklarını görmesinden memnuniyetini de kendi gazetelerinde dile getiren Kushu, Eskişehir’de kültürün ve adetlerin korunduğunu görmenin kendisini mutlu ettiğini ifade etti.
 
Oklubalı köyünde Kafkasya’da da sürdürülen mahalli Çerkes ezgileriyle program çekimlerini tamamlayan muhabirler Odunpazarı’nda bulunan Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Kültür Evi’ni de ziyaret etti. Burada da Kafkasya’ya özgü Çerkes yemeklerini tadan muhabirlere, Dernek Başkanı Ghuche Ufuk Çevik de eşlik etti. Eskişehir’in ve Çerkes köylerinin Kuzey Kafkasya’da tanıtılacağından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Başkan Çevik, kendilerini ziyaret eden hemşehrilerine teşekkür etti.
 
Eskişehir ziyaretinin ardından Maykop’a dönen Svetlana Kushu, çekimlerini yaptıkları köylerle ilgili haberleri, televizyondan önce Maykop’ta bulunan ve Kiril alfabesi ile yayın yapan bir gazetede yayınladı. Kushu, 151 yıl önce sürgün gelen Çerkeslerin kültürlerini koruduğunu görmekten onur duyduğunu ifade etti.
 

Etiketler:
Oklubal Oklubalı köyü adıge adıge köyü Adıge Televizyonu Maykop Adigey STRC Svetlana Kushu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır