NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
12
4-5-6-7
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora
SÜRGÜNÜN YASI BİRLİKTE TUTULACAK..

SÜRGÜNÜN YASI BİRLİKTE TUTULACAK.. Toplumun geniş bir kesiminin sesine, duyarlılık gösteren, sivil yapıların ortak akıl, uzlaşı ve kararlılıkla bütünleştiği, kifayetli buluşması..
04-02-2015 - 5 kez okundu

SÜRGÜNÜN YASI BİRLİKTE TUTULACAK..

Toplumun geniş bir kesiminin sesine, duyarlılık gösteren, sivil yapıların ortak akıl, uzlaşı ve kararlılıkla bütünleştiği, kifayetli buluşması...

21 Mayıs 1864’te Kafkas – Rus savaşlarında Osmanlı topraklarına sürülen Kafkasyalıların ilk çıktıkları kara noktalarından biri olan Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Kefken Babalı Köyü’nde Kafkas liderlerin Kocaeli’de bir araya gelmesiyle ortak bir anma töreni yapılması kararlaştırıldı.

Kocaeli’de gerçekleşen zirveye Türkiye’nin önde gelen Kafkas liderleri katıldı. Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, KAFFED Genel Başkan Yardımcısı Erol Taymaz, KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Akman, Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, Sakarya Hendek Kafkas Kültür Derneği Başkanı Kamil Şirinel, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Eski Başkanı Sami Korkut, Kafkas İşadamı ve Akmis Seyahat Yönetim kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, Akmis Seyahat Genel Müdürü Olgun Aksoy, gerçekleşen toplantıda yer aldı.

SÜRGÜNÜN YASI BİRLİKTE TUTULACAK
Anadolu’nun en saygın halkları arasında gösterilen ve tarih trajedisini 150 yıl önce yaşayan Kafkasyalılar, 21 Mayıs 1864’te Kafkas topraklarından Anadolu topraklarına sürgün edildiğinde Kandıra Kefken Babalı Köyü’e çıktı. Yaşam savaşı neticesinde birçok Kafkasyalının o noktada yaşamını yitirdiği, karaya sağ olarak çıkanların bu köyde bulunan bir mağaraya sığındığı ve ardından doğu Marmara’ya köylere yerleştiği yakın tarihte tarihçiler tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Kafkasyalılar her yıl 21 Mayıs’ta Babalı Köyü’nde sürgünde yaşamını yitirenleri anıyordu. Kocaeli’de Welburn Otel’de gerçekleşen toplantıda Kafkas liderler bu anmayı birlikte büyük bir organizasyonla gerçekleştirmeyi kararlaştırdı.

TÜM DÜNYA KOCAELİ’YE AKACAK
Gerçekleşen toplantıda tarihi önümüzdeki günlerde belirlenecek olan anma programı için önemli kararlar alındı. Sürgün ile dünyanın birçok noktasına sürgün edilen Kafkasyalılar Kocaeli’ye davet edilecek. Gelecek olan Kafkasyalılara ulaşım, konaklama ve kalacak zaman zarflarında tüm ihtiyaçları karşılama kolaylıkları sağlanacak.

KARAOSMANOĞLU’NDAN DESTEK GELDİ
Welburn Otel’de gerçekleşen toplantının ardından heyet Kocaeli Kafkas Evi’nde bir araya gelerek detayları görüştü. Ardından alınan kararlar ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu makamında ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ve KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, Karaosmanoğlu’na anma töreni hakkında bilgi verdi. Karaosmanoğlu heyete gerçekleşecek törenlerde Kocaeli büyükşehir Belediyesi olarak tüm desteği sunacaklarını bildirdi. Ziyaretin ardından toplantılar sona erdi. Heyet önümüzdeki günlerde yine bir araya gelecek ve somut çalışmalara başlanılacak.
Bilgi-Edit / Erhan ALTIPARMAK

KAFKAS İŞ DÜNYASI / THE CAUCASIAN BUSINESS WORLD'un fotoğrafı.
 
KAYNAK: Kafkas İş Dünyası / YHE CAUCASIAN BUSINESS WORLD
 

Etiketler:
Sürgün 21.Mayıs 21.mayıs 1864 Kocaeli Kafkas Kaffed Babalı Köyü Yaşar ASLANKAYA Erdal ÇATAN Cengiz KOÇ Erol TAYMAZ Oral KOBAŞ Ruhi KARAALP Olgun AKSOY

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır