NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
12
4WORED3.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BEYLİKDÜZÜ’NDE DİLLERE DESTAN BİR ÇERKES GECESİ.

Beylikdüzü Kültür Merkezi oldukça kalabalık bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Çerkesler, Çerkes Kültür Evi ‘nin kuruluşunun birinci yılını, aynı zaman da Çerkezlerin 14 mart Adige dil gününü coşkulu bir şekilde Kültür Merkezi’nde kutladı. Gecenin sunuculuğunu Onur Yaldız yaptı.
16-03-2015 - kez okundu

 

Etkinliğe; Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar belediyesi  Ak Parti Meclis üyesi Yaşar Karaaslan , Ak parti 3.bölge milletvekili  A. Adayı Ekrem Kap, CHP 3. bölge A. Adayı ve Çerkes Kültür Evi’nin onursal Başkanı, Abdullah Teber, Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul 3.bölge bağımsız milletvekili adayı Kenan Kaplan, Çoğulcu demokrasi Partisi üyesi 2.bölge milletvekili adayı Prof. Dr. Günsel Şurdum, Beylikdüzü belediye başkan geçmiş dönem MHP adaylarından Avukat Ethem Baykal, Adige Khase derneği başkanı Ayhan Özden, Bahçelievler Kafkas Çerkes derneği Başkanı Ahmet Saygılı  katıldı.

Çerkes Kültür Evi başkanı Ömer Çötok açılış konuşmasında Çerkeslerin 14 mart ana dil günü olması sebebiyle anavatanı selamladı. ilk Adige alfabesinin yayınlanışının 162. yılını ve Çerkes Kültür Evi’ nin kuruluşunun birinci yılını birlikte kutladıklarını belirtti.

 “Sizden göndermesi, bizden eğitmesi”

 Günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Adigece’nin korunması için; Tüm Çerkeslerin Beylikdüzü’nde bulunan kültür evine çocukların göndermelerini istedi. “Sizden göndermesi, bizden eğitmesi” diyerek konuya dikkat çekti.

 ‘’Biz Çerkesler soyuna, toplumuna, insanlığa önem veren bir toplumuz”

 Onursal başkan olarak  Çerkes Kültür Evi’nin kuruluşunda ve yaşamını devam etmesinde büyük emeği olan Abdullah Teber, Güzel bir akşamda birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek: ‘’Biz Çerkesler soyuna, toplumuna, insanlığa önem veren bir toplumuz. Toplumumuz ne yazık ki dünyanın dört bir yanında acı çekmektedir. Suriye’de Halep’te Amerika’da Avrupa’nın bir çok yerine dağılmış  insanlarımız var. Kültürümüz yok olup gidiyor.Bu güzel kültürü yaşatmak, insanlığın görevidir. Binlerce yıl yaşayan kültürümüz yok olmamalıdır! Ülkemizde dört beş milyon Çerkes olduğundan söz ediliyor. Ben bu nüfusun daha fazla olduğuna inanıyorum. Birlik beraberlik içinde ve gerekirse anavatanımızda huzur içinde ebediyen yaşarız diye düşünüyorum” diyerek Çerkezleri bir araya getiren ve güzel bir organizasyon yapan başkan, yönetim kurulu üyeleri ayrıca tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum’’ diye kaydetti.

 Çerkesce şiirler, şarkılar ve foklor oyunları geceye karıştı

 Gece; Çerkesce şiirler, şarkılar ve foklor oyunları ile  devam etti. Program dil eğitmeni İlhan Aydemir’in  şiir okumasıyla başladı.

Şaguj Yılmaz ve öğrencilerinin şiirleri,  İTÜKAF Foklor ekibinin gösterileri, Çerkesler arasında yeni oluşan, Kamuran Çolak yönetiminde ki ‘Deju Gup’ korosunun yer aldığı Etnik Kafkas Müzik Topluluğu ve solist Gupse Seda Özdemir : Osetce, Adigece ,Çeçence ve Abazaca şarkılar seslendirdi. Çerkes Kültür Evi nin iki ay gibi kısa sürede çalışarak sahnelediği danslar Woşşog ekibitarafından sunuldu.

Program sonuna, Çerkesler arasında ‘Mahalli Düğün’ diye adlandırılan dansla nihayete erdi. Beylikdüzü Belediye başkanı Ekrem  İmamoğlu gecenin son konuşmasını yaptı. Mükemmel bir organizasyon düzenleyen Çerkeslere, bu coşkulu gün için teşekkür etti. Çerkes Kültür Evi’ne  belediye olarak üstlerine düşen her görevi yapacaklarını ifade etti.

Kaynak:Yeni Esnaf

Etiketler:
Beylikdüzü Adige Khase Ömer Çötok Çerkes Kültür Evi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır