NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
3
apsuva
4-5-6-7
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ KAFKAS DİLLERİ BÖLÜMÜ HAYATA GEÇSİN.

Sayın Cumhurbaşkanım Bu toprakların asli bir unsuru olan, bağımsızlığın kazanılmasında varını yoğunu ortaya koyan Çerkesler yok sayılmakta, ötekileştirilmekte ve ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.
14-12-2015 - kez okundu

Sayın Cumhurbaşkanım
Bu toprakların asli bir unsuru olan, bağımsızlığın kazanılmasında varını yoğunu ortaya koyan Çerkesler yok sayılmakta, ötekileştirilmekte ve ayrımcılığa tabi tutulmaktadır. 
Milli mücadelede Kuvayı Seyyare Komutanı Çerkes Ethem, ilk Başbakan Rauf Orbay, ilk Dış İşleri Bakanı Bekir Sami Kunduk, Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Cebesoy, Kuşcubaşı Eşref Sencer, Gaziantep Genel Komutanı Ali Şefik Özdemir, Kahramanmaraş Genel Komutanı Aslanbey Toğuzata... daha daha niceleri...
Çerkesler nüfuslarına kıyasla o kadar yoğun şekilde milli mücadelede varlıklarını ortaya koydular ki, geleneksel Çerkes Kalpağı milli mücadelenin sembolü bile olmuştu.

1. Dünya Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda işgallerine, soykırımlarına karşı bu vatanı savunduğumuz İngilizlere, Fransızlara, İtalyanlara, Yunanlılara, Ruslara, Ermenilere gösterilen ilgi Çerkesler'den esirgenmektedir.
Türkiye’nin 
11 üniversitesinde Rus Dili Edebiyatı bölümü, 
11 üniversitesinde Fransız Dili Edebiyatı,
3 üniversitesinde 6 tane Yunan Dili Edebiyatı, 
değişik üniversitelerimizde 88 İngiliz Dili Edebiyatı bölümü, 
2 üniversitede 2 tane İtalyan dili edebiyatı bölümü var. 
Türkiye’de bir tanede, Ermeni Dili Edebiyatı bölümü var, oda Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde, 2010 yılında kuruldu ve öğretime devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanım
Sizin Başbakanlığınız döneminde çalışmaları başlayan Çerkes Dili Edebiyatı Bölümü, Düzce Üniversitesinde kuruldu ve gelecek yıl ilk mezunlarını verecek. Aynı YÖK’e bağlı, aynı kanunlara tabi Erciyes Üniversitesi, 5 senedir sallıyor, savsaklıyor, daha da sallayacak. Kafkas Dilleri Bölümü açıldı ama 5 yıldır alınan öğrenci sıfır.

Rus Dili Edebiyatı Bölümü açmaktan rahatsız olmayanlar, Ermeni Dili Edebiyatı Bölümü açmaktan rahatsız olmayanlar, Çerkes Dili Edebiyatı Bölümünden rahatsız oldular.
Sayın Hüseyin Çelik bir ara “ Çerkes Dili Edebiyatı bölümlerinin açılması, üniversite yönetimlerinin milliyetçi refleksleri yüzünden hayata geçmiyor. “demişti. 

Bu vatanın savunması için omuz omuza mücadele veren, Çanakkale’de, Sarıkamış’da, Ege'de, Maraş’ta, Antep’te kemikleri birbirine karışan, on binlerce şehit veren Çerkeslerin dilini öğrenmesi niye birilerini rahatsız ediyor. Bunlar İngiliz, Fransız, Yunan, Rus, Ermeni Dili Edebiyatı bölümleri açılırken rahatsız olmadılar.

Sayın Cumhurbaşkanım;
Demokrasi ve insan hakları adına döneminizde atılan adımlar çok önemlidir. Bir dönem Çerkesce, şarkı söylemek bile yasak iken, okullarda seçmeli dersler, üniversitelerde bölümler açılması sizin döneminizde mümkün olmuştur.
Önümüzdeki günlerde Erciyes Üniversitesi Rektörlük seçimleri yapılacaktır, demokrasi ve insan haklarını özümsememiş, ötekileştiren, ayrımcılık yapan birisini lütfen Erciyes Üniversitesi Rektörü olarak atamayın. 
Erciyes Üniversitesi'nde 5 yıldır kağıt üstünde açık tutulan ama, tek bir öğrenci bile alınmayan Kafkas Dilleri Bölümü'nün hayata geçirilmesini istiyoruz. Bunu hayata geçirecek demokratik olgunluğa sahip birisinin atanması sizin takdirleriniz ve emirlerinizle mümkündür.
Saygılarımızla, arz ederiz.

Etiketler:
Çerkesler Çerkes Kalpağı Şefik Özdemir Ali Fuat Cebesoy

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır