NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4WORED3.MP3
12
4WORED1.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ADİGECE VE ABAZACA SEÇMELİ DERSİ İÇİN SINIF AÇMA ÇABALARI.

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (EKKKDD), Adigece ve Abazaca derslerinden Çerkes çocukların faydalanması çalışmalarına başladı.
05-02-2016 - kez okundu

(ÖZEL HABER) ADİGECE VE ABAZACA SEÇMELİ DERSİ İÇİN SINIF AÇMA ÇABALARI

IHA

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (EKKKDD), Adigece ve Abazaca derslerinden Çerkes çocukların faydalanması çalışmalarına başladı.
Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Ertok, 2012 yılından bu yana Milli eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul ve İmam Hatip ortaokullarında uygulanmaya başlayan ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ dersi kapsamında, yeterli sayıya ulaşamadıkları için Eskişehir’de sınıf açılamadığını, çocukların anadil eğitimlerinden faydalanamadıklarını belirtti. Seçmeli ders başvurularının başlaması ile Çerkeslerin daha çok yaşadıkları mahallelerde çalışmalara başlayarak yeterli sayıya ulaşmak için çaba sarf ettiklerini belirten Ertok, çocuklara sağlanan bu imkanın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Ertok, 2016-2017 eğitim döneminde anadil eğitiminin alınabilmesi için, seçmeli ders tercihlerinin son gününün 19 Şubat 2016 olduğunu belirterek, “Anadilimiz, atalarımızın bize bıraktığı büyük bir mirastır. Bu mirası gelecek nesillere aktarma sorumluluğumuz bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin bir kısmı anadillerini hiç öğrenememiştir. Çocuklarımıza verilen bu imkanın en iyi şekilde değerlendirilmesi için hem derneğimiz hem de bağlı olduğumuz federasyonumuz gerekli çalışmaları yapmaktadır” ifadelerini kullandı.
“GELECEĞİMİZE KORKUSUZCA VE UMUTLA BAKABİLMEK İÇİN ANADİLDE EĞİTİMİ SEÇMELİYİZ”
Dernek Başkanı Cihan Ertok, ortaokullarda eğitim gören Çerkes gençlerinin dağınık okullarda olmasından dolayı yeterli sayıyı sağlayamadıklarını da sözlerine ekledi. Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) bu tür sorunlarla ilgili çalışmaları olduğunu belirten Ertok, “Aynı mahallede olup farklı okullarda okuyan çocuklarımız var. Biz bu çocuklarımızın ortak bir okulda derslik açılması için girişimlerimiz oluyor. Ailelerimize de büyük sorumluluklar düşüyor. Okul yönetimlerine ısrarcı olmaları gerekmekte. Geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde Türkiye genelinde de yeterli sayıya ulaşamadık. Bu yüzden okul kitaplarının basımı olmadı. Eskişehir’de bu imkanı çocuklarımıza sağlamak önceliğimiz. Ancak Eskişehir’de sağlayamasak bile diğer illerimizdeki çocuklarımızın da bu eğitimlerden faydalanabilmesi için başvuru yapmamız büyük önem arz ediyor. Geleceğimize korkusuzca ve umutla bakabilmek için Anadilde eğitimi seçmeliyiz” şeklinde konuştu.
Ertok, karşılaşabilecek her türlü problemde, derneklerin ve Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun aileler destek olacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak:http://www.milliyet.com.

Etiketler:
ADİGECE VE ABAZACA Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür Cihan ERTOK

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır