NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
2
35WERE~1.MP3
4WORED1.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
MIZIKACILAR ESKİŞEHİR'DE BULUŞTU.

MIZIKALAR SUSMASIN. Mızıkalar Susmasın Eskişehir'in kültürel zenginliklerinden Çerksler ve Bozüyük,Düzce,Karaman,Konya,Kütahya illerinden gelen Mızıkaya gönül veren katılımcılarla , 29 Mayıs 2016 Odunpazarı sokaklarında Mızıka ezgiler eşliğinde herkese kendilerini hayran bıraktılar.
30-05-2016 - 5 kez okundu

Eskişehir’de bir grup Çerkes, Odunpazarı sokaklarında geçmişten gelen kültürün önemli unsurlarından mızıkanın unutulmaması için ve gelecekte de yaşatılması için gösteri yaptı.
Bozüyük, Konya, Düzce, ve Karaman’dan gelen Çerkesler, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Kafkas Kültür Evi’nde bir araya geldi. Kahvaltı eşliğinde çeşitli fikir alışverişinde bulunarak gelecek için çeşitli projeler üretmek isteyen Çerkesler, bölgesel mahalli mızıka dinletileri sunumu planladı. Toplumsal açıdan geçmişte uygulanan geleneksel yaklaşımın ‘mızıka çalanlara-pşinawolara değer kazandırılması’ gündem konusu olan toplantıda, bu yaklaşımın dönemimizde toplumsal algı oluşturma projesi üretildi. Yaklaşık 20’ye yakın mızıka ile Kafkas Kültür Evi’nden Odunpazarı Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştiren Çerkesler, meydanda spontane oluşan Çerkes düğünü ile büyük ilgi topladı.


Etkinliği gerçekleştiren Çerkesler, yapılan toplantının geçmişi geleceğe taşıyacak köprünün güçlenmesi, buluşmanın gelecekte daha geniş platformlarda yer almasını temenni ettiklerini belirterek ayrıldılar. Kent dışından gelen Çerkesler ise Eskişehir’de ev sahipliği yapan herkese teşekkür ederek ’Mızıkalar susmasın’diye sık sık bir araya geleceklerini belirtti.

iha

Etiketler:
Mızıka Mızıkalar Susmasın Mızıka Dünyası Nartajans kafkas evi Woşım yimakh

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır