NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
8
10
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BURSA ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ YENİ HİZMET BİNASINDA.

Bursa Nilüfer İlçesi Belediye Başkanlığınca Bursa Abhaz Kültür Derneğinin kullanımına verilen mekânın açılışı Bursa Nilüfer İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu tarafından yapıldı.
31-10-2016 - kez okundu

       
 

Bursa Abhaz Kültür Derneği Yeni Hizmet Binasında

 

Özen Atsanba

30.10.2016 Bursa 

 

Bursa Nilüfer İlçesi Belediye Başkanlığınca Bursa Abhaz Kültür Derneğinin kullanımına verilen mekânın açılışı Bursa Nilüfer İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu tarafından yapıldı.

 

Sayın Kayaoğlu açılış merasiminde yaptığı konuşmasında  "Dayanışmanın sağlanması için bir hedef, ilke edinildi. Onun içinde bütün insanları ayrıştırmadan birleştirerek bir araya gelerek kültürünü, birliğini, beraberliğini iyi, kötü günde paylaşmasını talep ediyor. Onun içindir ki bu tür kafeterya, dernek merkezleri oluşturulmasında çok önemli katkıları var.  Görmüş olduğumuz bu mekan Nilüfer Belediyesinin Abhaz Derneklerine Tahsis etmiş olduğu bir bina. Sizlerin de burada birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik içinde çok güzel hizmetler üreteceğinize inanıyoruz. Birliği beraberliği sağlayacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle bu mekanı sizlere, Bursalılara ve Türk insanına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Hepinize sevgiler saygılar sunuyorum". Diyerek açılışı gerçekleştirdi.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hapat Ahmet Ceylan Bursa Nilüfer Belediye Başkanı ve Sayın yardımcısına teşekkürle başladığı konuşmasında " Halkımıza ve Kültürümüze gösterdikleri kadirşinaslığı halkımız unutmayacaktır. Kendilerine müteşekkirim. Bizler Türkiye cumhuriyetinin asli unsurlarından olan Abhaz Kültürüne sahip Abhaz dilini ve kültürünü yaşatmak için faaliyet gösteren dernekleriz. Bu anlamda hizmetimize sunulan bu binanın dilimize ve kültürümüze çok katkılar sunacağına inanıyorum. Tekrar teşekkür ediyorum. Halkımıza ülkemize milletimize hayırlı olsun” Dedi

 

Bursa’da yaşayan Abhaz ve Adiğe’lerin yoğun katılımı ile açılan Dernek Hizmet Binası üyelerinin her türlü aktivitesine cevap verecek nitelikte. Ünitenin derneğe kazandırılmasında emeği olan birçok kişiye teşekkür eden Sayın Yılmaz Marşan “Bursa Abhaz derneği ve lokali yalnızca Abhaz kökenlilerin değil, kendini Abhazlara kardeş hisseden her bireyin mülküdür, kapısı tüm kardeşlerimize sonuna kadar açıktır.” İfadelerine yer verdi. Derneğin kısa tarihçesini anlatan Yılmaz Marşan konuşmasına devamla

Derneğimiz, İlk olarak 2010 yılında kurulmuş olup, Cumhuriyet caddesindeki lokalinde faaliyetine başlamıştır. Kuruluş amacı, Abhaz kültürünü Bursa’mızda yaşatmak ve tanıtmak olduğu kadar, değişen dünya dinamiklerinde, genç Abhazya cumhuriyeti ile, Bursa’daki Kafkas, Abhaz diasporası arasında köprü oluşturmaktır. Bu anlamda kuruluşta Abhazya cumhuriyeti yetkililerinin teşviki de önemli bir unsurdur. Bursa Abhaz derneği, kurulduğu günden bugüne kadar, ayrıştırıcı değil daima birleştirici vazifeler almak ilkesi ile hareket etmektedir. Bu ilkeden taviz vermemeyi kendimize düstur edinmişizdir. Bursa Abhaz derneği, bu anlamda diğer kardeş halklarımız ve derneklerimiz ile ismen ayrı görünse de ortak kültürümüzü ve Khabzemizi birlikte yaşamanın ve yaşatmanın gerekliliğinin bilincinde ve gayretinde olmuştur ve olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, güzide şehrimiz Bursa’nın ve Bursa halkının bir parçası olarak, Abhazya ile olan ve olabilecek kültürel, iktisadi ve insani her türlü bağlantılarını sağlamak başlıca vazifelerimizdendir. Çalışmalarımıza örnek vermek gerekirse, hepimizin bildiği gibi en etkili tanıtım mekanizması şüphesiz basındır. Bu anlamda, basının üst kurumu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun genel kurulunun, Abhazya’nın başkenti Sohum da düzenlenmesi gibi büyük bir organizasyon başta gelir. Bursa büyük şehir belediyesinin desteğinin alınması ve organizasyonun başarı ile tamamlanmasında, Abhaz Dernekleri Federasyonu namına, Bursa Abhaz derneği mensupları başat rolü üstlenmiştir. Abhazya’nın tanıtımında, Türkiye cumhuriyeti ile tarih boyunca var olan kardeşlik ilişkilerinin pekiştirilmesinde, çok önemli yer tutan bu organizasyonda, emeği geçen her kişi ve kuruma teşekkürü bir borç biliriz.

Saygıdeğer misafirlerimiz!

Kültürel faaliyetlerimizi yürütmek, yanı sıra camiamızın bir arada olması için, nezih ve temiz bir mekâna ihtiyaç duyuyoruz. Bu amaçla her ne kadar birçok eksiklikleri olsa da elimizden geldiği kadarı tefriş ettiğimiz ile böyle bir mekânı siz değerli hemşerilerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Eksikliklerden dolayı kusura bakmayın. İnanıyoruz ki, henüz çok yeni olan lokalimizin eksiklileri siz değerli hemşerilerimizin katkı ve gayretleri ile kısa zamanda giderilecektir. Camiamıza layık hale getirilecektir. Başta da belirttiğimiz gibi, Bursa Abhaz derneği ve lokali yalnızca Abhaz kökenlilerin değildir, kendini Abhazlara kardeş hisseden her bireyin mülküdür, kapısı tüm kardeşlerimize sonuna kadar açıktır.” Söylenecek söz ve yapılacak iş çok. Yeni lokalimizin camiamıza, Bursa’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor yönetim kurulum adına saygılarımızı sunuyorum.

 

Bursa Abhaz Derneği Başkanı Yılmaz Marşan'ın Alkışlarla son bulan konuşmasının ardından söz alan Abhazfed Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan konuşmasının önemli bir bölümünde "Konfederasyonlaşma sürecinin mutlaka başlatılması gerekliliğinin üzerinde önemle durarak, konuşulması lazım geldiğinin altını çizdi." Çok yakın zamanda gerçekleşen Moskova görüşmelerinden de bahseden Hapat Ahmet Ceylan olası gelişmeler karşısında bizler hazırlıklı olmalıyız. Önümüzdeki dönemde örgütlü yapımızı mutlaka geliştirmeli, derneklerimizi mülkiyet sahibi yapmalıyız." Dedi.

Kaynak:http://abhazpostasi.com

Etiketler:
Bursa Abhaz Kültür Derneği Bursa Abhaz Adil Kayaoğlu Bursa Abhaz Kültür Derneği Yeni Binasında

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır