NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
12
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
M.NÜZHET ÇETİNBAŞ'TAN KOMPLO TEORİSİ DENEMESİ...

Kafkas Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı M.Nüzhet Çetinbaş son makalesinde kendi deyimiyle Kuzey Osetya üzerinde komplo teorisi üretme denemesi yapıyor. ...
09-09-2004 - kez okundu

Kuzey Osetya'da meydana gelen terör vahşeti, R.F.'yi oldukça zorlayacak gibi görünüyor.

Ülkede meydana gelen her olayda Çeçen parmağı arayan, Çeçen toplumunu günah keçisi yaparak kendi iç problemlerini gözlerden kaçıran Rusya, bu son olaydan öyle çok kolay kurtulamayacak gibi görünüyor


Olayların başlangıcından beri sergilenen tutum, operasyon bitinceye kadar dünya kamuoyuna içeride 350 kişinin olduğu bilgisinin verilmesi, içerideki rehine sayısının 1000 civarında olduğunu yazan İzvestiya Gazetesi editörünün görevden alınması, Çeçenistan ve Kafkasya uzmanı dünyaca tanınmış Gazeta Nova muhabiri Anna Politkovskaya'nın Beslan'a giderken kendisine ikram edilen çaydan zehirlenerek Rostov'da uçaktan indirilmesi, Radio Svoboda muhabiri Andry Babitski'nin Beslan'a gitmek üzere geldiği havaalanında gözaltına alınması, iki gün sonra 1000 ruble gibi komik bir kefaletle serbest bırakılması, bütün bunlar arka arkaya sıralanınca ortaya bir bulmaca yumağı çıkıyor.

İnguşetya eski Devlet Başkanı Ruslan Auşev rehinelerin sağ olarak kurtarılması için çaba sarfederken, Auşev'in girişimleri sonucu 26 rehine serbest bırakılmışken, teröristleri ikna etme çabaları devam ederken bilinmedik bir tarzda, dünyada benzeri olmayan bir operasyonla yüzlerce masum yavrunun hayatına kastedenler acaba bu harekete mantıklı bir izah getirebiliyorlar mı ?

Uluslararası terör uzmanları, Avrupa basınında görüşlerini açıklıyorlar. Kesinlikle bu eylemde, savunmasız masum insanların hayatını hiçe sayan operasyonun fiyaskoyla sonuçlandığına dair ortak bir kanaat var. Hiç müdahale yapılmasa bile, içeride bulunan rehinelerin belki belli bir noktadan sonra gösterecekleri dirençle bile bu kadar zayiat almayacağını söylüyorlar.

R.F. yetkilileri şaşkınlıkla o kadar çelişkili haberler yayıyorlar ki, resmen bu olayı ellerine yüzlerine bulaştırdıklarının bir ifadesidir. Olayın üzerinden üç gün geçmesine rağmen teröristlerin kaç kişi oldukları hala netleşmedi.

Yakalandığı ifade edilen, Rus televizyonlarında konuşarak itirafçı olduğunu söyleyen şahsın eylem emrini bizzat Aslan Mashadov ve Şamil Basayev'den aldığını söylemesi ayrı bir komedidir.

Aslan Mashadov ile Şamil Basayev'in uzun zamandır birlikte olmadıklarını sağır sultan bile duydu. Üstelik Aslan mashadov arka arkaya yayınladığı bildirilerle bu olayı sert bir dille kınamıştır. Aslan Mashadov'u bu şekliyle değerlendirmek vicdan sahibi insanlar için bir görevdir. Şamil Basayev'in bugüne kadar eylemi sahiplenen bir açıklaması da olmamıştır.

Son birkaç gündür gerek yazılarımda, gerekse basına yaptığım açıklamalarda bir hususun altını çiziyorum. Bu olaylar kesinlikle provakasyondur. Tepeden tırnağa, FSB elemanlarının yönetimine geçen R.F. ve özerk cumhuriyetlerin önemli makamları, bölgede her türlü olayı provoke edebilecek güce ulaşmışlardır.

R.F. o derece büyük ve geniş bir coğrafya ki, bölgeler arası koordinasyonu sağlamak neredeyse imkansız gibidir. Yerel güçlerin kendi makamlarını korumak, rakiplerini tasfiye etmek için yapmayacakları şey yoktur.

Çeçenistan, Putin'i R.F. devlet başkanı yapmış, bazı subayları general rütbesine yükseltmiş, bölgedeki bazı özerk cumhuriyet yöneticilerinin koltuklarını sağlamlaştırmıştır.

Çeçenistan'da Rus ordusunun uyguladığı vahşete direnen, sivil halkın katledilmesi karşısında tepki koyan İnguşetya eski Devlet Başkanı Ruslan Auşev baskıyla görevden ayrılmak zorunda bırakılmış, yerine FSB generali Murat Zazikov getirilmiştir. Ruslar Murat Zazikov eliyle İnguşetya'da bulunan mültecilere kan kusturmuş, kampları kapatmış, velhasıl İnguşetya Çeçen mültecilere dar edilmiştir.

Geçtiğimiz ay Çeçen savaşçılar İnguşetya'ya bir gece baskını düzenleyerek burada resmi daireleri ele geçirmişler, Çeçen mültecilere baskı yapan, işkence uygulayan yerel yöneticileri, polis, asker, savcı gibi resmi görevlileri evlerinde ya da iş yerlerinde yakalayarak öldürmüşlerdir. 24 saatten fazla İnguşetya'nın Nazran şehrini ellerinde tutan Çeçenler daha sonra çekilmişlerdir.

İlginç olan bu eylem dünya kamuoyunda yeterince yankı bulmamıştır. Dikkati çeken bu eylemde şehri ele geçirenler, sivil halktan ziyade, sorumlu olarak gördükleri resmi görevlileri hedef seçmişlerdir. Bu eylemler Çeçenler Murat Zazikov'un adresine bir mektup göndermişlerdir.

Murat Zazikov'un İnguşetya Devlet Başkanı olması ilginç bir serüven. Zazikov, Ruslan Auşev'in Devlet Başkanı olduğu İnguşetya'da albay rütbesi ile FSB başkanıdır. Auşev ile Zazikov sürekli sürtüşme halindedirler. FSB, Murat Zazikov'u İnguşetya'dan alır ve Astrahan FSB başkanı yapar. Burada rütbesi de yükselir, Zazikov general olur. Buradan Rostov'da bulunan ve Putin yönetimi tarafından Kuzey Kafkasya ismini lugatten silmek için ihdas edilen "Güney Rusya Eyaleti" vali yardımcısı olur. Sonrası malum. Görevden ayrılmak zorunda bırakılan Auşev'in yerine paraşütle indirilerek oturtulur.

Murat Zazikov kendisini iş başına getirenlere karşı her zaman minnet duydu. Çeçen mültecilerin yoğun olarak bulundukları İnguşetya'yı mültecilere zindan etmeyi başardı. Zazikov, Birleşmiş Milletler tarafından yardım edilen kampları zorla kapattı. Elektriklerini kesti. Susuz bıraktı. Yapılabilecek her türlü kötülüğü yaptı.

Zazikov'un bu gaddar politikası, Çeçenlerle aynı kanı taşıyan akraba İnguş halkı tarafından benimsenmedi, İnguş halkı kamplardan kovulan çaresiz Çeçenlere evlerini açtı. Bugün onbinlerce Çeçen halen İnguş dostlarının evinde misafir olarak barınmaktadır.

Zazikov'un bu baskıları Çeçen savaşçılar arasında büyük bir infial uyandırdı. Nazran baskınında mültecilere kaba davranan, onlara işkence eden yetkililer Çeçen direnişçiler tarafından cezalandırıldılar.

İnguşetya Cumhuriyeti'nde yapılan bu baskın Zazikov'un otoritesinde büyük bir zafiyet meydana getirdi. Çeçen mültecilere uyguladığı baskılar yüzünden kendi bürokratlarıyla da çatışan Zazikov İnguşetya'da büyük bir yönetim bunalımı yaşamaktadır.

İlk olarak İnguşetya müftüsü Magomet Albagoçiyev Zazikov'un politikalarını eleştirerek görevinden istifa etti. Albagoçiyev din adamlarının bütün ısrarlarına rağmen istifasını geri almadı. Ardından Başbakan birinci yardımcısı Enverhacı Haluhayev, ardından Maliye Bakanı peşpeşe istifa ettiler.

Ancak İnguşetya ile ilgili basına yansıyan bir haber, konunun uzmanı olmayan, bölge ile ilgisi bulunmayanlar tarafından belki de önemsenmeyecek bir haber, Kuzey Osetya eyleminden sonra benim için önem arzeder hale geldi.

İnguşetya FSB Başkanı Sergei Koryakov, R.F. FSB Başkanı Nikolai Patruşev'e bir mektup yazarak kendisini İnguşetya'dan almasını istemektedir. Koryakov mektubunda Devlet Başkanı Zazikov ile geçinemediğini ifade etmektedir. Bu Rus basınına da yansıyan bir haberdir.

Zazikov acaba Koryakov'u ne gibi yasadışı işler yapmaya zorlamıştır ki, Koryakov İnguşetya'yı terk etmek istemektedir? Acaba Koryakov ile Zazikov'un sürtüşmesi Çeçenistan ile mi ilgilidir? Ya da Zazikov Çeçen savaşçılarını zorda bırakacak bir provakasyon için Koryakov'u zorlamış olabilir mi

Görüyorsunuz, olayda o kadar farklı denklemler var. İlginç olan bu denklemlerin paydalarından hiçbiri diğerini götürmüyor. Yani, provakatör kimse anlayacağınız düşeş atmış.

Herkesin komplo teorisi ürettiği bir ortamda, ben de deneme yapayım dedim. Baktım, benim denemem yine komplo teorisi olmamış.

Siyah ile beyazın, yalan ile gerçeğin iç içe geçtiği Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya'da Ruslar o kadar çok dezenformasyon yapmışlar ki, ne yazarsanız yazın hepsi gerçeğe uyuyor.

Etiketler:
mnüzhet çetinbaş komplo teorisi denemesi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51