NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4WORED3.MP3
11
35WERE~1.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BESLAN BASKINI RUSYA'DA SİSTEMİ SARSTI PUTİN, MERKEZİYETÇİLİK SİNYALİ VERD

Çoğu çocuk 350'den fazla kişinin öldüğü Beslan'daki okul baskını Rusya'da yapısal değişikliklerin yolunu açtı
14-09-2004 - kez okundu

Devlet Başkanı Vladimir Putin dün terörle mücadele çerçevesinde, ülkeyi federalizmden üniter yapıya kaydıracak yeni yasal mekanizmalar önerdi. Putin, Genelkurmay Başkanı Yuriy Baluyevskiy'nin açıklamasına da destek vererek, teröristleri yurtdışında vuracaklarını belirtti.

Kuzey Osetya'daki okul baskınının şoku henüz tam atlatılmadan dün yerel bölge liderlerinin de katıldığı genişletilmiş hükümet toplantısına başkanlık eden Putin, federasyonu oluşturan bölge ve özerk cumhuriyetlerin üst düzey yöneticilerinin bundan böyle yerel seçimlerle değil, merkezin inisiyatifi ile belirlenmesini teklif etti. Bunun gerçekleşmesi halinde Rusya'yı oluşturan 89 federal bölgenin vali ve/veya cumhurbaşkanı, üniter devletlerdeki gibi merkezden atanacak. Bunun anayasaya aykırı olduğu yolunda eleştiriler yapılıyor. Putin'in terörizme karşı mücadele çerçevesinde dün açıkladığı ve önümüzdeki günlerde Parlamento'ya sunulması beklenen öneriler şunlar:

Parlamentonun alt kanadı Duma'nın milletvekillerinin tamamen parti listelerinden aday olması. Rus parlamentosu seçimlerinde milletvekillerinin yarısı partiler tarafından belirlenirken, yarısı da bağımsız kişisel adaylardan oluşuyor.

Yerel yöneticilerin halk oyuyla değil Kremlin tarafından belirlenmesi ve belirlenecek bu adayın yerel milletvekilleri tarafından onaylanması.

Sorunlu Kuzey Kafkasya bölgesine yönelik federal bir komisyon kurulması. Komisyona Putin'in yakın müttefiklerinden Dimitry Kozak'ın başkanlık etmesi.

Güvenlik güçlerinin uluslararası işbirliğini artırması.

Teröristlere sahte pasaport vermek gibi yardımlarda bulunan yolsuzluğa bulaşmış idarecilere uygulanan cezaların ağırlaşması.

Rus halkının hükümetin kararlarını tartışabileceği forum olan bir 'Halk kamarası' inisiyatifi oluşturulması.

Ölüm cezasının uygulamaya konması, yabancıların daha sıkı kontrolü ve renk kodlu uyarı sistemi oluşturulması gibi önlemlerin de ileride güvenlik tedbirleri çerçevesinde düşünüldüğü belirtiliyor.

Rusya muhalefeti, Putin'in valilerin merkezden atanması önerisini eleştirerek, Anayasa'nın isteyen herkesin bu makamlara aday olacağını öngördüğünü kaydetti. Sağ Güçler Birliği eski lideri Boris Nemtsov, valilerin Devlet Başkanı kararnamesiyle atanmasının yolsuzluğun artmasına neden olacağını savundu. Liberal Yabloko Partisi'nin Moskova bölgesi Başkanı Sergey Mitrokhin de Putin'in bu inisiyatifinin anayasaya aykırı olduğunu ve ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirterek, "Güvenlik kuvvetlerinde düzeni sağlamak yerine Başkan, onlar üzerindeki son kontrolü de tasfiye ediyor. Başkan'ın bu inisiyatifi ulusal cumhuriyetler arasında uluslararası gerginliklerin çıkmasına neden olabilir.'' dedi. Politika Fonu Başkanı Vyaçislav Nikonov ise son zamanlarda, bölgelerdeki yönetim kademelerine Kremlin'in görmek istemediği yüzlerin geldiğine dikkat çekerken, Politik Değerlendirmeler Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, söz konusu önerilerin uzun vadede zararlı olacağını söyledi. Gözlemciler, federal merkezin bölgelere ait geniş alanlardaki problemlerle mücadelede etkisiz kalacağı uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, önerilerin hayata geçirilmesi halinde asıl fonksiyonu ekonomiyle ilgilenmek olan hükümetin bundan sonra güvenlik ve savunma stratejileri üzerine odaklanacağına dikkat çekiliyor

Etiketler:
beslan baskını rusya sistemi sarstı putin merkeziyetçilik sinyali verd

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır