NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4WORED3.MP3
3
4SIMD.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇENLER: KİME NİYET KİME ...

' Karanlık bağlantılar !!! ' Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki rehine eyleminin ardından, ABD'den gelen açıklamalar dikkat çekiciydi. ABD Dışişleri yetkilileri, Moskova hükümetinin "Çeçenlerle masaya oturmasını" tavsiye ederken, bir yandan da "ılımlı Çeçen liderlerle görüşmeye devam edeceklerini" ilan ettiler. Çeçen ayrılıkçı İlyas Ahmedov'ı kanatlarının altına alarak, bu şahsın ABD ve Birleşmiş Milletler nezdinde "lobi" yürütmesine de yardımcı olmaya devam ediyorlar. ABD'nin Çeçen sorunu üzerinden Kafkasya'da nüfuzunu artırmasının en önemli araçlarından biri, "Çeçenya Barışı İçin Amerikan Komitesi" (ACPC) adlı örgüt. Beyaz Saray'a hakim olan neo-muhafazakâr ekiple doğrudan ilişkili olan bu kuruluş, "gayrıresmi" olduğu için olsa gerek, Beslan olayıyla ilgili çok daha sert açıklamalar yaptı. Örneğin; Çeçenya meselesinin "terörizmle ilişkili olmadigini, Çeçen milliyetçiliginin sonucu oldugunu" söylediler.
15-09-2004 - kez okundu

Rusya Devlet Başkani Vladimir Putin'in, Beslan katliamından dolayı "ahlaki olarak suçlu olduğunu" ilan ettiler. Dahası, El Kaide ile "Çeçen direnişi" arasında hiçbir ilişki olmadığını söylediler. ACPC üyeleri ile, dünyada Amerikan hakimiyetinin pekiştirilmesi için "reçeteler" hazırlayan PNAC (Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi) adlı "düşünce kuruluşu"nun üyeleri, neredeyse aynı. İki örgüte de üye olan neo-muhafazakârların listesi şöyle:

Richard Perle (eski Savunma Bakanlığı danışmanı, Irak işgalinin
mimarlarından)
Elliot Abrams (Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu Masası Şefi)
Frank Gaffney (Güvenlik Politikası Merkezi adlı 'düşünce kuruluşu'nun
başkani)
Robert Kagan, William Kristol (The Weekly Standard adli neo-muhafazakâr
derginin editörleri)
James Woolsey (eski CIA şefi)
Casper Weinberger (Reagan'ın savunma bakanı)

Sözde "Çeçen dostları" arasında daha pek çok isim var: CIA'nın eski Türkiye masası şefi Morton Abramowitz ve ABD'nin Soğuk Savaş döneminde "Afgan mücahitlere destek olma" politikasının mimarı Zbigniew Brzezinski, bunlardan ikisi. ACPC üyeleri arasında Türkiye kökenli üç kişi dikkat çekiyor: Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden (CSIS) Bülent Alirıza, Nixon Center'dan Zeyno Baran ve Türk-Amerikan Dernekleri'nden Güler Köknar! Gözlemciler, sözde "Çeçen mücahitler"in Amerikalılar tarafından korunup kollanmasını, Afganistan'da Sovyet işgaline karşi savaşan "mücahitler"in desteklenmesine benzetiyor. Usame Bin Ladin'leri yaratan adam olarak bilinen Zbigniew Brzezinski'nin ACPC içindeki rolü de, "tecrübelerini" aktarmak olmalı!
Tablo ortadayken, Çeçenya sorununu bir "din savaşi", bir "cihad" olarak algılamak kadar büyük bir çarpıtma olamaz. Sıraladığımız şahısların tamamı, Irak ve Afganistan işgallerine akıl hocalığı yapan, periyodik olarak İslam'a ve Müslümanlara küfretmeyi görev addeden şahislar. Ama bir yandan da, "Çeçen mücahitleri" kucaklıyorlar! ACPC yöneticisi Glen Howard, Çeçenya'ya olan ilgilerinin gerçek sebebini gizlemiyor: "Kafkaslar'daki devasa enerji kaynakları nedeniyle, yabancı enerjiye bağımlı olan Batı, bu bölgede stratejik çıkarlara sahip. Burayı kendi haline bırakamayız." (Sunday Herald, 12 Eylül 2004)
Madalyonun diğer yüzünü unutmamalı: Çeçenya'nın sözde "bağımsızlığı" için savaştigini söyleyen Aslan Mashadov ve ekibi, Irak'a yönelik ABD-İngiliz saldırısını desteklemiş, "Saddam Hüseyin'in devrilmesi gereken bir diktatör" olduğunu söylemişti. Din üzerinden siyaset yapan çevreler, Irak işgalinden hemen önce gelen bu açıklamayı görmezden geldi. Bosna'da, Kosova'da da aynı tutumu almışlardı. Kuşkusuz, Washington'un "Karanlık Prensler" ile "Çeçen mücahitler" arasındaki derin bağlantıları da gizlemeyi tercih edecekler!

Etiketler:
çeçenler kime niyet kime

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır