NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4SIMD.MP3
3
10
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
BASAYEV KANLI BESLAN BASKININI ÜSTLENDİ

Moskova Çeçen lider Şamil Basayev, Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde okul basarak 300'den fazla insanın öldüğü rehine eylemi ile iki uçağın düşürülmesini üstlendi.
17-09-2004 - 5 kez okundu

Basayev kanlı Beslan baskınını üstlendi


Moskova

Çeçen lider Şamil Basayev, Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde okul basarak 300'den fazla insanın öldüğü rehine eylemi ile iki uçağın düşürülmesini üstlendi.


Bağımsızlık yanlılarına yakın Kavkazcenter.com internet sitesinin yayınladığı bir mektupta, Basayev, ayrıca 24 Ağustos'ta iki yolcu uçağına ve 31 Ağustos'ta Moskova'da bir metro istasyonuna da girişilen eylemleri üstlendi.

Baseyev, 33 eylemci arasında Rusların da olduğunu bildirdi. Basayev, Çeçenistan'ın bağımsızlığı için bu eylemi yaptıklarını belirtti.

AFP'nin haberine göre, mektuptaki ifade şöyle:

"Allah'a şükür, Riadus Salikhin Şehitleri Tugayı, Rus topraklarında bir dizi başarılı askeri operasyon yürüttü."

MAHKUMLARLA İLGİLİ TALEBİ OLMAMIŞ

Mektupta, okuldaki teröristlerin Rus askerlerinin Çeçenistan'dan çekilmesini istediği ve basına yansımayan bir diğer isteklerinin de Putin'in istifası olduğu belirtilirken, Radyo Eko Moskova, Basayev'in mektupta İnguş Cumhuriyeti hapishanelerinde bulunan 30 mahkumun serbest bırakılması yönünde talebi olmadığının yer aldığını duyurdu.

Basayev'in isteklerinin arabulucu olarak seçilen eski İnguş Cumhuriyeti Başkanı Ruslan Avşev tarafından teybe kaydedildiğini bildirilirken, mektupta, tüm rehinelerin, Rus askerlerin Çeçenistan'ı tamamen boşaltmasının ardından serbest bırakılacağının Avşev'e söylendiği kaydedildi.

Basayev, mektubunda ayrıca arabuluculara, taleplerinin karşılanmaya başlaması halinde rehinelere yiyecek ve içecek verileceğini, genç rehinelerin de serbest bırakılacağını söylediklerini belirterek, "Allah'a şükür, Riadus Salikhin Şehitleri Tugayı, Rus topraklarında bir dizi başarılı askeri operasyon yürüttü" dedi

Mektubun, altında Rusya'nın en çok aranan adamı Çeçen lider Şamil Basayev'e verilen "Abdullah Şamil" isminin bulunduğu belirtildi.

KANLI BİLANÇO

Mektupta, birkaç yıl önce Basayev tarafından kurulan "Şehitler Tugayı"nın, Moskova'da 31 Ağustos'ta girişilen ve 10 kişinin öldüğü metro istasyonu saldırısı, 24 Ağustos'ta iki yolcu uçağına girişilen ve 90 kişinin öldüğü olay ve 3 Eylül'de Beslan'da bir okulda düzenlenen ve 339 kişinin öldüğü kanlı eylemlerin sorumlusu olduğu belirtildi.

Gerçekliği henüz doğrulanmayan mektupta, Moskova'daki eylemi, Moskova bölgesel şehitler bölümünün, uçaklara girişilen eylemi özel operasyonlar bölümünün ve Beslan'daki eylemi de Albay Orstkhoyev komutasındaki 2. şehitler taburunun düzenlediği kaydedildi.

SİTE ÇÖKTÜ

Bağımsızlık yanlısı Çeçenler, genellikle mesajlarını Kavkazcenter.com internet sitesinde yayınlıyorlar. Basayev'in mektubunun yayına girmesinin ardından Kavkazcenter.com çöktü. Radyo Eko Moskova'ya açıklama yapan Rus iç istihbarat servisi FSB yetkilileri, sitedeki mektubu kendilerinin de gördüğünü ve konuyla ilgili inceleme başlattıklarını belirterek, sitenin çökmesiyle ilgileri bulunmadığını söylediler.

(Hürriyetim)
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~3@nvid~469681,00.asp

Etiketler:
basayev kanlı beslan baskınını üstlendi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır