NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
11
8
1
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
OSET - ÇEÇEN KARDEŞLİĞİ

OSET - ÇEÇEN KARDEŞLİĞİ 11.10.2004 - 18:15:01 "Oset ve Çeçen çocukları kardeştir" temasını işleyen, toplantı ve kermes, Taksim'deki Adige Teras Cafe'de yapıldı. Kafkasya Forumu, NartAjans, Adıge Teras Cafe, Kafkas Vakfı gibi kurumların destek verdiği kermes ve toplantı geniş ilgi gördü.
12-10-2004 - kez okundu

OSET - ÇEÇEN KARDEŞLİĞİ 11.10.2004 - 18:15:01 "Oset ve Çeçen çocukları kardeştir" temasını işleyen, toplantı ve kermes, Taksim'deki Adige Teras Cafe'de yapıldı. Kafkasya Forumu, NartAjans, Adıge Teras Cafe, Kafkas Vakfı gibi kurumların destek verdiği kermes ve toplantı geniş ilgi gördü. Toplantıyı Çeçenistan'ın ilk cumhurbaşkanı şehit Dudayev'in eşi Alla Dudayeva hanımefendi de şereflendirdiler. Alla Dudayeva "Çeçen ve Oset halkları kardeştir. Biz nasıl savaşta ölen 42 bin Çeçen çocuğu için gözyaşı döküyorsak, aynı gözyaşını Beslan'da öldürülen Oset çocukları için de döktük. Bu olay tamamen bir Rus provokasyonudur" dedi. Kafkas Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Mehdi Nüzhet Çetinbaş "Beslan olayları tamamıyla provokasyondur. Adım başı kontrolün yapıldığı Kuzey Kafkasya'da, böyle silahlı bir eylemi başka bir cumhuriyette düzenlemek imkansız gibi bir şeydir. Ruslar bunu fırsat bilerek Kuzey Kafkasya'da hürriyetleri biraz daha daralttılar. Hatta literatürden Kuzey Kafkasya ismini silip Kafkasya'ya "Güney Rusya" adını verdiler. Kafkasya şu anda Çarlık zamanındaki gibi Rostov'dan yönetiliyor. Putin yeni Rus Çarıdır. Biz artık sürgün söylemini aşarak soykırımı dillendirmeliyiz. Çarlığın varisi Rusya'dan soykırım suçunu işleyen bir ülke olarak tazminat talep etmeliyiz" dedi. Kafkas-Çeçen Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Av. Muktedir İlhan, "Bu yapılan kermes çok anlamlı. Bunun düşünülmesi bile çok önemli. Burada bulunan mültecilere elimizden geldiğince yardım etmeliyiz. Bu tür çalışmalar bize güç veriyor" dedi. Toplantıda söz alan Oset hemşehrimiz Kemal Eyidoğan "Biz Osetler Çeçenleri seviyoruz, onların bağımsızlık mücadelesini destekliyoruz. Yarın da destekleyeceğiz. En büyük arzum bağımsız Çeçenistan'ın başkenti Caharkale'de yapılacak olan törenleri yerinde izlemektir. Aynı duyguları bağımsız bir Osetya için de besliyorum" dedi. Konuşmalardan sonra kermes gezildi. Alla Dudayeva "Milyon Birinci" isimli kitabını okurları için imzaladı. Gece, sinevizyon gösterimi, Rahşan Erdoğan ve Mehmet Can'ın konseri ile devam etti.

Etiketler:
oset - çeçen kardeşliği

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır