NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
8
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇEN DAVALARI AİHM'DE BAŞLADI

AİHM'de ilk Çeçenistan davaları Rus güvenlik güçlerinin Çeçenistan'da sivil nüfusa yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gündemine getirilen ilk davaların duruşması bugün Strasbourg'da yapıldı.
15-10-2004 - kez okundu


NTV-MSNBC14 Ekim 2004— 1999 ve 2000 yıllarında Rusya'nın operasyonlarında yakınlarını kaybeden 6 davacı, Rusya'yı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşama hakkıyla ilgili temel maddesini ihlal etmekle suçluyorlar.

Davacıların avukatları, Rus ordusunun Ekim 1999 ve Ocak-Şubat 2000 tarihlerinde Grozny'de düzenlediği operasyonlarda müvekkillerinin ailelerinin Rus askerleri tarafından "yargısız infaz edildiği ve işkence gördükleri" iddia ettiler. Avukatlar, Rus mahkemelerinde açılan davaların da defalarca askıya alındığını ve sorumluların kimliklerinin belirlenemediğini belirttiler.

'SORUŞTURMALAR ETKİN YÜRÜTÜLMEDİ'
Davacıların tümü, Rusya'nın da taraf olduğu AİHS çerçevesinde güvence altına alınmış yaşama hakkı maddesinin ihlali dışında, operasyonlarda sivillerin öldürülmesine ilişkin olarak Rus makamlarının etkin soruşturma yapmamış olmalarını eleştiriyor ve bu konudaki AİHS maddesinin de Moskova tarafından uygulanmadığı tezini işliyorlar.
Rusya'nın avukatları ise davacıların ülkedeki tüm iç hukuk yollarını tüketmeden Strasbourg'a başvurduklarını ileri sürerek, davaların AİHM tarafından Rus mahkemelerine geri gönderilmesini istiyorlar.

EMSAL OLUŞTURABİLİR
AİHM kaynakları ise Çeçen davacıların Rusya'ya karşı açtıkları davaları kazanma şanslarının yüksek olduğunu söylüyorlar. Bugün görülmeye başlanan davalar Çeçenistan konusunda açılan ilk davalar olduğundan diğer davalar için emsal oluşturabilecek.

Etiketler:
çeçen davaları aihm başladı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır