NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
apsuva
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
AYTAYRA VE ABHAZYA'DAKİ SON GELİŞMELER..!

Leonid Lakrba, Ajans Kafkas'a Aytayra ve Abhazya'daki son gelişmeleri anlattı: "Yeni Abhazya'da, Cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılıp, parlamentonun yetkilerinin artırılmasını istiyoruz"
21-10-2004 - kez okundu

20.10.2004 - 20:08:57
Abhazya'daki gelişmeleri yakından takip edenler son yıllarda Aytayra isimli sosyo-politik hareketin ismini çok sık duyar oldular. Muhalif söylemleri, yönetime yönelttiği sert eleştirileri ile dikkatleri üzerine çeken Aytayra, Abhazya iç siyasetini ciddi şekilde ağırlığını koymuş vaziyette. Cumhurbaşkanı adaylığı engellenen Aytayra'nın adayı Aleksandr Ankuab şimdi Abhazya'ya Başbakan olmak üzere.
Ajans Kafkas, Aytayra'nın Başkanlığını yapan Abhazyanın eski başbakan ve dışişleri bakanlarından Leonid Lakrba ile görüştü ve kendisine partisini anlattırdı.
-------------000-------------


AJANS KAFKAS - Sayın Lakrba, sosyo-politik bir hareket olarak ortaya çıkan ve Abhazya siyasi hayatına Aytayra ismiyle giren partiniz son zamanlarda dikkatleri iyice üzerine topladı. Bu sebeple partinizi ve çizgisini tanımak istiyoruz. Size ilk sorum Aytayra'nın ne zaman kurulduğu ve kurucularının kimler olduğu olacak?


LEONİD LAKRBA - Teşekkür ederim. Aytayra 2000 yılının Temmuz ayında siyasi bir hareket olarak ortaya çıkmıştır. Geniş bir tabanın üzerine oturmaktadır. Kurucuları Natella Akaba, Genadi Alemia, Oleg Domenia, Leonid Lakrba, Vladimir Smır, Sıdza Gumba'dır.


A.K. - Aytayra'nın kelime anlamı nedir?


L.L. - Aytayra "Abhazya'nın yeniden doğuşu" anlamına geliyor ve gerçek anlamda bir siyasi partidir.


A.K.- Aytayra'nın kuruluş amacı amacı nedir sayın Lakrba?


L.L. - Muhalefet Partisi olarak kurulduk. Abhazya'nın ciddi açmazları ve sorunları vardı ama bunları çözmeye aday farklı bir siyasi yapı yoktu ortalıkta. Bir siyasi hareket oluşturarak sorunları çözmemiz gerektiğini düşündük ve yukarıda adını verdiğim arkadaşlarla bir araya gelerek siyasi partimiz Aytayra'yı kurduk.


A.K. - Aytayra siyasi yelpazenin sağında mı, solunda mı, neresinde yer alıyor?


L.L. - Aytayra demokrat bir partidir. Abhazya'nın demokratikleşmesini, şeffaflaşmasını, yetkilerin tabana yayılmasını savunuyor. Farklı fikirlerin rahatça seslendirilebileceği bir Abhazya arzu ediyor. Sorunların tartışılarak ülkenin ileriye götürülebileceğini biliyor.


A.K. - Aytayra'nın kaç üyesi var ve teşkilatlanması ne durumda sayın Lakrba?


L.L. - Aytayra'nın 3000 kayıtlı üyesi var. Nitekim son kongremizi de 800 üye ile yaptık. Abhazya'nın tüm yerleşim birimlerinde de teşkilatlanmış vaziyetteyiz.


A.K. - - Aytayra'nın siyasi programı Abhazya için ne gibi değişiklikler öngörüyor?


L.L. - Aytayra dış politik arenada Abhazya'nın bağımsız bir devlet olmasını savunuyor. Bağımsızlık dışındaki diğer varyantlara kapalıyız.

İç politikada ise oldukça radikal değişiklikler istiyoruz. Bizim talebimiz Cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılıp, parlamentonun yetkilerinin artırılmasıdır. Hükümetlerin kuruluşu kesinlikle parlamentonun onayı ile gerçekleşmelidir. Ayrıca hukukun üstünlüğünü ve tam bir yargı bağımsızlığını savunuyoruz. Kısaca Aytayra açık siyaset, güçlü parlamenter sistemden yanadır.

Vatandaşlarımızın kendilerini güvende hissedecekleri, işleyen hukuki ve demokratik yapıya sahip bir devlet oluşturulmasını istiyoruz.


A.K. - Amtsahara ve Birlik Abhazya hareketlerinden farkınız nedir?


L.L. - Bizim beş yıl önce söylediklerimizi onlar yeni yeni söylemeye başladılar. Bir başka deyişle onlar bizi 5 yıl geriden takip ediyorlar. Fakat şu anda bu partilerle ittifak halindeyiz. Bazı temel farklılıklarımız var tabii ki.


A.K. - Yeni yönetimde Başbakan Kontenjanı partinize ait olacak galiba sayın Lakrba?


L.L. - Evet . Abhazya'nın yeni Başbakanı partimizin adayı Aleksandr Ankuab olacaktır.


A.K. - Abhazya'nın bugünkü durumunu nasıl yorumluyorsunuz?


L.L. - Abhazya'da ilk defa çok adaylı demokratik seçimler yapıldı. Bu çok önemli bir gelişme. Abhazya halkı bu hususta sınıfını geçmiştir. Seçimlerin kötü olduğunu ve hile karıştırıldığını sadece Ardzınba ve Hacimba söylüyorlar.


A.K. - Yüksek Mahkeme'nin kararını ne zaman açıklayacağını tahmin ediyorsunuz?


L.L. - Mahkeme çalışmasına yarın da devam edecek. Cuma günü artık bir sonuca varılacağını düşünüyorum.


A.K. - Mahkeme süreci nasıl geçiyor sizce?


L.L. - Hacimba ve avukatları 2 gündür redd-i hakim talebinde bulunuyorlardı. Yüksek Mahkeme Genel Kurulu bu talebi görüştü ve anlamsız buldu. Bunun üzerine Hacimba'nın avukatları da bugün öğleden sonra mahkeme oturumlarına katılmaya başladılar.


A.K. - Sizce Abhazya'da olağanüstü hal ilanı veya askeri darbe olur mu


L.L. - Hayır olmaz. Ardzınba'nın böyle bir gücü yok. Olağanüstü hal de, askeri darbe de olmaz Abhazya'da . Güvenlik birimlerinin büyük bir kısmı bizi destekliyor ve bundan dolayı imkansız bir kere.

Ayrıca Ardzınba'nın "iç savaş çıkar" açıklaması da talihsizliktir. Gerçi açıklamaları O mu yapıyor, yoksa O'nun ağzından birileri mi yapıyor onu da bilemiyoruz pek tabii.


A.K. - Son olarak diasporaya bir mesajınız olacak mı sayın Lakrba?


L.L. - Abhazya'da demokratik bir seçim yapılmasını sağladık. İlk kez halkın iradesi ortaya koyuldu. Diasporanın da bu durumu iyi algılayacağını ve destekleyeceğini umuyorum.


A.K. - Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyoruz sayın Lakrba.


L.L. - Ajans Kafkas'ın çalışmalarından haberdarız. Teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Etiketler:
aytayra ve abhazya son gelişmeler!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır