NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
13
3
11
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
MAYKOP CAMİİ MÜEZZİNİ SALDIRIYA UĞRADI

Beş yıl önce Kosova'dan dönerek ata yurduna yerleşen 72 yaşındaki müezzin TSEY İsmail, ezan okumak üzere camiye giderken, tanımadığı iki kişinin saldırısına uğradı. Fena halde dövülen müezzin, kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
25-10-2004 - 5 kez okundu

24 Ekim cumartesi sabahı her zamanki gibi saat 05:00 sularında evinden çıkarak 5 yıldır büyük bir azimle yürüttüğü müezzinlik görevini icra etmek üzere Maykop Merkez Camii'ne yönelen emektar müezzin, hiç tanımadığı iki kişi tarafından yolu kesilerek feci halde dövüldü. Burun kemiği kırılan, gözleri morarıp şişen ihtiyarın tedavisi kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde sürüyor.

1999'da Kosova'dan ana vatanları Adıgey'e dönen grupla birlikte Maykop'a gelip yerleşen Tsey İsmail, o gün bu gündür, eski mescitte başladığı müezzinlik görevini, daha sonra yapılan büyük Merkez Camii'nde sürdürüyordu.

Konu hakkında Ajans Kafkas'a açıklama yapan Tsey Ramazan, aynı sabah bir başka akrabasının da saldırıya uğradığını, ancak, bisikletli olan 43 yaşındaki Tsey Beyazıt'ın saldırganlardan kurtulmayı başardığını anlattı. Beyazıt ta yaşlı amcası gibi kendi evinden çıkmış sabah namazını kılmak üzere camiye yönelmişti.

İkameti bittiği gerekçesiyle Adıygey'den sınır dışı edilen ve şu anda İstanbul'da bulunan Tsey Ramazan, olayı yorumladı. Bu olayın adi bir vak'a olmadığına dikkat çeken Ramazan, işin ucunun Adıgey Cumhuriyeti Müftülüğü'ne dayanabileceğinden duyduğu tedirginliği dile getirdi.

Tsey Ramazan konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Benim müftünün şikayeti üzerine sınır dışı edilmem yanında geçen günlerde İstanbul üzerinden Kosova'ya geri dönen 10 kişinin anlattıkları beni bu kanaate sevk etti. Adıgey'i terk ederek tekrar Kosova'ya dönen grubun yaşlısı Süleyman Hasan, Müftünün makamına çıktıklarında "Siz Kosovalılar niye geldiniz? Aranızda işe yarar kimse yok!" şeklinde ağır ifadelere muhatap olduklarını üzülerek anlattı. Üçüncü bir husus olarak, geçen sene müftü müezzin Tsey Ramazan'ı finans sıkıntısını gerekçe göstererek görevinden ayırdı. Müezzinden memnun olan cemaat aralarında para toplayarak 7 aylık maaşına yetecek meblağdaki parayı müftülüğe verince geri işe almak zorunda kaldı. Ancak, İsmail amca müftünün her isteğine boyun eğmediği için bu tür bir yöntemle sindirilmek istenmiş olabilir diye şüpheleniyorum. Biz olayı mahkemeye intikal ettirerek gerçek suçluların ortaya çıkması için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Son olarak, aynı sabah başka bir yoldan camiye gelen Tsey Beyazıt'ın da saldırıya uğraması bir tesadüf olamaz diye düşünüyorum. Olayın peşini takip edeceğiz." Ajanskafkas

Etiketler:
maykop camii müezzini saldırıya uğradı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır