NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
35WERE~1.MP3
13
9
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ABHAZ GAZETECİ LALE ÇAMAGUA BASINA YÖNELİK BASKILARI AJANS KAFKAS'A DEĞE

Abhaz gazeteci Lale Çamagua basına yönelik baskıları Ajans Kafkas'a değerlendirdi: "İktidara borazanlık etmeyen basın organları susturuldu"
27-10-2004 - 5 kez okundu


Ajans Kafkas Abhazya'nın nabzını tutan seri röportajlarına devam ediyor ...
Bu sefer de iktidar tarafından susturulan Abhazya özel basınını mercek altına aldık. Abhazya basınını ve meydana gelen diğer gelişmeleri Abhazyalı gazeteci Lale Çamagua ile görüştük.

Çamagua, değişik alanlarda yüklendiği görevlerle Abhazya'nın siyasi ve kültürel hayatında etkin şekilde yer alan bir gazeteci.
1992-93 Abhaz - Gürcü savaşında Kafkas Halkları Konfederasyonu Sekreteryası'nda çalıştı. Kafkas Cumhuriyetleri'nden gelen gönüllülerin bütün ihtiyaçlarının giderilmesi işini O koordine etti; ki buna savaşta şehit olan gönüllülerin cenazelerinin doğduğu topraklara gönderilmesi işi de dahil.
Halen Abhazya'da yayınlanan "Okul ve Hayat" isimli pedagojik derginin yazı işleri müdürlüğü görevini yürütüyor.
Çamagua aynı zamanda Aytayra isimli muhalefet partisinin Merkez Yürütme Kurulu Üyesi.
Lale Çamagua'nın bütün bu özelliklerini dikkate alarak,, kendisiyle, Abhazya medyası başta olmak üzere gündemdeki diğer mevzuları konuştuk. Ortaya hem bilgilendirici, hem hüzünlendirici ama keyifle okunacak bir sohbet çıktı sanıyoruz.

-------------000------------

Ajans Kafkas - Sayın Çamagua, öncelikle basın mensubu kimliğinizle cevaplandırmanızı istediğimiz bazı sorular var. Bizler diaspora mensupları olarak Abhazya'nın basın yayın hayatını çok tabiidir ki pek yakından takip edemiyoruz. Öncelikle öğrenmek istediğimiz şu: Abhazya'da ulusal bazda çıkan günlük gazete sayısı kaçtır?

Lale Çamagua -Abhazya'da günlük çıkan hiçbir gazete yok maalesef. En kısa periyotlu yayın organları haftalık çıkan gazetelerdir.

A.K.- Hangileridir bunlar?

L.Ç.- Devlet tarafından yayınlanan iki gazete var. Birisi Rusça yayınlanan "Respublika Abkhazia"; diğeri de Abhazca yayınlanan "Apsını" gazetesi.
Bunların dışında bazı özel gazeteler var. Bunlar "Nurjnaya", "Ekho Abkhazia" , "Delovaya Abkhazia" ve bir de Amtshara'nın yayın organı olan "Amtsahara" ile Aytayra'nın yayın organı "Vazrajdenya"dır. Bunlar da ayda 2 kez yayınlanan, gündemin yoğunluğuna göre bazen haftalık yayın yapan politik gazetelerdir.

A.K. - Bu gazeteler hangi dillerde yayın yapıyor sayın Çamagua?

L.Ç. - Bu gazetelerden sadece Apsını Abhaz dilinde yayınlanıyor. Diğerlerinin tamamı Rusça'dır. Ama bu gazetelerin sayfaları arasında zaman zaman Abhaz dilinde yazılmış makalelere de yer veriliyor.

A.K - Bir basın mensubu olarak Abhazya'da basının problemlerini nasıl özetleyebilirsiniz bize ?

L.Ç. - Devlet tarafından yayınlanan gazetelerin hiç bir problemi olmuyor. Ama diğer özel ve muhalefet gazetelerinin önüne bir çok engeller çıkartılıyor. Örneğin şu anda mevcut yönetim Abhazya'nın resmi gazeteleri olan Respublika Abkhazia ve Apsını dışındaki gazetelerin hiç birinin basılmasına izin vermiyor. Herhangi bir hukuki gerekçesi de yok. Bu gazetelerin basımları tamamen anti demokratik bir şekilde engelleniyor.

A.K. - Basının iktidarla ilişkileri nasıldır?
L.Ç. - Yönetimin gazeteleri olan Respublika Abkhazia ve Apsını gazeteleri tek yanlı haber yapıyorlar. Yönetimi eleştiren yorumlara veya muhalefetten haberlere yer vermiyorlar. Doğrudan iktidarın borazanı durumundalar. Hükümetin her yaptığını övmekten başka bir misyonları yok.

A.K. - Muhalif veya bağımsız gazeteler sizce neden engelleniyor ?

L.Ç. - Mevcut yönetime angaje olmayan, her yaptığında bir hikmet bulup övmeyenler ile muhalif yayın yapanlara tahammül edilemiyor. Nitekim yasal olmayan yollara başvurarak Nujnaya, Ekho Abkhazia, Delovaya Abkhazia, Amtsahara, Yazrajdenya'nın basımını engellediler.

A.K. -Peki bu engellemelere karşı gazeteler neler yapıyor?

L.Ç. - Basımı engellenen bağımsız ve muhalif gazete yayımcıları çok sert tepki gösterdiler .Bu anti demokratik tavra karşı imza topladılar. Uğradıkları haksızlığı mahkemelere de taşıdılar. Kendilerine bu muameleyi reva gören iktidarla adalet önünde hesaplaşacaklar.

A.K. - Basın seçimlerde nasıl bir sınav verdi
L.Ç. - Bence iyi bir sınav verdi. Abhazya'da son yıllarda özgür basın ve sivil toplum kuruluşları büyük bir gelişme sağladı. Bugün Abhazya'da demokratik bir seçim gerçekleşti ve halk iradesini ortaya koydu. Bu da özgür basın ve sivil toplum kuruluşları sayesinde olmuştur. Basın ağırlıklı olarak demokrasiden yana tavır aldı.

A.K. - Peki sayın Çamagua, Abhazya'da ulusal bazda yayın yapan kaç tv kanalı var?
L.Ç. - Abhazya'da ulusal bazda yayın yapan tek tv kanalı var o da devletindir. Yayına akşam saat 20.00 de başlıyor. İlk 10 -15 dakikada haberler hem Rusça, hem de Abhaz dilinde yayınlanıyor, sonra karışık devam ediyordu. Ancak şu anda Abhaz televizyonunda haberler yayınlanmıyor. Sadece reklamlar, çizgi film ve çocuklar için programlar var. Ara sırada Flarmonya'daki Hacımba taraftarları gösteriliyor.

A. K. - Sayın Çamagua, siz Abhaz savaşına aktif katkı sağlayan Kafkas Halkları Konfederasyonu'nda görev almış birisiniz. Bu yüzden bu konuda da bir şeyler sormak istiyorum. Konfederasyonun kurucuları, savaş sonrası Ardzınba tarafından Abhazya'dan kovulduklarını ve bunun kendilerini kırdığını söylüyorlar. Eski bir Konfederasyon görevlisi olarak bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

L.Ç. - Konfedarasyon Abhazya savaşının kazanılmasında hayati bir rol oynamıştır, bunu kimse inkar edemez. Konfedarasyon olmasaydı, Abhazya özgür olamazdı. Şanibov, Naloyev, Hatajukov, Yaganov gibi isimler Abhaz halkı için birer ışık oldular. Onlar bizim kahramanlarımızdır. Onlar sayesinde Kuzey Kafkasya'daki halklarla ilişkilerimiz gelişti. Ardzınba'nın Konfederasyon'a karşı savaştan sonra takındığı tutumu kesinlikle tasvip etmiyorum. Niye kovduğunu da Ardzınba'ya sormak lazım .

A.K. - Bu arada sizin yazı işleri müdürlüğünü yaptığınız dergiyi de bize bir kaç cümle ile tanıtır mısınız sayın Çamagua?
L.Ç. - Elbette. Bizim dergimiz "Okul ve Hayat" adını taşıyor. Abhazya Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak yayın yapan bilimsel, pedogojik bir dergidir. Bu içerikte Abhazya'da çıkan tek dergidir ve yılda 8 sayı çıkmaktadır.

A.K. - Yönetime yeni gelecek ekibin ne gibi değişiklikler yapmasını bekliyorsunuz?
L.Ç. - Doğrusu önemli değişiklikler yapmasını bekliyorum. Abhazya halkı yenilik istiyor. İyi yönde değişiklikler yapılacağına inanıyorum .Ancak görülüyor ki Abhazya'da yönetimi elinde bulunduran mutlu azınlık koltuklarını devretmek istemiyorlar. Henüz yenilgiyi hazmedebilmiş değiller. Mahkemenin adil bir karar vererek Bagapş'ın zaferini teyit edeceğine inanıyorum Bundan sonra da Abhazya'nın, yasaların işlediği, hukukun üstün olduğu demokratik bir ülke olacağına ve bağımsız kalacağına inanıyorum .

A.K. - Samimi açıklamalarınıza teşekkür ediyoruz sayın Çamagua.

L.Ç. - Ben de teşekkür eder başarılar dilerim.

Etiketler:
abhaz gazeteci lale çamagua basına yönelik baskıları ajans kafkas değe

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır