NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4SIMD.MP3
3
12
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇEN HÜKÜMETİ ADINA ZAKAYEV'DEN AÇIKLAMA

Basayev'in sivillere yönelik terör eylemlerini devam ettirecekleri yönünde yayınlanan açıklamasının ardından Mashadov'un özel temsilcisi Zakayev de bir açıklama yayınlayarak, Çeçen hükümetinin bu tür terör eylemlerini kınadığını belirtti.
01-11-2004 - kez okundu

Basayev'in sivillere yönelik terör eylemlerini devam ettirecekleri yönünde yayınlanan açıklamasının ardından Mashadov'un özel temsilcisi Zakayev de bir açıklama yayınlayarak, Çeçen hükümetinin bu tür terör eylemlerini kınadığını belirtti.

Saha komutanı Şamil Basayev bir açıklama yayınlayarak, Rusya'nın Çeçenistan'da insan haklarını ihlal ettiği sürece kendilerinin de sivil Ruslara yönelik terör eylemlerinin devam edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un Avrupa ülkelerindeki özel temsilcisi Ahmed Zakayev Çeçen hükümeti adına bir açıklama yaparak, Çeçen hükümetinin bu tür yöntemleri kesinlikle reddettiğini, sivil ve suçsuz insanların rehin alınması ve öldürülmesi olaylarını kınadıklarını belirtti.

Sivil vatandaşların hedef alınması askeri suçtur ve Cenevre anlaşması çerçevesinde cezalandırılması gerekir diyen Zakayev, bu yöntemin Rusya tarafından sistematik olarak kullanılmakta olduğunu, ancak Çeçen tarafının kendilerine yönelik gerçekleştirilmekte olan bu kabul edilemez yöntemi uygulayamayacaklarını söyledi.

Zakayev "Katil Ruslar ve yandaşlarının kesinlikle cezalandırılması gerekiyor ve bu mücadelemizin bir parçası, ancak bu cezalandırma suçsuzlara değil, suçlulara yönelik olmalı. Çeçen hükümeti kanunları, Çeçen askerleri ve komutanlarına kendileri ile savaşanlara karşı eylemler düzenlemeyi emrederken, terör eylemleri içerisinde yer almayı yasaklamaktadır. Biz sivillerin ölmesini istemiyoruz ve her türlü askeri girişimimizde sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbiri alıyoruz.

Sivil halka yönelik girişilen terör eylemlerinin Rusya hükümetini siyasi çözüme mecbur bırakacağını zanneden Şamil Basayev yanılıyor. Putin Çeçen halkının trajedisine duyarsız olduğu gibi kendi halkına karşı da duyarsızdır. Çeçenistan'ın bağımsızlık ve barış yolu, kendi hükümetinin suç politikasını eleştiren ve kınayan Rus toplumuyla yapılacak işbirliğinden geçiyor. Yeni tehditler ve terör eylemleri ise barış ve bağımsızlığı engeller.

Gelecek haftalarda Avrupa'da Çeçen hükümeti temsilcileri ve Rusya asker anneleri heyeti yeni bir barış müzakeresine başlayacak. Bizim bu başlayacak yeni barış sürecinden ciddi beklentilerimiz var, ancak suçlu Kremlin rejiminin bu barış görüşmelerini engellemek için provokasyon hazırlığı içinde olduğunu da biliyoruz. Biz gerçekten Çeçenistan'ın bağımsızlığı ve barışını isteyen tüm Çeçenlerin sabırlı olmasını, intikam duygularına yenilmemesini ve her türlü sorumsuz hareket ve davranışlardan kaçınmasını umut ediyoruz" dedi. Ajanskafkas

Etiketler:
çeçen hükümeti adına zakayev açıklama

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır