NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
4SIMD.MP3
11
1
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
İKİNCİ SINIF GÖÇMEN AHISKALILAR

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin kış oturumunda Gürcistan'ın bu örgüt karşısındaki yükümlülükleri ele alınacaktır. Bu çerçevede Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi İzleme Komitesi Gürcistan'a gitmiştir. Gürcistan'daki gözlemleri çerçevesinde 25 Ekim 2004'te Gürcistan Parlamento Başkanı Nino Burcanadze ile komite üyeleri bir araya gelmiştir. Görüşmede Burcanadze, ülkesinin 1999 yılında Avrupa Konseyine üyeliği sırasında üstlenmiş olduğu Ahıska Türklerinin geri dönüşüyle ilgili yükümlülüğü bu aşamada yerine getiremeyeceğini bildirmiştir. Buna Abhazya savaşı sebebiyle ülkede yaklaşık "300 bin göçmenin" varlığını dayanak olarak göstermiştir. Ayrıca Burcanadze parlamentonun bu konuda yoğun çalışma içerisinde bulunduğunu da belirtmiştir. Parlamento Başkanının açıklaması kendi içinde bir takım yanlışlıkları ve çelişkileri barındırmaktadır.
02-11-2004 - kez okundu

Öncelikle Gürcistan'da resmi rakamlara göre 232 bin göçmen bulunmaktadır. Göçmen sayısını abartarak sunmak Ahıska sorununda parlamento Başkanının samimiyeti ile ilgili kuşku yaratmaktadır. Öte yandan Gürcistan yetkililerinin, Gürcistan'ın önce Abhazya mültecilerinin sorunlarını çözmesi gerektiğini, daha sonra diğer mültecilerle ilgileneceği yaklaşımı ahlaki olarak doğru değildir. Mültecileri birinci sınıf ve ikinci sınıf mülteciler olarak ayrıma tabi tutan bu girişime izin verilemez ve bu davranış, demokratik ahlak bakımından kabullenilemez. .
Eğer böyle bir sıralama yapılacaksa o zaman Ahıska Türklerinin öncelikli ele alınması gerekir. Çünkü Ahıska Türkleri sorunu doğduğunda Abhazya mültecileri bulunmamaktaydı. .

Gürcistan yönetiminin Abhazya mültecilerine öncelik tanıyan bu yaklaşımı etnik kökenine göre bir tür ayrımcılık olarak değerlendirilebilir. Öte yandan Gürcistan yönetimi Ahıska Türklerini Abhazya göçmenleri şartına bağlarken, Abhazya yönetimini insani davranmamakla suçladıkları gibi kendileri de Ahıskalılar karşısında aynı konuma düşmektedirler. Dolayısıyla açıklamaları meşruiyetten yoksundur. (Kamil Ağacan, Kafkasya Araştırmaları Masası, Araştırmacı)

Etiketler:
ikinci sınıf göçmen ahıskalılar

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır