NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4SIMD.MP3
9
11
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKESLERİN HASTALIKLARI !

Araştırmada Çerkezlerin kalp ve damar hastalıklarına karşı çok dayanıklı oldukları, ancak Alzheimer riski taşıdıkları ortaya çıktı.
17-11-2004 - kez okundu

Mozaiğin sağlık raporu!

Azınlık raporu tartışmaları devam ede dursun, Türkiye'deki etnik grupların sağlık raporu çıkarıldı. Genetik yapılarına bakılarak kimin hangi hastalığa yatkın olduğu araştırıldı ve ilginç sonuçlara varıldı!

Türkmende kalp ve meme kanseri Çerkezde kısırlık ve Alzheimer riski

Kocaeli Üniversitesi, Türkiye'deki 8 etnik grubun genetik yapılarına bakarak kimin hangi hastalığa yatkın olduğunu araştırdı. 2 yıl süren araştırmaya 1279 kişi katıldı.

Kocaeli Üniversitesi, Türkiye'deki farklı etnik grupların genetik yapılarını araştırdı. Araştırmada Çerkezlerin kalp ve damar hastalıklarına karşı çok dayanıklı oldukları, ancak Alzheimer riski taşıdıkları ortaya çıktı. Türkmenler ise tam tersi özellikler taşıyor, kalpleri tehlikede...

KOCAELİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji BölümÜ Başkanı Prof. Dr. Ali Sazcı yönetimindeki ekip, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek sekiz etnik grubun genetik yapısını inceledi. Çalışmanın sonuçları 26-30 Ekimde Toronto'da düzenlenen Amerikan İnsan Genetiği Birliği'nin yıllık toplantısına bir bildiriyle sunuldu. Prof. Sazcı'nın asistanları Emel Ergül ve Gürler Akpınar'la yürüttüğü araştırma, Boşnak, Çerkez, Türkmen, Yörük, Manav (1291'den itibaren Anadolu'ya gelen, Yörüklerden önce yerleşik düzene geçen ve daha çok Adapazarı, Bursa ve Kırklareli'nde yaşayan, ziraatle uğraşan yerli halk), Kürt, Gürcü ve Bulgaristan göçmenlerinin yoğun yaşadığı köylerde anket ve kan örnekleri alınarak yapıldı.

ETNİK GEN TARAMASI

Toplanan bulguların incelenmesi sonucunda, Kürtlerle Manavların genetik olarak birbirine yakın olduğu, Türkmen ve Yörüklerin felç, migren, meme kanseri, damar sertliği bakımından en fazla riski taşıdığı anlaşıldı. Bu hastalıklara en dayanıklı etnik grubun ise Çerkezler olduğu ortaya çıktı. Ama Çerkezlerin de Alzheimer, hafıza kaybı ve kısırlık gibi hastalıklara en yatkın etnik grup olduğu görüldü. Bu hastalıklara eğilim konusunda Çerkezleri, Bulgaristan göçmenleri izlerken aralarında en dayanıklı grup Türkmenler oldu.

'Lipid metabolizması'nın çalışmasında en fazla problemin Türkmenler ve Bulgar göçmenlerinde, en az da Kürt ve Yörüklerde olduğu saptandı. Lipid metabolizması bozukluğu, Alzheimer, hafıza kaybı, kısırlık gibi hastalıklara karşı en dayanıklı etnik gruplar Yörükler, Manav ve Kürtler.

BOZUK GENE FOLİK ASİT

Prof. Sazcı'ya göre Türk toplumuna ait gen bilgilerini Türk bilim adamlarının üretmesi gerekiyor. 1 milyon dolarlık yatırımla gen haritası çıkarmak mümkün. Bu veriler hastalık riski taşıyan grupların tespiti ve koruyucu hekimlikle hastalıkların önlenmesinde kullanılabilir.

Çalışmada sadece 'MTHFR' ve 'APO E' adlı iki genin incelendiğini belirten Prof. Sazcı, verilerin toplum sağlığı konusunda kullanılabileceğini söyledi:

'Türk toplumundaki en yaygın hastalıklara neden olan iki geni inceledik. Örneğin MTHFR geni, kalp damar hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklarla bağlantılı. Bu gen deforme olup MTHFR 677 TT'ye dönüştüğünde risk ortaya çıkıyor. Engellemenin yolu folik asit düzeyini kontrol etmek. Düşükse takviye yapmak. Fazlasının zararı yok çünkü. Fazla pişirilen yemeklerde folik asit ölüyor. Risk grubundakiler buna dikkat etmeli. Bol bol ıspanak, kıvırcık, marul, bürüksel lahanası, brokoli, mantar, karaciğer ve böbrek yemeli. ABD'de birçok besin maddesine folik asit eklenmesi zorunlu hale getirildi.'

'APO E' GENİ DEFORME OLUNCA HAFIZA KAYBI ORTAYA ÇIKIYOR

Lipidlerle ilgili olan APO E geni, deforme olduğunda hafızayla ilgili sorunlar, şeker hastalığı, kısırlık ortaya çıkıyor. Engellemenin yolu, riskli gruptakilerin karbonhidratlardan uzak durması. Prof. Sazcı,şunları söyledi:

'Karbonhidrat beslenmesini ön planda tutan bölgelerde, başta Gaziantep olmak üzere, şeker hastalıkları yüzde 5'er civarında. Gelişmiş ülkelerdeki gibi protein, vitamin ve minerale dayalı, sebze ve meyve tüketimini ön plana çıkaran beslenmeye geçilmesi gerekiyor. Koyun etinin yüzde 11'i protein, yüzde 28'i karbonhidrat, geri kalan yağ içerir. Büyükbaş hayvan yerine koyun yiyende de bu sorunlar görülebilir. Ben hindi, tavuk eti öneriyorum.'

İSTANBUL (HÜRRİYET) - 17.11.2004 07:44:00 493

Etiketler:
çerkeslerin hastalıkları !

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır