NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
8
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
BAGAPŞ, ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI KOLTUĞUNA OTURABİLECEK Mİ

Abhazya'da 3 Ekim 2004'te yapılan Devlet Başkanlığı Seçimleri beklenmedik bir biçimde sonuçlanmıştır. Abhazya Devlet Başkanı Ardzınba ile Rusya Federasyonu ve Abhazya Ermenilerinin desteklediği aday Raul Hacımba seçimi kaybetmiş, buna karşın, Abhazya Gürcülerinin, Abhaz halkının, bürokrasisinin, aydınlarının ve medyasının desteklediği aday olan Sergey Bagapş seçimi kazanmıştır. Abhazya'da mevcut Ardzınba yönetiminin iktidarı Bagapş'a teslim etmemesi gerginliği daha da arttırmaktadır.
30-11-2004 - 5 kez okundu

Nitekim, Abhazya'da 12 Kasım'da yapılan halk yürüyüşünün ardından Bagapş taraftarları hükümet binalarını ele geçirmişti. Bunun üzerine gerçekleşen Sergey Bagapş-Raul Hacımba zirvesinin ardından Bagapş Hacımba ile birlikte çalışabileceklerini açıklamıştı. Rusya Federasyonu da 13 Kasım'da bir açıklama yayınlayarak dün Abhazya'da gelişen tüm olaylardan Bagapş'ı sorumlu tutmuştu. Bu gelişmeler üzerine, Abhazya Yaşlılar Kurulu 16 Kasım'da gerçekleştirdiği son toplantısında Abhazya'daki seçim sonrası gerginliği görüşerek Bagapş ile Hacımba arasında bir diyalog ortamının sağlanmasına çalışmaya başlamış ve Sergey Bagapş'ın zaferini ilan etmiştir. Böylece, 3 Ekim seçimlerinin ardından Sergey Bagapş'ı seçimlerin galibi ilan eden Yüksek Seçim Kurulu, Yüksek Mahkeme, Abhazya Parlamentosunun ardından Abhazya Yaşlılar Kurulu da 23 Kasım Salı günü yaptığı toplantının ardından Bagapş'ın seçimleri kazanan aday olduğunu ve Abhazya'nın yeni devlet başkanı olduğunu açıklamıştır. Nitekim, Abhazya Yaşlılar Kurulu devlet organı olmamakla birlikte Abhazya'da büyük bir otorite olarak kabul edilmekte ve kararlarına önem verilmektedir.

Sergey Bagapş kimdir: 1949 Sohum doğumludur. Sohum'daki 10. okulu bitirmiştir. Sohum Subtropik Ürünler Fakültesi-Ziraat Bölümü mezunudur. Üniversitede okurken banka ve içki fabrikasında çalışmıştır. Muk köyünde Ziraat İşleri Yağ Bölümü Başkanlığını yapmıştır. Askerliğini bitirdikten sonra komsomolda işçiler ve köy gençliği bölümlerinde çalışmıştır. 1980'de komsomola başkan, 1982'de Oçamçira Bölge valisi olmuştur. 1992-1993 yıllarında Abhazya Parlamentosu'nda milletvekilliği ve başbakan yardımcılığı yapmıştır. Aynı zamanda Moskova'da bulunan Abhazya Temsilciliği'nin başkanı olmuştur. 1995'de tekrar Başbakan Yardımcısı olmuştur. 1997-1999 yıllarında Başbakanlık yapmıştır. 1999'dan beri Karadeniz Enerjileri Genel Müdürlüğünü yapmaktadır. Amtsahara ve Birleşik Abhazya haraketleri tarafından Devlet Başkanı adayı olarak gösterilmiştir. Abhazya Basketbol Federasyonu başkanıdır. Avcıdır. Evli ve 2 çocuk sahibidir. (Hasan Kanbolat, Kafkasya Araştırmaları Masası, Başkan)

Etiketler:
bagapş abhazya devlet başkanlığı koltuğuna oturabilecek mi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır