NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
12
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA İLE YENİ DÖNEM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara'ya yaptığı tarihi ziyarete terörizm ile mücadele ve enerji projeleri konularında verilen mesajlar damgasını vurdu. Rus tarafı Ankara'ya Çeçen teröristlerle ilgili bir dosya verdi. Putin, Kıbrıs ile ilgili olarak da çözüm yolunda yardımcı olma sözü verdi.
08-12-2004 - 5 kez okundu

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Putin'in heyetinde yer alan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e bazı Çeçen teröristlerin Türkiye'de eğitim aldıklarına dair bilgiler içeren bir dosya iletti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün Rus tarafına mesajı ise "Türkiye terörizme karşı mücadelede Rusya ile işbirliğini sürdürmekte kararlı" oldu.

BOĞAZLAR SORUNU
Türk tarafı boğazlarda yaşanan sıkıntıya dikkat çekerken, Rus yetkililer tanker trafiği nedeniyle boğazlarda beklenilmesinden Rus şirketlerinin de zarar gördüğünü belirtti.

Ankara Putin'e Trans Trakya projesine sıcak bakmadığını da bildirdi. Söz konusu proje ile ilgili olarak arazi alım ve çevre konularında yaşanacak sorunlara dikkat çekildi. Görüşmelerde enerji projeleri de masaya yatırıldı.

KIBRIS İÇİN PUTİN'DEN YARDIM SÖZÜ
Görüşmede Kıbrıs sorunu da gündeme geldi. Putin, Kıbrıs konusunda "Gerçeklerin ne olduğunun farkındayız. Çözüm yolunda yardımcı olmaya çalışırız" dedi. Haziran ayında Mehmet Ali Talat ile görüştüğünü hatırlatan Putin, Rus iş adamlarına Kuzey Kıbrıs'a gitmelerinde engel bulunmadığı mesajını verdiklerini de söyledi.

Ermenistan ile ilişkiler de gündemdeydi. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin bölgede istikrar istediğini söylerken Rusya Devlet Başkanı üstü kapalı olarak Türkiye-Ermenistan sınırının açılması telkininde bulundu. Putin'in Azerbaycan-Ermenistan ilişkiler ile ilgili olarak Ankara'nın düşündüğünden daha pembe bir tablo çizdiği öğrenildi.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşmeden önce Anıtkabir'i ziyaret etti. Amerikan Başkanı Bush'un ziyareti sırasında izlediği güzergahtan yürüyen Putin, mozoleye çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından Anıtkabir özel defterini imzalayan Putin, deftere, "Rusya'da Türk halkının büyük oğlu Kemal Atatürk'ün hatırasına büyük değer veriliyor" diye yazdı.

Rusya Devlet Başkanı, Türk devletinin yeniden doğuşu ve iki ülke arasındaki dostluğun temelinin de Atatürk'ün sayesinde gerçekleştiğini kaydetti. Putin, Anıtkabir'deki yapılar hakkında bilgi aldı.
(www.mtvmsnbc.com)

Etiketler:
rusya ile yeni dönem

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır