NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
9
1
4WORED1.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MOSKOVA OLİGARHLAR RÖVANŞA HAZIRLANIYOR

'Kare as' oligarhlardan Boris Berezovskiy, Moskova'ya yakınlaşmasıyla Kremlin'in Ukrayna'daki 'turuncu devrim'e direncinin mantıklı bir açıklaması daha ortaya çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in azılı muhalifi ve yurtdışında yaşamak zorunda bırakılan Berezovskiy, en yakın zamanda Kiev'e yerleşmeye hazırlanıyor.
31-01-2005 - kez okundu

'Kare as' oligarhlardan Boris Berezovskiy, Moskova'ya yakınlaşmasıyla Kremlin'in Ukrayna'daki 'turuncu devrim'e direncinin mantıklı bir açıklaması daha ortaya çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in azılı muhalifi ve yurtdışında yaşamak zorunda bırakılan Berezovskiy, en yakın zamanda Kiev'e yerleşmeye hazırlanıyor.

Bu durum, sıradan bir siyasi mültecinin ailesiyle beraber Ukrayna'nın başkentine taşınması olayından çok farklı. Rusya başsavcılığının haklarında arama emri çıkarttığı, dünyanın tanınmış iki oligarhı bir araya gelmiş olacak böylelikle. Zengin ve nüfuzlu işadamı Boris Berezovskiy ile Ukrayna Başbakanı Yulya Timaşenko'nun (şu anda vekil durumda) buluşması söz konusu.

Oligarh olarak nitelendirilen ikilinin meydana getireceği koalisyonun Putin'i fazlasıyla rahatsız etmesi bekleniyor. Zaten, 'turuncu devrim'i Batı tarafından çok önceden planlanan bir sipariş olarak gören Kremlin ile Berezovskiy-Timaşenko ikilisinin bulunduğu Kiev'in barışması adeta imkansız gibi görünüyor. Israrcı, uluslararası ilişkileri güçlü ve ekonomik açıdan da rahat olan Timaşenko-Berezovskiy ittifakının, önümüzdeki zaman diliminde etkileyici olması bekleniyor. Rusya'da eski lider Yeltsin'in kızı Tatyana Diyaşenko üzerinden işlerini yürüten Berezovskiy'nin, 'kosa'lı saçlarıyla dikkatleri çeken Timaşenko'yu da etkilemesi kaçınılmaz.

'Devlet malını çalmak ve vergi kaçırmak' iddialarından hakkında soruşturma açılan eski matematik öğretmeni Berezovskiy, son birkaç yıldır İngiltere'de yaşıyor. Berezovskiy, Cenevre Konvansiyonu'nu imzalayan Ukrayna'nın, kendisini yargılamak isteyen Rusya'ya vermeyeceğinden emin. Gazeta.ru adlı internet portalına konuşan Berezovskiy, çocukluğunu geçirdiği, büyüyüp serpildiği kültürde yaşamını devam ettirmek istediği için Kiev'e yerleşmeye karar verdiğini söylüyor. Başkan Viktor Yuşenko ve Başbakan Timaşenko'nun demokratik bir ülke kurmaya çalıştığını söyleyen ünlü oligarha göre Ukrayna'da kendisini tehdit eden bir durum söz konusu değil.

Kendisini zehirleyenleri, Ortodoks Hıristiyanlığı ve sahip olduğu etik değerlerden dolayı affettiğini açıklayan Yuşenko'nun ölümü için bazıları zaman bile sayıyor. Zira dioksin ile zehirlenen Yuşenko'nun olası ölümü, Timaşenko'nun önünü tümüyle açmış olacak. Putin ile ilgili olumsuz fikirlerini açıkça dile getiren Boris Berezovskiy'nin, Kremlin'in yumuşak noktalarını daha yakından yoklaması bekleniyor artık.

BDT ülkelerinde, devrimin ayak sesleri giderek gürültü koparıyor. Ancak görünen o ki, soft devrimlerin planlayıcıları, finali Moskova'da oynatmak istiyor. Görev süresi 2008'de bitecek olan Putin'e şimdilik güçleri yetmiyor. Ancak Mart 2008'den sonra 'kimin sistemi gelecek?' mücadelesi artık aşikâr bir şekilde şimdiden başlamış durumda. (Mirza Çetinkaya,zaman.com.tr)

Etiketler:
moskova oligarhlar rövanşa hazırlanıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır