NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
4-5-6-7
10
12
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
HATUJUKO ABHAZ DERNEĞİNDE

Valeri Hatıjuko'nun Abhaz Derneğindeki söyleşisinde ki  ana başlıklar şöyleydi, Öncelikle Avrupa'ya gezisinin izlenimlerinden bahsetti. Paris ve Londra'da seminerler düzenlendiği ve bu seminerlerde uzmanlar, bilim ve siyaset adamları ve basınla bir araya gelme fırsatı bulduğunu bildirdi. İzlenimlerini ise şu cümlesiyle özetleyebiliriz, "Dünyaya kendimizi yeterince anlatamıyoruz". Özellikle Abhazya konusuna değindi ve "Gürcülerin Avrupa'da yoğun bir propaganda çalışması var, onların bu enformasyon tekelini kırmalıyız" dedi. Geniş olarak Abhaz savaşına ve Rusya'nın rolüne değinen Hatıjuko Görüşmelerinde bunları ilettiğini ve çok yanlış bilgilendirmeler olduğunu gözlediğini belirtti.
03-02-2005 - kez okundu

Sivil toplum kuruluşlarının Kafkasyadaki durumundan bahsederken Adige Xase ve DÇB gibi kurumların devlet güdümüne girdiğini, Kabardey- Balkar'da Çerkesçe TV yayınlarının tamamen durdurulduğu haberini aldığını ayrıca radyo-gazete yayınlarıyla çerkesçe eğitimlerinde azaltıldığını belirtti, ayrıca konuşmasının son bölümünde sorular üzerine bu girişimlerin ekonomisi kötü olan Kabardey-Balkar'ın yöneticilerinin Moskova dan destek alabilmek için kullandığı kartlar olduğunu bildirdi. Artık Cumhuriyet başkanlarının halk tarafından seçilemiyeceğini ve Adige Cumhuriyetinin de Krassnodar'a bağlanmasıyla cumhuriyetlerin işlevlerini tamamen yitireceklerini artık onlara "Cumhuriyet" denilemeyeceğini belirtti ve "Bütün gücümüzle haklarımızı almak için çabalamalız" dedi. Gene son bölümde "Eğer böyle devam ederse biz de Anavatanda sanki diasporadaymış gibi yaşayacağız" diye ekledi.

Abhazya konusuna tekrar döndü ve Abhazya dünyadaki, özellikle Balkanlardaki diğer örnekler bakılırsa devlet olmak için gerekli herşeye sahiptir. Seçimin tekrarlanması demokratik olarak zarar vermiştir ve Bağımsızlık mutlaka alınmalı emekler boşa gitmemelidir, dedi.

Cumhuriyetlerin statüsünün en yüksek olduğu ve en önemli kazanımların olduğu dönemin sivil toplum örgütlerinin ve Adige Xase'nin en etkin olduğu dönemler olduğunu, bugün ise bunları gerçekleştirecek sivil toplum örgütlerinin olmadığını söyleyen Hatıjuko buna ihtiyacımız olduğunu, ayrıca Avrupa'daki örgütlerle birlikte çalışarak bizi daha iyi anlamalarını sağlamamız gerektiğini belirtti.

Katılımcılar Hatıjuko'ya gerek Abhaz savaşı sırasında gösterdiği çabalar gerekse tüm Kafkasya için bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ettiler.

Hatıjuko bugün Türkiyeden ayrılarak Nalçik'e dönüyor.

Pada

Etiketler:
hatujuko abhaz derneğinde

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır