NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MASHADOV'U KORUMALARİ OLDURDU

09.03.2005 Aslan Mashadov'u korumaları öldürdü Rusya'nın en çok arananlar listesinde yer alan ayrılıkçı Çeçen lideri Aslan Mashadov, Tolstoy-Yurt kasabasında gizlendiği sığınakta öldürüldü. Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Ramazan Kadirov, Mashadov'un, korumasının silahının yanlışlıkla ateşlenmesi sonucu öldüğünü açıkladi.
09-03-2005 - kez okundu

Mashadov'u korumalari oldurdu


09.03.2005
Aslan Mashadov'u korumaları öldürdü
Rusya'nın en çok arananlar listesinde yer alan ayrılıkçı Çeçen lideri Aslan Mashadov, Tolstoy-Yurt kasabasında gizlendiği sığınakta öldürüldü. Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Ramazan Kadirov, Mashadov'un, korumasının silahının yanlışlıkla ateşlenmesi sonucu öldüğünü açıkladi.
Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Ramazan Kadirov, Çeçen lider Aslan Mashadov'un saklandığı yeri, yakalanan bir militanın gösterdiğini söyledi. Kadirov, İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Çeçenistan'ın Tolstoy-Yurt köyündeki sığınağa düzenlenen özel bir operasyonda öldürülen Mashadov'un yandaşları İrliskhanov Nurbaşev ve kuzeni Vuskhan'ın da gözaltına alındığını belirtti.

Mashadov'u sağ yakalamak istediklerini, ancak Mashadov'un, korumasının açtığı ateş sonucu yanlışlıkla öldürüldüğünü belirten Kadirov, "Operasyon kapsamlı şekilde planlanmıştı. Güvenlik güçleri Mashadov'u sağ yakalamak istiyordu, ancak korumasının silahının yanlışlıkla ateşlenmesi sonucu öldü.

Mashadov küçük bir sığınakta saklanıyordu. Kaldığı yer çok dardı. Koruması beceriksizce davranıp kazara ateş etmiş olabilir. Ancak silahın kazara ateş alması ölümcül oldu. Mashadov'un kaldığı yeri de yakalanan bir militan gösterdi. Bu militan güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyonda Nozhay-Yurt bölgesinde yakalandı." Kadirov, yakalanan militanın Mashadov'un beraberinde kimlerin olduğu bilgisini de verdiğini belirtti.

Rusya Federasyon Konseyi üyesi Aleksandır Kalita da İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, Mashadov'un öldürülmesinden sonra "Çeçenistan'daki militanların bayrağının artık kalmadığını" söyleyerek, "Teröristlerin Çeçenistan'ın bağımsızlığı için bir bayrağa ve kendilerini birleştirecek otoriter birine ihtiyaçları var. Mashadov'un ölümü onları zayıflatacak, direniş ve saldırılar da giderek azalacak" dedi.

Çeçen milletvekili Ahmed Zavgayev de yaptığı açıklamada, Mashadov'un öldürülmesinin Çeçenistan'daki "ortalama halk" üzerinde olumlu bir etkisi olacağını ifade ederek, Mashadov'un ölümünün, destekçilerine, sonlarının da onunki gibi olacağını göstereceğini söyledi.

Çeçen Devlet Konseyi Başkanı Taus Cebrailov da Mashadov'un ölümünün barış sürecini hızlandıracağını söyleyerek, Çeçenistan'ın sosyoekonomik olarak yeniden inşasını da teşvik edeceğini kaydetti.

CESEDİN TEŞHİSİ

Bu arada, Mashadov'un cesedinin teşhisi konusunda uzmanların tekrar çalıştığı ve bu konudaki kesin bilginin akşam saatlerinde açıklanacağı bildirildi.

Kuzey Kafkasya'da Rus güçlerinin sözcüsü İlya Şabalkin, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Mashadov'a yönelik dün yapılan operasyonun Rus gizli servisi FSB tarafından düzenlendiğini söyledi.

Mashadov ile birlikte sığınakta 3 kişinin daha olduğunu ifade eden Şabalkin, bu kişilerin sağ yakalandığını kaydetti.

Şabalkin, Mashadov'un yerel halk ve FSB uzmanları tarafından teşhis edildiğini belirterek, Çeçenistan savcılığından bir araştırma grubunun, incelemede bulunmak üzere olay yerine hareket ettiğini bildirdi.

Kuzey Kafkasya Savcılık Bürosu'ndan bir yetkili de RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Mashadov'un cesedinin ailesine teslim edilmeyeceğini belirterek, "Rusya Federasyonu Ceza Yasası'na göre teröristlerin cesetleri yakınlarına teslim edilmiyor" diye konuştu.

Yetkili, bu kişilerin gömüleceği yer konusunu da sadece çok kısıtlı sayıda güvenlik görevlisinin bildiğine dikkat çekti.

Rusya geçen yıl Beslan'daki okul baskını ve 2002 yılında Moskova'da yaşanan tiyatro baskınından Mashaodv'u sorumlu tutuyordu.

BİR DAHA KONTROL EDİN

Rus gizli servisi FSB, Mashadov'un ölüm haberini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e verdi. Mashadov'un öldürüldüğü kendisine rapor edildiğinde olaya temkinli yaklaşan Putin, FSB Başkanı Nikolay Patruşev'den harekatın detaylarını olduktan sonra, 'Siz yine de birdaha kontrol edin. Öldürülen kişi gerçekten teröristlerin lideri Mashadov mu' talimatını verdi.

Çeçenistan'a komşu İnguş cumhuriyetindeki bir kaynağa göre ise Mashadov Salı günü değil, iki gün önce Ramzan Kadirov adamları tarafından öldürüldü. Kaynağa göre geçen hafta yüklü para karşılığında birisi Mashadov'un gizlendiği yeri Ramzan'a söyledi. Ramzan komandolarını Tolstoy-Yurt köyüne göndererek Mashadov'u gizlendiği yerde öldürdü. Çeçenistan'da kan davasını göz önünde bulunduran Ramzan iki gün sonra Mashadov cesedini FSB'ye teslim etti.

Rus güçlerine karşı 1994-1996'da Çeçen savaşçılara liderlik eden Mashadov, Rus güçlerin çekilmesinden sonra Çeçenistan devlet başkanı olmuştu. Daha sonra nüfuzunu Şamil Basayev'e karşı kaybeden Mashadov'un, Rus güçlerinin bölgeye döndüğü 1999'dan bu yana daha küçük bir gruba liderlik ettiği sanılıyordu.

İNGİLTERE'DEKİ TEMSİLCİ : DİRENİŞ SÜRECEK

İNGİLTERE'de siyasi sığınmacı olarak yaşayan Çeçen direniş liderlerinden Ahmet Zakayev, Echo Moscow radyosuna yaptığı açıklamada Aslan Mashadov'un öldürüldüğü haberinin propagandadan ziyade gerçeğe benzediğini söyleyerek şöyle konuştu:

'Çeçen direnişi lidersiz kalmaz. Zamanında Cahar Dudayev öldürüldüğünde nasıl yeni birisi bulunduysa şimdi de aynısı olacaktır. Çeçen Savunma Komitesi bu durumlarda ne yapacağını bilir. Beni asıl tedirgin eden Moskova ile diyalog yanlısı kişi Mashadov'un öldürülmüş olması. Oluşan durum karşısında hem Çeçenistan hem de Rusya genelinde sert eylemler düzenlenecek olması beni tedirgin ediyor. Beni asıl bu gidişat korkutuyor.'

(aa)

Etiketler:
mashadov korumalari oldurdu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır