NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
3
4SIMD.MP3
11
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ÇİC CUMHURBAŞKANI ŞEYH ABDUL HALİM KİMDİR

ÇİC yeni Cumhurbaşkanı ve DSK ÇİC Şura Meclisinin genişletilmiş divanının, aynı zamanda ÇİC anayasasının hükümlerine göre Çeçenistan cumhurbaşkanının Abdul Halim olacağının belirlenmesinden sonra, Rus propagandası, Çeçenistan'ın başına Suudilerden bir Arap'ın geçtiğini söylemeye başladı. Hele, bu bilgi kuşku uyandırmasın diye, başına "al" eki bile koydular.
14-03-2005 - 5 kez okundu

Beklendiği gibi, Arap olduğu söylendikten sonra, bir sürü suçlama daha koyuldu ortaya. Lubanka masalarında bunlar önceden lazım olur diye hazırlanıyorlar.

Şabalkin'in dairesine ve Kremlin köpeği yazarların sözlerine göre, şeyh Abdul Halim sadece bir vahhabi değil, bir numaralı vahhabidir. Bunun haricinde "bir numara aşırı radikaldır" (Basayev değil artık) ve Çeçenistan ile Rusya'da gerçekleştirilen tüm terör eylemlerinin bir numaralı yaratıcısı başka kimse değil, Abdul Halimmiş, Kenneth Gluck'ın kaçırılmasını organize eden. Rus Gizli Servisine (FSB) göre, Abdul Halim, Bin Laden'in Kuzey Kafkasya'da baş temsilcisi olacakmış.Gerçekten de şeyh Abdul Halim kimdir?Aslında her şey çok daha basit.Şeyh Abdul Halim- Sadullayev Abdul Halim Ebu Salamoviç, Çeçen 1967 doğumlu. Çeçen başkenti Cevherkale'nin 12 kilometre uzağında bulunan Argun şehrinde doğdu. Çeçen Ustradoy aşiretine bağlıdır (Biltoy aşiretinin öz koludur). Ustradoylar, Argun kentini kuranlar olarak biliniyor. (Çeçence'de Argun- Ustrad-gala'dır - Ustradların kalesi).Ünlü Çeçen din adamlarından eğitim aldı. Çeçenistan'da İslami dirilişin aktif katılımcılarından. İslam'ı gençlere öğreten bir öğretmen. Çeçenistan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinde okudu, ancak savaşın başlaması sebebiyle bitiremedi. Çeçence, Arapça ve Rusça bilmektedir.Birinci Rus-Çeçen savaşına katıldı. Birinci ve İkinci Rus-Çeçen savaşlarında aktif olarak Çeçen televizyonunda İslami vaazlar verdi. Argun cemaati başkanlığı yaptı. Çeçenistan'ın farklı bölgelerinde İslami konferanslar verdi. Bir dönem Argun camii imamlığı yaptı.

1999 yılında Cumhurbaşkanı Mashadov'un kararı ile Şeriat Anayasası Devlet Komisyonuna alındı.

İkinci Rus-Çeçen savaşının başlamasının ardından ÇİC Silahlı Kuvvetlerine bağılı Argun gönüllüler birliğinin başkanlığını yaptı.2002 yılında Devlet Savunma Komitesi - Şura Meclisi (savaş zamanı için ÇİC'in yönetici dairesi) kararı ile, ÇİC Şeriat Mahkemesi başkanlığına ve DSK-ŞM Şeriat Komitesi başkanlığına getirildi.

ÇİC Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov'un ölümünün ardından, anayasaya göre, DSK-ŞM başkanı ve ÇİC Cumhurbaşkanı oldu, aynı zamanda ÇİC SK komutanı oldu.Ve bazı ayrıntılar daha. DSK ŞM ÇİC geniş oturumunda, 2002 yılın Haziran-Ağustos ayında (o oturum 24 gün sürdü), hükümetin, parlamentonun ve DSK üyelerinin katılımı ile, bazı çok önemli prensip kararları alındı.- 1999 yılında Devlet Şeriat Komitesinin, Şeriat Reformuna göre aldığı bazı kararlar, Anayasa değişikliği olarak yansıdı. (Söz gelişi o Komisyonun yöneticilerinden biri Ahmad Kadırov idi).- ÇİC anayasasına göre iktidarın teslim edilmesi mekanizması görüşüldü.- "Bayat" kabul edildi - tüm seviyelerde askeri - siyasi yöneticilerin devlet başkanına yeminlerini sunması. Devlet başkanının Şeriat'ı koruyup, savunmasına kadar.Şeyh Abdul Halim ÇİC Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov tarafından iki kez Çeçenistan Devlet nişanı ile ve Birinci ÇİC Cumhurbaşkanı Cevhar Dudayev tarafından oluşturulan Ulusun Şerefi (K'oman Si) madalyası ile ödüllendirildi.

2003 yılında Rus özel güçleri Şeyh Abdul Halim'in eşini kaçırdı. Abdul Halim'i eşinin fidye karşılığında serbest bırakılması için verilen çabalar ise sonuç vermedi. Abdul Halim'in eşi kocasının ve Çeçen savaşçıların nerede olduğu konusunda bilgi almak isteyen FSB tarafından işkenceye maruz bırakıldı, ancak hiç bir bilgi alamayan FSB Halim'in eşini acımasızca öldürdü.Kavkaz Center'in bilgilerine gore, Şeyh Abdul Halim Mekke'ye yaptığı Hacc ziyareti dışında hiç bir zaman Çeçenistan sınırları dışına çıkmadı.Operatif bilgi bölümü,

Kavkaz Center

Etiketler:
çic cumhurbaşkanı şeyh abdul halim kimdir

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır