NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
13
apsuva
9
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KASPAROV'UN RAKİBİ PUTİN

Profesyonel satranç kariyerine son veren dünya satranç şampiyonlarından Kasparov, Rusya lideri Vladimir Putin'in 'gittikçe büyüyen diktatörlüğüne' karşı mücadele vermek istediğini söyledi. Kasparov, "Putin, Rusya için en iyi çözüm gibi düşünülen diktatörlük inşa ediyor" dedi.
15-03-2005 - kez okundu

Profesyonel satranç kariyerine son veren dünya satranç şampiyonlarından Garry Kasparov (41), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "gittikçe büyüyen diktatörlüğüne" karşı mücadele vermek istediğini belirtti. Kasparov, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Putin, Rusya için en iyi çözüm gibi düşünülen diktatörlük inşa ediyor" dedi. "Putin'in, demokrasisinde kusurlar olan bir ülkenin başına geçtiğini" belirten Kasparov, "Ancak yine de bu bir demokrasiydi, özgür basın vardı, muhalif basın vardı, (eski devlet başkanı) Boris Yeltsin'e bile karşı gelen bağımsız bir parlamento vardı, muhalefet kanadından adayların bile seçilmeyi bekleyebildiği dürüst seçimler vardı. Ancak Putin'in iktidara gelişinden sonra özgür basın diye bir şey kalmadı, parlamento da Putin ve Kremlin'deki adamlarının kontrolüne geçti" dedi.

"2008-Özgür Seçim" adlı komitenin üyesi Kasparov, "Putin'in gittikçe büyüyen diktatörlüğünden hoşnut olmayan milyonlarca Rus vatandaşını bir araya getirme" konusunda yardımcı olmak istediğini belirtti. Kasparov, bu komitenin "Putin rejiminin demokratik kurumlar oluşturması için baskı yapma" niyetinde olduğunu da sözlerine ekledi. Dünya şampiyonu Anatoli Karpov'u 22 yaşında yenerek, satranç tarihinde "en genç dünya şampiyonu" olan Azerbaycan doğumlu Kasparov, şampiyon unvanını 2000'de Rus Vladimir Kramnik'e kaptırmıştı.
'Bizi yeni bir devrim kurtarır'

Geçtiğimiz aralık ayında Rusya'daki tüm muhalefet örgütleri, partileri ve insan hakları kuruluşları Moskova'da büyük bir kongre yaptılar. Ülke çapında artan baskılar ve demokratik açılımın engellenmesi karşısında ne yapacaklarını, nasıl ortak bir mücadele platformu oluşturacaklarını tartıştılar.

Sabrının giderek taştığı ifade eden Kasparov'un, "bizi ancak yeniden devrim yapmak kurtarır, başka çözüm yoktur'' dediği kongrede Kafkasya'dan delege olarak katılan Valery Hatajukov da özet olarak şunları söyledi: "Bugün sizi kaygılandıran, telaşa düşüren durumu biz Kafkasya'da 10 yıldır yaşıyoruz, ama hiç ilgilenmediniz. Şimdi ateş kendi bacanızı sarınca harekete geçiyorsunuz. Ne yazık ki geç kaldınız." (yeni şafak)

Etiketler:
kasparov rakibi putin

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır