NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASLARIN BÜYÜK BULUŞMASI

DÜZCE KAFKAS FESTİVALİ (23 TEMMUZ 2005) Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği 23 Temmuz 2005 Cumartesi günü Köprübaşıömerefendi Köyünde Kafkas Festivali düzenleyecektir. Kapsamı açısından Düzce için bir ilk olacak ulusal boyuttaki bu organizasyon Çerkes kültürünün ve Düzce'mizin tanıtımı için önem arz etmektedir.
14-07-2005 - kez okundu

Çarlık Rusya'sının uyguladığı yayılmacı politikaların bir sonucu olan Rus-Kafkas savaşlarında yenilgiye uğrayarak, 1864'lü yıllar öncesi ve sonrasında anavatanları Kafkasya'dan zorla koparılıp Osmanlı topraklarına sürgün edilen Çerkeslerin bir kısmı o yıllarda Düzce de iskan edildi. 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonucunda da Rumeli, Kafkasya ve Doğu Karadeniz'den zorunlu olarak göç eden Çerkesler, Arnavutlar, Boşnaklar, Kırım Tatarları, Bulgar Muhacirleri, Lazlar ve Doğu Karadenizlilerin Düzce'ye yerleşmeleri ile Düzce bir anlamda Sefine-i Nuh'a benzedi. Düzce'mizin bu kültürel çeşitliliğinin bir parçası olan ve 141 yıl önce Kafkasya'dan Düzce'ye gelen Çerkeslerin özgün kültürlerinin sergilenmesi ve Düzce'mizin Ulusalda tanıtımı için düzenlenecek olan bu festivalin önemli olduğuna inanıyoruz.

AMAÇ VE KAPSAM

Amacımız;
Özgün Çerkes kültürünü her yönü ile tanıtmak ve toplumumuza her türlü güzel vasıflarını kazandıran kültürümüze sahip çıkılmasını sağlamak.
Ulusal bir organizasyon olması nedeniyle Düzce'mize gelecek olacak olan konuklarımıza kültürü ve doğa güzellikleri ile Düzce'nin tanıtımını yapmak.
Festivale katılacak olan konuklarımızın birbirleri ile tanışması ve kaynaşmasını sağlayarak birlik ve beraberliğin güzelliklerini göstermek.
Kültürel çeşitliliği olan toplumların bunu bir değere dönüştürmesinin önemini vurgulamaktır.

Kapsamı;
23 Temmuz 2005 Cumartesi günü Köprübaşıömerefendi Köyünde düzenlenecek olan Düzce Kafkas Festivali herkese açık Ulusal bir organizasyondur. Festivalde Adigey Cumhuriyetinden ve Türkiye'den folklor grupları, müzik-tiyatro grupları ve sanatçılar belirlenen program çerçevesinde gösterilerini sergileyeceklerdir. Kurulacak olan standlarda dernek, vakıf ,esnaf ve çeşitli teşebbüsler ürün ve hizmetlerini konuklarımızın beğenisine sunacaktır. Serbest zamanları neşeli ve aktif kılmak için yarışmalar, sergiler, spor müsabakaları düzenlenecek ve misafirlerimizin her türlü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak festival alanında sağlık, güvenlik, sosyal ve kültürel konularda gereken her türlü düzenleme yapılacaktır. 24 Temmuz Pazar günüde festival alanında tüm günü kapsayan piknik ve eğlence düzenlenerek programımız sona erecektir. Derneğimiz Festival kazanımlarını Düzce şehir merkezinde bir arsa alarak üzerine Derneğimize yakışır bir hizmet binası yapmak için harcayacaktır. Herkesi davet ediyoruz, buyurunuz.

DÜZCE KUZEY KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU

DÜZCE KAFKAS FESTİVALİ PROGRAMI
23 TEMMUZ CUMARTESİ
10:00 Festival Alanının Konuklarımıza Açılışı.
10:00-15:00 Serbest zaman (Tanışma-Kaynaşma, Mahalli oyunlar, Spor aktiviteleri, Olta balıkçılığı, Stand ziyaretleri, Sosyal ihtiyaçlar, Piknik, Eğlenceli yarışmalar)
15:00 Aze Hikmet Cerrah Karikatür Sergisi.
Lütfü Şimşek Eski Düzce Fotoğrafları Sergisi.
Resmi program açılışına kadar serbest zaman.
19:00 Dernek Başkanı Afitap Altan'ın Festivali açış konuşması.
Düzce Kafkas Festivali Thamade'sinin konuklara seslenişi.
Resmi Protokol Konuşmaları.
19:30 Festival Programının başlaması.
Nart destanlarının kahramanı Sosruko'nun doğuşu ve devlerden ateşi çalması.
Festival meşalesinin yakılması.
Tarih baştan tekrar akıyor. "WUIC"
"1864 Çerkes Sürgünü" Atalarımız yollarda.
Çerkesler Düzce'de, Lheperush-Apsuva Koşara, Düzce Deju
Adigabze Dil Kursu Öğrencisi Çocuklarımızın Programı
DANS VE MÜZİK GRUPLARININ PROGRAMLARI
DKKKD Halk Dansları Ekibi "TIZEĞUS"
Adigey Cumhuriyeti Dans ve Müzik Ekibi "NEF"
İzmir "SIND" Gösteri ve Müzik Topluluğu
DKKKD Minikler Ekibi
Ankara Kafkas Derneği Minikler Ekibi
Şarkılarıyla Hayri Kazbek
Günün finali Konukların ve ekiplerin katılımı ile Mahalli Oyun (Kafe, Lheperush, Apsuva Koşara, Apsuva, Çeçen, Lezginka, Wuıc Huray)
24 TEMMUZ PAZAR
Gün Boyu Piknik, Mahalli oyunlar, Sosyal Aktiviteler ve Serbest zaman

Etiketler:
kafkasların büyük buluşması

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51