NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre





>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
9
4-5-6-7
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
LİBYALI MÜHENDİS 100 YIL ÖNCE TÜRKİYE'YE GÖÇ EDEN AKRABALARINI BULMAK

Libyalı Çerkez asıllı elektrik mühendisi Hüseyin Miftah Abdullah, 100 yıl önce Türkiye'ye göç eden akrabalarını bulmak için eşiyle birlikte İzmir'e geldi.
29-01-2004 - kez okundu

Türkçe bilmediği için geliş amacını anlatan bir yazıyı Türkçe'ye tercüme ettiren Abdullah, akrabalarını bulmak için İzmir'in sokaklarını aşındırıyor. Gündüzleri akrabalarını arayan, geceleri otelde kalan Libyalı mühendis, onları bulmak için gerekirse gazetelere ilan verebileceğini belirtiyor. Abdullah, Libya'da özel bir televizyon kanalında yayınlanan ve kayıp aileleri buluşturan programa konuk olarak katılıp sonuç alamayınca Türkiye'ye gelmeye karar vermiş. Libya'nın Mısurata şehrinde bir demir çelik fabrikasında elektrik mühendisi olarak çalışan Abdullah, Türkiye'ye geliş amacını tercüman vasıtasıyla Zaman muhabirine anlattı. Abdullah, Çerkez asıllı Kınedeli El Çerkez ailesine mensup akrabalarının bir bölümünün 100 sene önce Türkiye'ye yerleştiğini belirtiyor. Babasının Türkiye'ye göç eden akrabalarına ulaşmak için çok çabaladığını ancak amacına ulaşamadan vefat ettiğini anlatan Abdullah, kendisinin de babasının vasiyetine uyarak Türkiye'ye göç eden akrabalarını bulmaya karar verdiğini anlatıyor. Libya'da dünya çapında yayın yapan bir televizyon kanalında yayınlanan ve kayıp aileleri buluşturan "Sevgi Köprüsü" adlı programa konuk olarak katılan Abdullah, akrabalarının izine rastlayamayınca Türkiye'ye gelmeye karar vermiş. Yaptığı araştırmalar sonucu 15 yıl önce tatil için bir ailenin İzmir'den Libya'nın Trablus şehrine geldiğini öğrenen Abdullah, ikinci evliliğini yaptıktan sonra eşi Fatma Miftah Abdullah'la birlikte 10 gün önce İzmir'e gelmiş. İzmir'de bir otele yerleşen Abdullah, elinde geliş amacını belirten bir kâğıdın Arapça, İngilizce ve Türkçe tercümesiyle birlikte sokak sokak dolaşarak akrabalarını aramaya başlamış. Miftah Abdullah'ın sokak sokak dolaştırdığı yazının Türkçe tercümesinde şunlar yazıyor: "Geçmiş zaman içinde Kınedeli El Çerkez ailesinden babamın amcasının oğlu İzmir Türkiye'ye yerleşmişler. Kendisinin ismini bilemiyorum ancak yukarıda belirttiğim aileden İzmir'e yerleşmiş Libya asıllı Kınedeli El Çerkez ailesinden herhangi birisiyle görüşmek istiyorum. İlgililerin yardımını arz ederim." Miftah Abdullah, Arapça'yı az çok konuşan bazı Türkler yardımıyla birkaç mahalle muhtarıyla görüştüğünü ancak onların da böyle bir ailenin varlığından haberdar olmadığını söylediklerini belirtiyor. Akrabalarını bulmak için gazetelere ilan vermeyi düşünen Abdullah, onları bulmadan ülkesine dönmek istemediğini anlatıyor. Akrabalarını bulmayı bir ideal haline getirdiğini anlatan Abdullah, görüştüğü kişilere telefon ve e-posta adresini bırakarak yardımcı olmalarını istiyor. İsa Sezen / İzmir 26.12.2003 Zaman Gazetesiden alınmıştır.

Etiketler:
libyalı mühendis 100 yıl önce türkiye göç eden akrabalarını bulmak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır