NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
8
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
1867 YILINDA ABHAZLAR'IN ZORUNLU GÖÇÜ

Gürcistanlı Tarihçi BEJAN KHORAVA'nın "1867 YILINDA ABHAZLAR'IN ZORUNLU GÖÇÜ" adlı kitabı çıktı...!
28-11-2005 - kez okundu

Tiflis'deki Artanuci Yayınevi'nden tanınmış Gürcistanlı tarihçi Bejan KHORAVA'nın "1867 Yılında Abhazların Zorunlu Göçü" kitabı çıktı...!

Zorunlu Göç, (Gürcüce adıyla Mukhaciroba) Abhazya ve genelde Kafkas tarihin en trajik olaylarından biridir.

XIX. yüzılda Kuzey Kafkas halkları Rusya Çarlığı'na karşı ayaklanmışlar ve ayaklanmalar kanlı savaşları doğurmuştu. Savaşın sonucunda Kuzey Kafkas halkları Osmanlı İmparatorluğu'na zorunlu olarak göç etmeye başlamışlardı.

Rusya, Kuzey Kafkas halklarını Osmanlı topraklarına göçe zorlayarak, işgal ettiği topraklarda kendi egemenliğini kurmak, bölgenin jeostratejik konumundan yararlanmak ve boşaltılan topraklara Rus hakimiyetine sadık tebaayı yerleştirmek istiyordu.

Rusya'nın sürgün ve yoketme politikası sonucu Kuzey Kafkasya'da yaşayan yerli halkın önemli bir kısmı değişik ülkelere dağıldı.

1859 yılında Rusya'nın Kuzeydoğu Kafkasya'yı işgalinden sonra binlerce Çeçen ve Dağıstanlı Osmanlı Devleti'ne sığınmıştı.

1863-1864 yıllarında Kuzeybatı Kafkasya halkları olan Çerkesler, Ubıhlar ve Abhazlar da sürgüne gönderildi.

Sürgün Abhazya'yı da vurmuş, 1867 yılında Abhazların Osmanlı İmparatorluğu'na ilk zorunlu göçünde 20 bin Abhaz vatanını terk etmek zorunda kalmıştı.

Bejan Khorava'nın söz konusu eserinde 1817-1864 yıllarındaki Rus-Kafkas savaşını değerlendiriyor. Bu savaşın sonucunda Abhazya'daki Rus hakimiyetinin kurulmasını irdeliyor, Abhazların, 1867 yılındaki sürgünün neden ve sonuçları etraflıca ele alıyor. Bejan Khorava, "Muhacirler" adıyla bilinen Abhaz göçmenlerin detaylı listesi ve muhacirlerin fotoğraflarınıda okuyucuları ile paylaşıyor.

Yeni tarihi belge ve bilgilerini içeren Bejan Khorava'nın "1867 Yılında Abhazlar'ın Zorunlu Göçü" kitabını Abhazya ve Kafkas tarihi ile ilgilenen herkese tavsiye ediyoruz.

Etiketler:
1867 yılında abhazlar zorunlu göçü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51