NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
13
35305319 - Adige Nise 15.MP3
12
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
MOSKOVA'DA 1,5 MİLYON KİŞİ FAŞİZME KARŞI YÜRÜDÜ

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilere 27 milyon kurban vererek, faşizmi yenmeyi başaran Rusya'da özellikle son yıllarda ırkçı ideolojinin gençler arasında yaygınlaşmasını protesto etmek amacıyla bugün Moskova'da bir sokak yürüyüşü düzenlendi.
19-12-2005 - 5 kez okundu

"Direniş", "Özgürlük" isimli gençlik örgütleri, "Sağ Güçler İttifakı", "Yabloko Hareketi", "Yeşil Rusya", "Asker Anneleri", "Memorial" cemiyetlerinin ortak teşebbüsüyle ırkçılık karşıtı bir yürüyüş düzenlendi. "Faşizmsiz Moskova" sloganlarının atıldığı eyleme, polis istatistiklerine göre 1milyon 500 bin kişi katıldı. Moskova'nın Turgenevskaya Meydanı'nda toplanan eylemciler, "Hitler geberdi", "Faşistlerin yeri sadece hapishanede", "Çeçenistan savaşına son", "Putin faşizmden sen sorumlusun" gibi pankartlarla, 2. Dünya Savaşı asker marşları eşliğinde Lyubnanski Meydanı'na doğru yürüyüş düzenledi.

İnna Şarayeva isimli eylemci, "Rusya tarih boyunca farklı milletlerin bir arada yaşadığı bir ülke olmuştur. Neden savcılık organlarımız, son zamanlarda yaygınlaşmakta olan faşizme karşı önlem almıyor? Bunu anlayamıyorum" dedi. Vladimir Kulikov isimli genç eylemci ise, "Dedelerimiz canları pahasını ülkeyi faşizmden kurtararak bize emanet etti. Bu eyleme katılmayı dedelerime karşı borç sayıyorum" diye konuştu. Vladimir Semyonov isimli başka bir protestocu da eyleme katılmanın bir vatandaşlık borcu olduğunu söyleyerek, "Bugün faşizme karşı toplumun bilinçlendirilmesi çok önemli. Eyleme katılmayı bir vatandaşlık borcu sayıyorum" şeklinde konuştu.

Polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş sırasında herhangi bir olay yaşanmazken, eylemciler daha sonra Lyubnanski Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Mitingde bir konuşma yapan eski dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov, "64 yıl önce de böyle soğuk bir Aralık ayında Moskova'yı işgal etmeye kalkışan Alman Nazilerini geri püskürttük. Bugünkü eyleme de aynı coşkuyla bu kadar kalabalık vatandaşın katılmasından kurur duyuyorum" dedi. Yabloko Hareketi lideri Grigoriy Yavlinski ise konuşmasında, Rusya'da faşist akımların mevcut olmasının diğer ülkelere kıyasla üç kat daha ayıp olduğunu belirtirken, "Çünkü Avrupa'yı biz faşizmden kurtardık. Şimdi Kremlin destekli faşizme karşı mücadele veriyoruz" diye konuştu. "Memorial" insan hakları örgütü Başkanı Svetlana Gannuşkina ise, "Ülkede suçların yüzde 65'ini yabancılar işliyor diye kamuoyu kandırılmakta. Halbuki İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre suçların sadece yüzde 3'ü, uyuşturucu ticareti olaylarının ise sadece yüzde 1'i yabancılar tarafından gerçekleştirilmekte. İşbaşındaki iktidar neden bu gerçeği açıklamak istemiyor?" şeklinde konuştu.

4 Kasım'da Moskova'da düzenlenen ırkçı yürüyüşünde yaklaşık 2 bin eylemci, "Rusya Ruslarındır" sloganı atarak merkez sokaklarında yürümüştü.(mynet.com)

Etiketler:
moskova 1 5 milyon kişi faşizme karşı yürüdü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır