NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
4-5-6-7
2
4WORED1.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
[MOSKOVA] MARŞ MARŞ MİLLİYETÇİLİĞE

Spartak Moskova takımının şoförünün, 29 yıllık meslekihayatında görmediğini ifade ettiği tarihibir yoğunlukla kilitlenmişti Moskova trafiği. İnter ile karşılaşan Spartak Moskova futbol takımı, iki saat içinde sadece 200 metre yol alabilince yönetim, futbolcuları metroya yöneltti. Günde 10 milyon civarında geçişin olduğu Moskova metrosunda, yolcuların şaşkın bakışları arasından geçerek birkaç dakikalık gecikmeyle maça çıkabilen Spartak, 3-0 yerine 1-0'la misafir İnter'den kurtulabildi. Yoldaki araçlarında mahsur kalan bazı insanlarsa ancak 6 saat sonra evlerine ulaşabildi.
06-11-2006 - kez okundu

Şehrin yaşanmaz hale geldiği yönündeki tartışmalarla bunalmıştı ki Moskova yerel yönetimi, hafta sonunda ülke genelinde başka bir tehlikenin çanları çalındı. Şimdiye kadar dazlakların 'esmer'lere saldırısı ya da taşkınlıkları şeklinde ancak samanın altından süzülen su dalgalanarak yüzeye çıkıverdi.

Ekim Devrimi'nin yıldönümü olan 7 Kasım'daki 'bayramı' 4 Kasım'a alarak Ulusal Birlik Günü şeklinde resmi tatil ilan eden hükümet, aşırı milliyetçilerin baskısını ancak mitingleri yasaklamakla savuşturabildi, şimdilik. Aşırı milliyetçiler, yönetimin yasaklarına rağmen Vladivostok, Novosibirsk, Moskova ve Sankt Petersburg başta olmak üzere hemen hemen tüm kentlerde, 'Rus Marşı' adı altında korsan gösteriler düzenledi. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Hükümet yoktu görünürde... Ancak aşırı milliyetçi akımlar, hukuken olmasa bile ilk kez 'de facto' hale geldiler, kamuoyu nezdinde.

Daha önce buralarda kendisinden söz ettiğimiz aşırı milliyetçi lider Dmitriy Rogozin, kendisinden uzaklaştırılan partisi 'Vatan' Kremlin'e yakın bir oluşumun içerisine girince, rotasını daha da radikalleştirdi. Rogozin, milletvekili Viktor Alksnis ile İllegal Göçle Mücadele Derneği (DPNİ) tarafından SMS ve internetle yönlendirilen gençler, milliyetçi ve faşist sloganlarla gösteri yaptı.

Aşırı milliyetçilerin olası saldırılarına karşı Moskova'daki pazarlar kapanırken, 'esmer tenli' insanlar da ekseriyetle günü 'dışarı çıkmayarak' geçirmek zorunda kaldı. Moskova'daki eylemciler, Mir Novostey adlı gazetenin bir bayan muhabirini dövdü. Dazlakların aksine pazu gücü yerine yasal yollarla Rusya'yı yabancılardan 'temizlemek'te yoğunlaşmasıyla tanınıyor DPNİ. Çeşitli gruplara ayrılan milliyetçiler, kendilerini, 'Rusya halkının haklarını savunan ve Ortodoks Hıristiyanlığının geleneklerine saygılı vatanseverler' şeklinde tanımlıyor. Ancak eylemleri, Ortodoks hoşgörüsü ve Rus değerlerinden oldukça uzak bir atmosferde cereyan ediyor.

Sansasyonel görüşleriyle bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, yeni dalganın yanında oldukça liberal ve barışsever kalıyor. Demokratik denilen Batı toplumu kaynaklı olduğu düşünülen dünyadaki hoşnutsuzluklar ve Tiflis ile Moskova arasındaki son gerilimin de katkısıyla, Rusya'-daki aşırı milliyetçi eğilimlerin reytingini bir hayli artırmışa benziyor.
Zaman

Etiketler:
moskova marş marş milliyetçiliğe

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır