NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
35305319 - Adige Nise 15.MP3
apsuva
2
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BAYRAMİÇ'İN ÜNLÜ SİMASI HOCALARIN HOCASI... MAHMUT BAYRAM HOCA -2

Bir önceki bölümde Mahmut Mazhar Bayram hocamızın İstanbul da yaşadığı döneme ait çok kısa kesitler vermiştik. Zaten dolu dolu yaşanan bir ömrü öyle birkaç satıra sığdırmak mümkün değil. Ama eserleri ortada ve bizler köyümüzden böyle değerli ve âlim bir zatın çıkmasından dolayı mutluyuz, gururluyuz. Köyümüzün yaşam biçimine kültürüne katkısı çok büyüktür. 1914 yılında Gönen Bayramiç köyünde doğdu. Abzah ve beçiy sülalesindendir. İlk eğitimini babası Salih hocadan aldı. Sonra daha 16 yaşında iken İstanbul'a gitti ve orada İslam coğrafyasında ün salmış en büyük hocalardan: Gönenli Mehmet Efendi den hafızlık (Hafızı Kurra) Hüsrev Hoca'dan Arapça, Hasan Basri Çantay Hocadan Tefsir dersleri aldı.Tahsilini tamamladıktan sonra ise tekrar köyü olan Bayramiç'e geri döndü
20-03-2007 - kez okundu

'O dönem köyümüz çok kalabalık henüz köyden kentlere göç başlamamış. Öyleki büyüklerin anlattığına göre düğünlerde sadece bizim köyümüzden 40-50 kız sıraya dikilirmiş Köyde misafirin eksik olmadığı zehes'lerin ve düğünlerin bol olduğu ama bu arada Beçiy Hoca, Yegoş Hoca, Huraçko Hoca gibi hocaların da gençleri okuttuğu bir dönem''

İşte tam bu dönemde Mahmut Bayram Hoca eğitimini tamamlayarak köye döner. Babası Salih hocanın daha önce okuttuğu talebeleri okutmaya başlar.

Bundan sonrasını talebelerinden Abdul Kadir Şeker'den dinleyelim:

Mahmut BAYRAM hoca çok bilgili ve âlim bir zat idi. 1940 yıllarında Köye döndüğünde Hafız Mahmut İstanbul'dan deve yüküyle kitap getirdi diyorlardı, öyle bir söylenti yayılmıştı. Evinde gerçekten çok kitap vardı. Çok okurdu. Asla sorulan soruları cevapsız bırakmazdı.

Çok dikkatli ve titiz hocaydı. Talebelerini sokakta ve hatta evlerinde takip eder, eğitmeye çalışırdı. Talebeleri, kendisinden çok çekinir ve saygı duyardı. Köy halkı da Ona büyük saygı gösterirdi

Ders vermenin dışında ziraat ve hayvancılıkla uğraşan babasına yardım ederdi.

Çok temiz ve güzel giyinirdi. Bizimle Çerkezce konuşurdu. Cuma hutbelerini genellikle irticalen (ezbere) okurdu. Köy halkının, dini eğitimi dışında her türlü problemleriyle ilgilenir ve yardımcı olurdu.

Köy Camisinin yeniden inşası çalışmalarında Köylüye önayak oldu. İstanbul'daki hayırsever zenginlerden maddi yardımlar temin ederek Köy Camisinin yapımınızda çok büyük katkısı oldu.

Başta Bayramiç Köyünden olmak üzere Alaşar, Şevketiye, Haydar Börülceağaç, Muradiye, Ziraatlı, Gökçesu gibi çevre Köylerden ve hatta Çanakkale İli Bayramiç İlçesine bağlı Kureyş Köyünden muhtelif yaşlarda talebeleri vardı.

Genç yaşlardaki talebelerine hafızlık ve güzel Kur'an okuma yanında dini konularda da bilgiler vermeye çalışırdı. Bu arada köyün yetişkin insanlarına, yaşıtlarına akşamları dersler verir onların dini konularda yetişmelerini sağlardı. Bu dersler muhabbet şeklinde olurdu. Özellikle yaşıtlarından Hut Tevfik ile şakalaşmaları meşhurdur.

Hafız Abdülkadir ŞEKER, hatıraları arasında Mahmut Hoca'nın, Kazaklar Köyünden bir papazın Müslüman olmasına vesile olduğunu da nakleder.

Mahmut Hoca, köydeki eğitim çalışmalarına devam ettiği yıllarda (1945) evlenir. Ve Gönen'in Üçpınar Köyüne gelin almaya gidilir.

Mahmut Hoca, Bayramıç Köyünde 4-5 yıl içinde birçok hafız yetiştirerek, köy halkına Kur'an öğreterek, hizmet ettikten sonra, Hocası Gönen'li Mehmet Efendi'nin ısrarlarıyla yeniden İstanbul'a dönmek zorunda kalır ve İstanbul da bildiğiniz gibi binlerce talebe yetiştirir. Ama köyden yardım ve ilgisini hiç kesmez.

ALLAH GANİ GANİ RAHMET ETSİN MEKÂNI CENNET OLSUN


Okutup yetiştirdiği talebelerinden başlıcaları şunlardır:
Bayramıç Köyünden
Hafız Şerafettin ŞENOL
Hafız Burhan ACAR
Hafız Mithat GÜLDAL
Hafız Ethem HAVUÇ
Hafız Nizamettin GÜRLER
Halit ERDEM
Bünyamin ÖZKAN
Emin CENKEŞ
Muradiye Köyünden
Hafız Abdülkadir ŞEKER
Alaşar Köyünden
Hafız OSMAN
Haydar Köyünden
Hafız MEHMET
Gökçesu Köyünden
Hafız HALİL
Zİraatli Köyünden
Hafız İhsan ŞAHAL,
ÇANAKKALE Bayramiç İlçesi Kureyş Köyünden
Hafız ÜMMET
Kardeşi Hafız YUSUF
Mahmut Hoca'nın, okuttuğu yetişkinler:

Bahattin KUYUMCU
Yaşar AKIN
Ahmet BARBOROS
Mehmet Nuri BARBOROS
Yaşar ALTAN

Hazırlayanlar :Ergün GÜLDAL - Turan ACAR
www.bayramic1864.com

Etiketler:
bayramiç ünlü siması hocaların hocası... mahmut bayram hoca -2

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır