NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
8
9
35WERE~1.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA'DA AİDS HIZLA YAYILIYOR

Kuzey Kafkasya'da AİDS virüsü giderek yayılıyor. Çeçenistan savaşının yankısı HIV virüsünü kontrol dışına çıkardı. Doktorlar, yetersiz olanaklardan yakındı.
30-05-2007 - kez okundu

Kuzey Kafkasya"da AİDS virüsü giderek yayılıyor. Çeçenistan savaşının yankısı HIV virüsünü kontrol dışına çıkardı. Doktorlar, yetersiz olanaklar ve toplumun çekincelerinden dolayı hastalığa karşı koyamıyorlar.

AFP, Kuzey Kafkasya"yı vuran savaşın gizli yüzü AİDS"i yazdı. Rusya"nın güneybatı bölgesindeki Rostov-on-Don kentinde AİDS"i önleme ve mücadele merkezi salgın hastalıklar doktoru Iana Morgatcheva, Kuzey Kafkasya"da virüsü taşıyanların sayısının arttığını söyledi. Iana Morgatcheva, bunun ""askeri çatışmanın bir yankısı"" olduğunu belirtiyor.

Kafkasya"nın da bulunduğu Rusya"nın 13 güney bölgesinde AİDS"e Karşı Mücadele Merkezine göre Çeçenistan"da 2003 ve 2006 arasında yeni HIV virüsü bulaşanların sayısı ikiye katlandı. Diğer bir ifadeyle 100 bin kişi üzerinden 6,6"dan 13.2 vakaya yükseldi. Kuzey Ossetya Cumhuriyeti"nde de ikiye katlanırken, Ingouchia"da 2004 ile 2006 arasında HIV virüsünün 100 bin kişi üzerinden 8,5"den 12,6"ya yükseldiği gözlemleniyor. Dağıstan"da durum daha kötü. Virüsü taşıyanların sayısı 4"te katlandı. 2003 ile 2006 arası 1,9"dan 8,7 vakaya ulaştı.

ÇEÇENİSTAN SAVAŞI HASTALIĞIN ARTMASINA YOL AÇTI

1994-1996 arasındaki birinci Çeçenistan savaşı ve 1999"da başlayan ikinci savaş özellikle uyuşturucu trafiği ve enjeksiyon yolu ile virüsün bulaştığı insanların sayısının artmasına yol açtı. AİDS"le mücadele merkezine göre temel sağlık hizmetlerinin eksikliği de bunda rol oynadı.

Askeri çatışmalar Çeçen bağımsızlıkçılar, siviller ve Rus askerlerden binlercesinin yaralanmasına neden oldu. Morgatcheva, yaralılara verilen kanların kullanımı üzerinde pratikte bir denetim olmadığını kaydetti. Bu da AİDS virüsünün yayılmasına yol açtı.

Çeçenistan"da AİDS"li hastalara yardım eden sivil toplum örgütü Jizn"den (Yaşam) Natalia Bormotova, AİDS"li hastalar için Grozny"de tek sağlık merkezinin 1994"te kapatıldığını ve ancak 2002"de yeniden açıldığını dile getirdi. Ayrıca mültecilerin kaçışı ve askerlerin yer değiştirmesi de virüsün komşu cumhuriyetlere yayılmasına neden oldu.

KAFKASYALI ERKEKLER HASTA OLDUĞUNU SÖYLEMİYOR

Bormotova, Çeçenistan"da HIV virüsünü ortaya çıkaran sistemin ve hastalığın gelişmesini yavaşlatacak terapinin olmadığını söylüyor. Rostov kentinde Kovtcheg-antisida sivil toplum örgütünden Viatcheslav Tsounik, Kabardino-Balkaria ve Dağıstan"daki AİDS hastalarının etkili bir tedavi amacıyla gerekli kan testi için Rostov"a gelmek zorunda olduğunu kaydediyor. Zira kendi cumhuriyetlerinde gerekli sağlık olanakları bulunmuyor.

Pazar günü değişik bölgelerden AİDS hastaları Güney Rusya"nın başkenti Rostov"da bir araya gelerek, bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirenleri andı ve yetersiz sağlık imkanlarını protesto etti. Rostov"da HIV testi laboratuarı şefi Lioudmila Svetchnikova, bazı Kafkasyalı AİDS hastalarının yaşadıkları bölgelerde bunun bilinmesinden endişe ettikleri için Rostov"daki doktorlara müracaat ettiklerini belirtiyor.

AİDS hastalığı taşıyan sivil toplum örgütü çalışanları bile toplum tarafından dışlanma korkusuyla bunu saklıyorlar. Çok sayıda Kafkasyalı kişi doktora gitmeyi tamamen reddediyor. Kabardino-Balkarie gerçek adını söylemeyen AİDS"li sivil toplum örgütü çalışanı Aslan, ""Bir Kafkasyalı erkek asla hasta olduğunu itiraf etmez"" diyor. Svetchnikova, kadınlara da eşleri tarafından virüsün bulaştırıldığını ve bunun ancak hamilelik sırasında yaptıklar testler sonucunda ortaya çıktığını söylüyor.

Etiketler:
kafkasya aids hızla yayılıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır