NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3
1
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
450. YIL YALANI RUS KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ

Kafkasya diasporası, Putin'in yayınladığı kararnameyle geçtiğimiz günlerde Kafkas cumhuriyetlerinin üçünde kutlanan ve yarın (5 Ekim) Putin'in de katılacağı Moskova etkinlikleriyle zirveye çıkacak olan "Kafkasya'nın Rusya'ya gönüllü katılışının 450. yıl dönümü" etkinliklerini ve Rus işgaline direnen Kafkasyalılar'ın 21 Mayıs 1864'de kadın ve çocuklarıyla birlikte son ferdine kadar katledildiği coğrafya olan Soçi'de düzenlenmesi çalışmaları süren "2014 Kış Olimpiyatları"nı protesto etti.
04-10-2007 - 5 kez okundu

Suriye, Ürdün, ABD gibi dünyanın diğer ülkelerinde, Rus konsoloslukları ve Birleşmiş Milletler binası önünde eşzamanlı düzenlenen eylemlerin Türkiye ayağı Kuzey Kafkasya Platformu şemsiyesi altında İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde yapıldı.
Saat 12.00'dan itibaren İSO önünde toplanmaya başlayan Kafkasyalılar ellerinde, "Utanmayın! Soykırımı da Gönüllü İstediğimizi Söyleyin", "450. Yıl Yalanına Hayır", "Kimse Atalarımızın Kabirleri Arasında Slalom Yapamaz", "Kbaada Vadisi Hala Kan Terliyor... Soçi'de Olimpiyatlara Hayır"!, "Kafkasya'da Rus İşgaline Son", "Gönlümüz Hiç Rusya'yla Olmadı", "Rusya'yla Hiçbir Zaman", "Kan Kırmızı Parkurlarda Beyaz Olimpiyat Yapılamaz" yazılı dövizlerle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçtiler.

Kortejdekiler yol boyunca "Kafkasya Halkları Yalnız Değildir", "Gönüllü Katılım Yalanına Son", "Bağımsız Çeçenya, Birleşik Kafkasya", "Kafkasya Bağımsız, Özgür Olacak", "Kahrolsun Putin'in Faşist Rejimi", "Soçinin Dağları Şehitliktir" şeklinde sloganlar atarak Rus Konsolosluğu'nun önüne geldi.
Göstericiler burada saf tutarak Konsolosluk Binası önünde bir süre daha sloganlarını haykırdıktan sonra basın bildirisi okunmasına geçildi.
Medyanın yoğun ilgi gösterdiği eylem sonrasında İshak Akbay tarafından okunan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
" "KAFKAS HALKLARININ RUSYA'YA GÖNÜLLÜ KATILDIĞI" YALANINA
VE "SOÇİ'DE OLİMPİYATLARA" HAYIR!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl imzaladığı üç ayrı kararnameyle 2007 yılı "Kafkasyalılar'ın Rusya'ya gönüllü katılışının 450. yılı" olarak ilan edildi.
Kafkasya'daki cumhuriyetlerin İşbirlikçi yönetimleri ve STK'lar paraya gark edilerek gerçekleştirilen kutlama programlarıyla tarih çarpıtılmakta, Kafkasyalılara yalanlardan oluşan yeni bir tarih yazılmaya çalışılmaktadır.
Yüzyıllar boyunca istilacı güçlerle savaşmak zorunda kalan Kafkas halkları, bütün güçlerini ortaya koymalarına rağmen zaman zaman zor durumlara düşmekten kurtulamadılar.
İşte 16. yy'da içine düştükleri böyle bir durumda, "eşit haklara sahip iki ülke statüsündeki" Moskova ve Kafkasya arasında, ortak düşmana karşı bir "ittifak anlaşması" yapıldı.
O dönem ülkeleri arasında yaygın olan "iktidar aileleri arasında evliliklerle dayanışma oluşturma geleneği" bu anlaşma sonrasında da hükmünü icra etti ve anlaşmaya taraf olan Rus Çarıyla, Çerkes beyinin kızı arasında bir evlilik meydana geldi.
Geçici bir dönemi kapsayan ve tarihi süreçte hiçbir kalıcı sonuç doğurmayan bu ittifak anlaşması ve evliliğin, aradan 450 yıl geçtikten sonra "Kafkasyalıların Rusya'ya gönüllü katılımının argümanı" olarak takdim edilip, geniş çaplı kutlamalara gerekçe yapılmasını Kafkasyalılar olarak hayret ve ibretle izliyoruz.
Tarihi ters yüz eden bu iğrenç tavır, 19. yüzyılda Çarlık Rusyası tarafından gerçekleştirilen soykırım ve sürgünden kurtulabilmiş bir avuç Kafkasyalının "Ruslaştırılarak yok edilmesi" planının bir parçasıdır. Gayeleri, milli hafızamızı tamamen resetleyip, zihinlerimizi Rus değer ve algılarıyla yeniden formatlamak ve bu suretle varlığımıza son darbeyi indirmektir.
Daha, 150 yıl gibi yakın bir geçmişte soykırıma uğratılan ve sağ kalanlarının yüzde 90'ı vatanından atılan Kafkas halklarının tarihinin bu en önemli dilimi görmezden gelinirken; 450 yıl önce vuku bulmuş sıradan bir evliliğe olmayacak manalar yüklenerek sonu yok oluşa çıkan bir sonuç devşirilmeye çalışılması, Rus yönetiminin maksadını bütün açıklığıyla deşifre etmektedir.
XIX. yüzyılın başında Çarlık Rusyası'nın işgaliyle oldukça küçülen Çerkesya bölgesi yine de 180 bin kilometre kare bir alana sahipti. Ancak bugün üç Adıge cumhuriyetinin yüzölçümlerinin toplamı sadece 34 bin kilometre karedir. Koca bir ülkeyi parçalayarak yok ettiler; şimdi de o ülkenin hayattaki son sakinleri yok etmeye çalışıyorlar.
Hem de onurlarıyla oynayarak, değerlerini aşağılayarak.
Rusya, Kafkas halklarının 21 Mayıs 1864'te nihai yenilgiyi aldığı Kbaada vadisinde düzenlenecek kış olimpiyatları için çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılındaki Soçi Kış olimpiyatlarında dünyanın bütün ülkelerinden insanları toplayarak atalarımızın mezarları arasında slalom; kemikleri üzerinde yarış kayağı yaptırıp, yaralarımızı bir kez daha kanatacak ve acılarımızı bir kez daha tazeleyecekler.
Bütün bunlara şiddetle karşı çıkıyoruz.
Rusyalı emperyalistlerin uydurması "Kafkasyalılar'ın Rusya'ya gönüllü katılışının 450. yılı etkinliklerini" ve "Soçi'de düzenlenen 2014 kış olimpiyatları çalışmalarını" kınıyor; tamamıyla Kafkas halklarını aşağılamaya yönelik bu projelerin tüm işbirlikçilerini de lanetliyoruz.
Kafkasya'nın gerçek evlatları mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir.
Şimdi bütün gücümüzle haykırıyoruz:

450. YIL YALANINA HAYIR!

SOÇİ'DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

YENİ ÇARLARIN YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNE HAYIR!

KAHROLSUN HER TÜRLÜ ŞÖVENİZM VE EMPERYALİZM!

KAHROLSUN HALK DÜŞMANLARI!

YAŞASIN KAFKAS HALKLARININ BİRLİĞİ VE KARDEŞLİĞİ!

YAŞASIN BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR KAFKASYA!
KUZEY KAFKASYA PLATFORMU"

Protesto basında da yer aldı


Çerkeslerden 'Soykırım Protestosu'
Çerkezler, Sözde Ermeni soykırımını tanıyan Rusya'yı protesto etti. Protestoya zehirlenerek öldürülmek istenen ve ardından Amerika'ya iltica eden gazeteci ve insan hakları savunucusu Fatima Tlisova'nın da katıldı.
Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katıldığı bir etkinlikte ön plana çıkarılan sözde soykırım Çerkezler'in tepkisiyle karşılandı. Kuzey Kafkasya'nın gönüllü olarak Rusya'ya katılmasının 450. yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Kremlin'de düzenlenen ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in de bir konuşma yaptığı toplantı, "Kuzey Kafkasya Platformu" adı altında birleşen çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca dünyanın çeşitli merkezlerinde protesto edildi.
Geçen yıl zehirlenerek öldürülmek istenen ve ardından Rusya'dan Amerika'ya iltica eden gazeteci ve insan hakları savunucusu Fatima Tlisova'nın da katıldığı gösteri, Birleşmiş Milletler Binası ve Rusya Konsolosluğu'nun önünde düzenleni.
Gösterinin Türkiye ayağı ise İstiklal Caddesi'nde bulunan Rusya Konsolosluğu'nda yapıldı. Gönüllü katılımı reddeden grup, Çerkez soykırımı ve Soçi Olimpiyatları'nı kınadı.
Öte yandan 19 yüzyılda Çarlık Rusyası ile yaşanılan savaş sonrası Kuzey Kafkasya halkları, nüfusunun yüzde 95'ini soykırım ve zorunlu göçten oluşan etnik temizlik ile kaybetmişti.
Toplu katliamların gerçekleştiği ve toplu mezarların bulunduğu Soçi Kbaada vadisinde 2014 Kış Olimpiyatları için hazırlıklarını sürdürüyor.
Etnik temizlik sonucu hayatta kalanlardan 800 bin Kuzey Kafkasyalı, Osmanlı İmparatorluğu'na göç etmişti. Şu an Türkiye'de yaşayan göçmen grup, bugün Çerkezler olarak biliniyor.
Bu arada Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Duma, 2005 yılında Ermeni soykırımı iddialarını tanımıştı.
İHA
Not:Haberi yanlış olarak ermeni soykırımı protestosu olarak aktaran iha'yı kınıyoruz..
New York Protesto videosu

Etiketler:
450 yıl yalanı rus konsolosluğu önünde protesto edildi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır