NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4WORED1.MP3
10
4-5-6-7
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SAMSUN BKD: KAFKAS SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ'NÜN 145. YILDÖNÜMÜ VE YOL AYRIM

Kafkasya coğrafyasının halen süren büyük trajedisinin sembol günlerinden biri olan 21 Mayıs 1864 tarihinin 145. yıldönümündeyiz. Kamuoyumuzun da bildiği gibi 21 Mayıs 1864 tarihini, işgal ve sömürge altında tuttuğu Kafkasya topraklarında da yıllar yılı sözde "zafer günü" olarak kutlayan Rusya liderliğine, anlamlı ilk toplumsal tepkinin ve ulusal karşı duruşun da yıldönümüdür 21 Mayıs.
20-05-2009 - kez okundu

Bundan 29 yıl önce (01 Haziran 1990), döneminin olağanüstü koşulları altında Kafkasya'nın yeniden dirilişinin ilk işaret fişeklerini yakan Kafkas Halkları Konfederasyonu (Kafkasya Dağlı Halkları Birliği), mazlum ve mağdur Kafkas halklarının yiğit sesi olarak ortaya çıkmış, Abhazya'nın başkenti Sohum'da yaptığı olağan toplantısında aldığı kararla 21 Mayıs gününü "Sürgünü Anma Günü" kabul etmiş ve sözde "zafer günü" paçavrasını tarihin çöplüğüne göndermişti.

Kafkas Halkları Konfederasyonu'nun bu tarihi çıkışı ile 1991 Mayıs ayından itibaren öncelikle Sohum, Maykop, Nalçik, Çerkesk gibi merkezlerde başlayan Kafkas Soykırımı ve Sürgünü'nü anma etkinlikleri, bir süre sonra (niteliği ve niceliğinde değişimler yaşayarak) Kafkas diasporalarını da kapsayarak günümüze kadar devam etmiştir.

Bu yıl bu sürecin 28. yılında ve kritik bir dönemeçteyiz. Özellikle son yıllarda zaman zaman örneklerini gördüğümüz, "anma etkinliklerini ulusal çizgisinden saptırma ve büyük trajediyi flulaştırma" çabaları, bugünlerde daha da ivme kazanmış ve karşı propaganda güçleri cüretkârlıklarını artırmışlardır.

Kafkas Soykırımı ve Sürgünü'nün sorumlusu Rusya liderliği, karşı propaganda mekanizmalarını kullanarak, anavatan Kafkasya'da ve özellikle Türkiye diasporasında kendilerini "Türkiye'de yaşayan Çerkes toplumunun üst örgütü Kafkas Dernekleri Federasyonu" olarak lanse eden Kaf-Fed gibi sözde "sivil toplum örgütleri" aracılığıyla 29 yıllık ulusal karşı duruşun intikamını almaya çalışmaktadır.

"Kafkas Soykırımı ve Sürgünü'nü Anma Günü"nün "barış ve dostluk günü" olarak değiştirilmesini isteyen Rusya liderliği, Kafkasya coğrafyasında barış ve dostluğun yükselmesini istiyorsa, öncelikle 145 yıldır işgal altında tuttuğu Kafkasya topraklardan çekilmeli, Rus işgal ve sömürgesinin bölgede oluşturduğu soykırım ve sürgün felaketlerinden dolayı özür dilemeli ve maddi ve manevi tazminatlarını ödemelidir.
...
Kafkasyalılar! Uyanın Artık!

Halkımızın aydınlık geleceğini karartmak isteyen tüm iç ve dış şer odaklarına karşı uyanık olalım.
Bu günler ulusal bilincimizin tazelendiği ve daha da güçlendirildiği günler olmalıdır. Artık 21 Mayıs'ların hakkını verelim.

Bunun için;
Her yıl 21 Mayıs günlerinde sosyal hayatımızı bir günlüğüne donduralım ve yirmidört saat boyunca soykırımın ve sürgünün tüm acılarını yaşamaya, hissetmeye çalışalım ve direniş ruhumuzu canlı tutalım.

Kafkas Soykırımı ve Sürgünü'nü ulusal çizgide anacak ve direniş ruhumuzu yükseltecek tüm dernek, vakıf vb. sivil toplum örgütlerimizin ve sivil inisiyatiflerimizin belirlediği merkezlerdeki etkinliklere katılalım.

Saygılarımızla. 20.05.2009

SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

Etiketler:
samsun bkd kafkas soykırımı ve sürgünü 145 yıldönümü ve yol ayrım

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır