NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
4WORED1.MP3
1
12
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSYA'DA KRİZ 1,6 MİLYON KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKTI;

Rusya'da kriz 1,6 milyon kişiyi işsiz bıraktı; ekonomik suçlar 8 kat arttı, kayıp 33 milyar dolar var Rusya Devlet İstatistik Servisi ekonomik krizin işçi piyasası üzerindeki etkilerini yansıtan raporunu açıkladı. Ekonomik krizin yoğun hissedildiği 2009 yılında işsiz kalanların sayısı 1,6 milyon. 2008 sonunda 5,8 milyon olan işsiz sayısı, üçte bir artarak 6,4 milyona ulaştı.
29-01-2010 - kez okundu

2009 yılında işsiz sayısı şubat ayında 7,1 milyona ulaşarak rekor kırdı. Eylül ayına kadar 5,8 milyona kadar gerileyen rakam, yeniden tırmanışa geçti. Aralık sonunda 6,4 milyona çıkan rakam, aktif nüfusun yüzde 8,1'ini oluşturuyor.
Verilerde kadın ve kırsal işsiz oranlarını da görmek mümkün. Kadınlar işsiz nüfusun yüzde 45,2'sini oluştururken, kırsalda işsizlik oranı şehirlerden iki kat daha fazla. Aralık 2009 sonu itibari ile işsizlerin yaş ortalaması da 35,1.
İşsiz kalanların yüzde 29,4'ü üç aylık bir çabadan sonra yeni bir iş bulabiliyor. Yüzde 32,9'u ise bir yıl kadar beklemek zorunda kalıyor. Üçte birlik kesim ise işten çıkarılmalarının ardından henüz yeni bir iş bulabilmiş değil.
İşsizliğin en yoğun olduğu bölge ise Kafkasya. İnguşetya yüzde 56'ya çıkan işsiz oranı ile Rusya'da rekor kırarken, Çeçenistan da yüzde 33'luk oranla en fazla işsizin bulunduğu ikinci Cumhuriyet olarak görülüyor.
Uzmanlar 2010'un ilk yarısında da işsizliğin artmaya devam edeceği konusunda uyarıyor. Rusya Posta Servisi'nin 33 bin kişiyi işten çıkarmayı planlaması gibi, büyük şirketlerden toplu çıkarmalar yaşanabilir. Bununla birlikte 2010'un ikinci yarısından itibaren işsizlik oranlarında gerileme bekleniyor.

Rüşvet önlenemiyor

Öte yandan Rusya'da ekonomik krizin ülkeye verdiği en büyük zarar ekonomik suçlarda yaşanan patlamada görüldü. 2009 yılında yüzde 745 artan ekonomik suç rakamları yetkilileri endişelendiriyor. İçişleri Bakanlığı Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre geçen yıl 428 bin ekonomik suç tespit edildi. Bu olaylardan kaynaklanan toplam zarar 1 trilyon ruble (33 milyar dolar).
The Moscow Times'ın haberine göre rüşvet ekonomik suçlar arasında ilk sırada yer alıyor. 2009'da rüşvet suçları alınan tüm önlemlere rağmen yüzde 13 arttı. Rüşvetle Mücadele Komisyonu Başkanı Anatoli Golubev, insanların ekonomik kriz sürecinde ayakta kalmayı hedeflediklerini, bu çerçevede her yolu kullandıklarını söyledi. Golubev'e göre bunların içinde en kolay olanı da rüşvet ve komisyon.
Devlet Başkanı Dmitri Medvedev göreve geldiği günden itibaren rüşvetle mücadele konusunda özel komisyonlar oluşturdu. Ancak yüksek rakamların döndüğü ve bürokratik yapı içinde ahlaksızlık olarak görülmeyen rüşvetin önlenmesinde henüz bir ilerleme sağlanamadı. Rüşvetin en çok işlediği kurumlar arasında askeriye, gümrükler ve polis teşkilatı yer alıyor.

http://www.kibrisgazetesi.com/popup.php/cat/5/news/85974/PageName/Ekonomi

Etiketler:
rusya kriz 1 6 milyon kişiyi işsiz bıraktı;

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51