NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4-5-6-7
3
10
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
GÜNEŞ BİZİ DE AYDINLATSIN (NAZLI ILICAK)

Gazeteci arkadaşım Fuat Uğur, kimliğinin farkında olan bir Çerkez'dir. İlk önceleri yadırgamıştım. Hani, biz de Rumeliliyiz, biraz övünürüz ama farklı bir kültürden, örf adetten söz etmeyiz. "Osmanlı'nın mirasçılarıyız" der geçeriz. Çerkezleri, Türk etnik kimliği içinde asimile olmuş bir topluluk diye hep düşünürdüm; öyle değilmiş. Tabii büyük çoğunluktan söz etmiyorum.
18-04-2010 - 5 kez okundu

Birkaç grup, çeşitli dernekler altında, kültürlerini, dillerini kaybetmeme davası güdüyor. Geçtiğimiz hafta, Fuat Uğur'un aracılığıyla bir toplantılarına katıldım ve çok etkilendim. Ayrılıkçılığa prim vermeyen taleplerini de haklı buldum.
Demokrasi İçin Çerkez Girişimi'nin bir araya getirdiği insanlarla karşılaştım. "Demokratik devlet güneş gibidir: Işığını verirken çiçek ayırmaz" diyorlardı.
Önce sohbet ettik; sonra Çerkez peyniri ikram ettiler; kitaplar hediye ettiler. Fuat Uğur, beni Çerkez şarkılarının söylendiği çok özel bir lokantaya davet etti... Bazı kaşların yukarıya kalktığını görür gibi oluyorum: "Vay bölücüler vay..."
Adigeler, Abhazlar, Ubıhlar, kendilerini Çerkez üst kimliği ile tanımlıyor. 1864, Kafkas-Rus savaşından başlayarak, topraklarından koparılıp, sürgüne gönderilen insanların, Türkiye, anavatanı olmuş; göç dalgası, sadece 19. asırda değil, 20. asırda da sürmüş. Öyle ki Kuzey Kafkasya halkının % 90'ı sürgünde. Bir diyaspora düşünün... Dışarıda yaşayan nüfus, Kuzey Kafkasya'da kalanlardan daha kalabalık. Onların, dillerini, kültürlerini, folklorlarını korumak, bu açıdan da önem taşımıyor mu
Atılan adımlar da var. Meselâ, Çerkezlerin kalabalık olduğu kentlerden ikisinde, Samsun ve Kayseri'deki 19 Mayıs ve Erciyes üniversitelerinde, "Kafkas Dilleri ve Edebiyatı" adı altında bir enstitü kurulması için hazırlıklar başladı. İlk etapta, Adige dili bölümünün açılması planlanıyor. Zaman içinde Abhaz, Çeçen, Oset, Dağıstan dili bölümlerinin de hizmete gireceği söyleniyor. "Eyvah... Türkiye Yugoslavyalaşıyor mu" diye düşünebilirsiniz. Aksine, zenginliklerinin farkına varıyor. Not: Daha geniş bilgi için, Kafkas Kültür Merkezi- Üsküdar. Telefon: 0216/481 06 77.

***

Tayyip Erdoğan, yazarları Açılım'dan bahsetmek için bir araya topladı. Acaba, birbirinden güzel kitapları olan Çerkez kökenli yazar Hulusi Üstün de davetli miydi? Kendi bölgesinin insanlarının hikâyelerini büyük ustalıkla anlatan Hulusi Üstün'ün "Burası Çeçen Komitesi", "Gurbetten Çerkez Hikâyeleri" gibi Kafkas Vakfı Yayınları arasından çıkmış kitapları mevcut.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ilicak/2010/04/18/gunes_bizi_de_aydinlatsin

Etiketler:
güneş bizi de aydınlatsın nazlı ılıcak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır