NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
10
apsuva
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SÜRGÜNÜ DÜNYAYA ANLATMA DERDİNDE ÜÇ ÇERKES SANATÇI

Sürgünü Dünyaya Anlatma Derdinde Üç Çerkes Sanatçı Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen, ressam Mazlo Eduard ve ressam Kuzamisch Anzor sürgünü hem görünür, hem de göz ününde tutmayı amaçlayan projelerini ozgurcerkes.com'a anlattı.
16-02-2012 - kez okundu

Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen, ressam Mazlo Eduard ve ressam Kuzamisch Anzor sürgünü hem görünür, hem de göz ününde tutmayı amaçlayan projelerini ozgurcerkes.com'a anlattı.

Çerkeslerin Kafkasya'dan sürülüşünü, Türkiye ve Kafkasya'da yapacakları ikiz anıtla somutlaştırmak isteyen üç Çerkes sanatçı temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen, ressam Mazlo Eduard ve ressam Kuzamisch Anzor sürgünü hem görünür, hem de göz ününde tutmayı amaçlayan projelerini ozgurcerkes.com'a anlattı.

Grup sözcüsü Gushapsha Arsen, Çerkeslerin Kafkasya'dan sürgün edilişini sembolize etmek üzere biri Soçi'de, biri Samsun veya Trabzon'da olmak üzere karşılıklı iki anıt yapılması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu anıtların diasporadaki ve anavatandaki Çerkesler'in hatıralarını canlı tutacağını söyleyen Gushapsha Arsen, bunun Çerkes varlığının sürdürülmesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Bu projenin 20 yıllık mazisi olduğunu belirten Gushapsha Arsen, konuyu Nalçık, Maykop ve Krasnodar'da devlet yetkilileri ile de görüştüklerini ve büyük ilgi ve destek gördüklerini söyledi. Rusya Güzel Sanatlar Akademisi'nin de konuyla yakından ilgilendiğini belirten Guhapsha, ünlü Adige sanatçı Mihail Shemyakin'in de bu projenin tam destekçisi olduğunu ifade etti.

2014 yılındaki Soçi Olimpiyatları'nın gerçekleştirileceği mekanın Çerkes toprağı olduğunu ve büyük Çerkes sürgününün 150. yıldönümüne denk geldiğine dikkat çeken Gushapsha Arsen, “Bu anıtların olimpiyatlar öncesinde yapılması Çerkesler açısından büyük önem arzediyor” dedi. Gushapsha Arsen, geniş çaplı bir kampanya düzenleyerek bu projeye destek sağlamak istediklerini söyledi.

KAYNAK:http://www.ozgurcerkes.com

Etiketler:
Çerkes Sanatçı Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen ressam Mazlo Eduard ressam Kuzamisch Anzor Kenan KAPLAN

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır