NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
35WERE~1.MP3
4-5-6-7
apsuva
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
21 MAYIS İÇİN NARTAJANS'IN BASIN AÇIKLAMASI

17.05.2012 saat 10:00 da Eskişehirin önde gelen basın kuruluşlarının davetli olduğu toplantıda Nartajans adına Nuri TANDOĞDU tarafından basın açıklaması yapıldı.
17-05-2012 - kez okundu

 

21 MAYIS 1864 BÜYÜK ÇERKES SÜRGÜNÜ

BASIN AÇIKLAMASI

 

21 Mayıs 1864’te Çerkeslerin Kbaada vadisinde işgale karşı verdikleri kahramanca mücadele yenilgiyle sonuçlandı ve Ruslar bu galibiyeti muhteşem bir tören ayini ile kutladılar. Bugün oraya Krasnaya Polyana diyorlar. Türkçe anlamı kızıl çayır anlamına geliyor. Şüphe yok ki o gün Rus ordusu tarafından akıtılan Çerkes kanı bu anlamı boşa çıkarmıyor gibi. 

Yenilginin ardından insanlar sahipleri oldukları topraklardan sürgüne tabi tutuldu. Çünkü  işgalciler sadece toprakları istiyorlardı üstünde yaşayanları orada barındırmak gibi bir gayeleri yoktu.  Sürgün süreci çok acımasız ve kanlı gerçekleşti. Gemilere doldurulan insanlar dilini hiç bilmedikleri tanımadıkları topraklara doğru yola çıkarıldılar.Fazla yüklenen gemilerin bazıları içindeki insanlarla beraber battı. Gemilerde baş gösteren salgın hastalıklar açlık ve susuzluk yüzünden onbinlerce insan yollarda ölerek denize atıldı, Çerkesler bu yüzden saygılarından dolayı  senelerce  balık  yememişlerdir . Gemilerden ölmeden karaya çıkan insanları ise yine açlık ve hastalıklar bekliyordu. Hiç bir şeyleri olmadan vardıkları topraklarda kendilerine gösterilen yerlere yerleşip bir hayat kurana kadar çok büyük zorluklar çektiler.

            Çerkeslerin sürgün sonucunda yerleştikleri Coğrafya çok dağınıktır. Türkiye,Ürdün ,Suriye,İsrail ,ABD gibi ülkelerde yaşayan büyük bir Çerkes nufusu vardır.Bu süreç sonunda Eskişehir’e yerleşen Çerkesler olarak buraya nasıl  geldiğimizi asla unutmadık .Kültürümüzü ve geleneklerimizi sürdürmeye devam ettik içinde bulunduğumuz topluma kanımızla canımızla hizmet ettik ülkenin kurulması ve devamı için mücadale ettik. Aradan 148 sene geçse de hala içimizde ki acı aynen devam etmekte  Eskişehir’de yaşayan insanların çoğu buraya dışarıdan geldiği için ve benzer süreçleri yaşadıkları için bizi çok iyi anlayacaklardır. O yüzden 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü için Çarşı camiinde 19 Mayıs 2012  tarihinde ikindi namazı öncesi tertiplemiş olduğumuz Mevlid-i Şerife bütün Eskişehirli hemşerilerimizi davet ediyor.Sürgünü ve Soykırımı yaşamış ve bu yollarda hayatını kaybetmiş bütün insanlar adına dua etmelerini istiyoruz.

                                                                                                           NARTAJANS 

Etiketler:
basın açıklaması 21 mayıs sürgün

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır