NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
13
10
8
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MOSKOVA'DAN ''TEHLİKELİ'' AÇIKLAMALAR

Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'nin, "Moskova'nın dünyanın her noktasında teröristlerin üslerine saldırılar yapmaya hazır" olduğunu açıklaması bir anda Panki Vadisi ve buna bağlı olarak Gürcistan'ın bombalanabilirliğini gündeme getirmiştir. Ardından da Rus Dışişleri Bakanı Rusya'nın Sesi radyosuna vermiş olduğu mülakatta, Güney Osetya'daki gerginlikle Kuzey Osetya'da yaşananlar arasında ilişki olup olmadığına dair soruyu "Bu iki olayın birbiriyle ilişkili olduğuna ve aynı merkezden yönetildiğine ilişkin somut deliller bulunmamaktadır" yanıtını vermekle birlikte, Rus bakan Gürcistan yönetiminin Güney Osetya'da yarattığı gerginlikle, şimdiye kadar bölgenin "en sakin" cumhuriyetlerinden biri olduğunu iddia ettiği Kuzey Osetya'da rehine olaylarının yaşanması arasında bağ olabileceği değerlendirmesini yapmıştır.
15-09-2004 - kez okundu

Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'nin, "Moskova'nın dünyanın her noktasında teröristlerin üslerine saldırılar yapmaya hazır" olduğunu açıklaması bir anda Panki Vadisi ve buna bağlı olarak Gürcistan'ın bombalanabilirliğini gündeme getirmiştir. Ardından da Rus Dışişleri Bakanı Rusya'nın Sesi radyosuna vermiş olduğu mülakatta, Güney Osetya'daki gerginlikle Kuzey Osetya'da yaşananlar arasında ilişki olup olmadığına dair soruyu "Bu iki olayın birbiriyle ilişkili olduğuna ve aynı merkezden yönetildiğine ilişkin somut deliller bulunmamaktadır" yanıtını vermekle birlikte, Rus bakan Gürcistan yönetiminin Güney Osetya'da yarattığı gerginlikle, şimdiye kadar bölgenin "en sakin" cumhuriyetlerinden biri olduğunu iddia ettiği Kuzey Osetya'da rehine olaylarının yaşanması arasında bağ olabileceği değerlendirmesini yapmıştır. Rusya Federasyonu, daha önceleri hatta 11 Eylül'den önce, 1999'da II. Çeçen Savaşı'nın başlarında Gürcistan'la Panki vadisindeki sınır bölgelerini bombalamıştır. Bunun üzerine Gürcistan AGİT'e müracaat etmiş ve Rus-Gürcü sınırını kontrol etmek üzere AGİT Gözlemci Misyonu oluşturulmuştur. Bu misyon halen çalışmalarını sürdürmektedir. Gözlemci misyonu, yayınlamış olduğu dokümanlarda, bölgede Çeçen üslerinin olduğu yönündeki Rus iddialarını yalanlamıştır. Rusya Federasyonu bununla yetinmemiş, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin El-Kaide ile savaş başlatması üzerine Panki Vadisinde El Kaide militanlarının bulunduğunu ileri sürerek bu bölgeye olası bir müdahalesini meşrulaştırmaya çalışmıştır. Ne var ki, RF'nin bu yöndeki yoğun propagandası ters tepmiş, ABD bunu kendi lehine kullanarak El Kaide ile mücadele çerçevesinde Gürcistan'a 200 asker/danışman göndermiştir. ABD'nin bu kararı üzerine pek çok Rus general daha önceki açıklamalarını yalanlamak ve bölgede radikal İslami militanların bulunmadığını beyan etmek zorunda kaldılarsa da ABD'yi ikna edememişlerdir. İki yıldır da ABD, bölgede uluslararası terörizmle mücadele etmektedir. Hem AGİT'in hem de ABD'nin Panki Vadisinde teröristlerin bulunmadığı yönündeki açıklamalarına rağmen Rusya'nın Gürcistan'ı bombalaması dünyaya meydan okumak anlamına gelecektir. Fakat Rus Genelkurmay Başkanı RF'nin böyle bir gücü olmadığını iyi bilmektedir. (Kamil Ağacan, Kafkasya Araştırmaları Masası, Araştırmacı)

Etiketler:
moskova açıklamalar

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır