NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
4-5-6-7
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
GÜNDEMİMİZ YİNE ABHAZYA

27.10.2004 MEHDİ NÜZHET ÇETİNBAŞ Seksen bin kişinin oy kullandığı seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu Sergey Bagapş'ı galip ilan etmesine rağmen, yönetimde bulunanlar görevi bir türlü kazananlara devretmediler Gerek Ardzınba, gerekse Hacimba yenilgiyi henüz hazmedemediler. Ardzınba en son, kendi atadığı Başsavcı Rauf Korua'yı şahsi inisiyatifi ile geçici olarak görevden aldı .
27-10-2004 - 5 kez okundu


Baş savcının suçu da ne?

Seçimlerin prosedürüne uygun olarak hilesiz hurdasız yapıldığını söylemek...

Ülkeyi on yılı aşkın bir süredir yöneten, son dört yıldır yönetip yönetmediği tam olarak bilinmeyen Ardzınba adına yapılan açıklamalar gerçekten de skandal niteliği taşıyor.

Kendisiyle yüz yüze görüşme imkanı bulduğum Ardzınba, çok zarif, kibar, beyefendi özelliği ön plana çıkan bir yönetici olarak hafızamda kaldı.

Onun adına yapılan açıklamalar ve son icraatlarla tanıdığım Ardzınba arasında bir bağlantı kuramıyorum.

Aldığımız haberlere göre Abhazya'da işbaşında bulunan mevcut yönetim gider ayak baskıları artırıyor.

Bir kere Abhazya'da korkunç bir sansür uygulanıyor. Devletin resmi organı gazetelerin dışındaki gazetelerin yayınlanması çeşitli bahanelerle engelleniyor.

Zaten zor şartlarda yayına devam eden bağımsız gazeteler yaklaşık iki haftadır yayında değil. Bu gazetelerin baskıları engelleniyor. Gazeteler yayına girmek için matbaa ve kağıt bulamıyorlar.

Seçimlerin galibi olan Bagapş'ı destekleyen üçlü ittifaktan Aytayra'nın yayın organı Vazrajdeniya (yeniden doğuş) ile Amtsahara'nın yayın organı olan ve temsil ettiği hareketle aynı adı taşıyan Atsahara Gazetesi de yayınlanmıyor.

Abhazya'da şu anda iki gazete yayında. Bunlar, Resmi gazete olan ve Rusça yayınlanan Respublika Abhazya ve Abhazca yayınlanan Apsını gazeteleri. Bu iki gazete dışında Abhaz halkının haber alma özgürlüğü yok.

Abhazya televizyonu ise içeriksiz yayınlarını sürdürüyor.

Abhaz medyası ile ilgili teferrutlı bilgileri, gazeteci Çamagua'nın komşu sütunlarda yer alan röportajından öğrenebilirsiniz.

...

Seçim sonuçları ile ilgili olarak aslında 22 Ekim Cuma günü Yüksek Mahkeme'nin bir karar vermesi gerekiyordu. Fakat Mahkeme Başkanı Alla Avidzba baskılara dayanamayarak istifa etti. Yüksek Mahkeme Genel Kurulu ise dosyayı hakim Georgi Akaba'ya verdi.

Hacimba'nın avukatları Georgi Akaba'ya karşı reddi hakim talebinde bulundular. Gerekçe, hakimin kız kardeşi, Abhaz Kadınlar Birliği Başkanı Natella Akaba'nın Sergey Bagapş'ın seçim kampanyasında çalışmasıydı.

Natelle Akaba Sergey Bagapş'ın Seçim Kampanyasında çalıştığı iddialarını sert bir dille yalanladı. Ama yine de ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla, Natella, Hacimba taraftarı değildi. Bu gerekçenin bilinmesi bile ağabeyi Georgi Akaba'ya karşı yıpratma politikasına malzeme oluyordu.

Rusya Federasyonu tarafı bu aşamada sessiz görünüyor. Ya da el altından bir şeyler tezgahlamaya çalışıyor.

Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri'nden ise suya sabuna dokunmayan itidal çağrıları yapılıyor. Bu çağrılar içinde en komiği Dünya Çerkes Birliği Başkanı Nehuş Zavurbi'nin çağrısı oldu.

Zavurbi'nin Kaberdey Adıge Hase Başkanı Hafıtze Muhamed ile birlikte ortak olarak yayınladıkları mesajda, "Biz Abhaz Bağımsızlık savaşı sırasında yanınızdaydık, şimdi de yanınızdayız, bundan sonra da yanınızda olacağız" diyorlar.

Bozacı ile şahidi olan şıracı yine döktürmüşler. Abhaz bağımsızlık savaşı sırasında ne Nehuş Zavurbi, ne de Hafıtze Muhamed'in Dünya Çerkes Birliği ile bir ilgileri yoktu. Olmadığı gibi Nehuş Zavurbi o dönemde Kaberdey -Balkar Başbakan yardımcılığı görevindeydi ve 1992 yılında savaş öncesi Kaberdey'den Abhazya'ya giden bir heyetin başkanıydı. Zavurbi heyet başkanı olarak Ardzınba'yı tehdit ediyor, "Gürcülerle savaşırsanız kaybedersiniz. Bizden hiçbir destek beklemeyin" diyordu.

Nekhuş Zavurbi'nin Abhazya ziyareti sonrası yaptığı bu resmi açıklama arşivlerde dururken, aslanlar gibi Abhaz bağımsızlığına sahip çıkması ne kadar ibretlik bir sahne. Klasik bir nomencultura adamı.

Başka söze hacet var mı ?

...

Bütün bu olaylar olurken Abhazya'da hayat durmuş vaziyette. Hiçbir resmi kurum doğru dürüst çalışmıyor. İnsanlar işlerine konsantre olamıyorlar. Kısacası hayat çekilmez bir hal almış.

Seçimleri kazanan Sergey Bagapş büyük bir olgunluk örneği gösteriyor, yapılan bütün provokasyonlara karşın taraftarlarının sokağa dökülmesini engelliyor. Sorumlu bir devlet adamı gibi davranıyor.

Yüksek Mahkeme ise kararını bir türlü veremiyor. Yeni rivayete göre en geç bugün akşam durum kesinleşmiş olacak.

Hacimba'nın avukatları, Abhazya İçişleri Bakanı Abdüsselam Beya ile İstihbarat Güvenlik Servisi Başkanı Mihail Tarba'nın da dinlenmesini talep ettiler ve anılan isimler dinlendi. Kaleleri bir bir yıkılan Hacimba'nın umudu şimdi görünmeyen dağların ardında saklı.

Koltuğa bu derece yapışan, yaptığı bütün hamleler boşa giden Hacimba'nın artık Abhazya'yı yönetecek otoritesi kalmamıştır. Bunu daha önce de belirtmiştik.

O zaman Hacimba ne yapmak istiyor?

Ya gözünü hırs bürümüş, hırsı aklının önüne geçmiş; ya da söylemeye dilim varmıyor ama "benden sonra tufan" anlayışı içinde Abhazya'ya ihanet ediyor. Bu sözü kullanmak gerçekten üzüntü verici. Ancak Rusya'ya bu derece entegre olan, ipleri tamamen onların eline bırakan, iradesine ipotek koyduran bir devlet adamından ülkesine nasıl bir hizmet gelir?

Bu komedi bir an önce sona ermelidir. Birileri bu gidişe dur demelidir. Bunu yapacak güçler taraf oldukları ve Hacimba'dan yana tavır koydukları için bugün siyaset tıkanma noktasına gelmiştir.

Abhazya seçimleri Kafkas toplumunun yaptığı ilk demokratik seçimler sayılır. Adıgeyde Şovmen Hazret'in, kazandığı çok adaylı seçimlerdeki başarısının ardında yatan başka sebebler vardır. Şovmen Hazret hem ekonomik gücü, hem de Moskova yönetimine verdiği güvenle seçimlerden başarıyla çıkmasını bilmiştir.

Abhazya seçimlerini kazanan Bagapş Rusya'nın bütün planlarını alt üst ederek zafere ulaşmıştır. Bagapş, sonuçta Rus düşmanı politikacı değildir. Ancak Rusya kendisine rağmen aday olup seçimleri kazanan liderlerden haz etmez.

Sonuçta Abhazya seçimleri bir kriter olacaktır. Burada alınan sonuç domino etkisi yaratacak ve diğer Cumhuriyetlere de yansıyacaktır.

Abhaz halkı, istikrara ve refaha gidecek bir yol vaad eden Bagapş'tan yana tercihini kullandı. Bu iradeye saygı duymak gerekir.

Başından beri Abhazya seçimleri ile ilgili yazdığımız yazılarda, bizi Bagapş taraftarı olarak niteleyenler oldu. Kesinlikle ifade etmeliyim ki, şu, ya da bu taraftan olmak gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmamıştır.

Bizim tek istediğimiz, Abhaz halkının iradesine saygı gösterilmesidir. Abhazya'da demokratik yapının tesis edilmesidir.

Etiketler:
gündemimiz yine abhazya

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır