NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
9
12
1
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SİVİL TOPLUM KURULUSU ADIGE XASE' DEN DUYURU

29 Aralık günü Krasnodar valisi A. Tkacev yaptığı basın toplantısında Adigey'in Krasnodar'a katılmasının uygun olacağını dile getirdi. Valinin, üstlerinin bilgisi olmadan böyle bir politik açıklamada bulunamayacağını göz önüne alarak, bu beyanın Kuzey Kafkasya'daki yönetim birimlerinin birleştirilerek büyütülmesi ile ilgili propoganda calışmalarının baslangıcı olarak görüyoruz. Adigey'in Krasnodar'a katılması, diğer bir deyişle Adigey'in Krasnodar tarafından yutulması, Adigelerin gelişmek ve Rusya Federasyonu halkları arasında hakettiği yeri alması ile ilgili umutların yok olması anlamına gelmektedir. Bu durum nedeniyle Adige Cumhuriyeti Sivil Toplum Kurulusu olan Adige Xase bu açıklamayı yapma gereğini duymustur.
26-01-2005 - kez okundu

29 Aralık günü Krasnodar valisi A. Tkacev yaptığı basın toplantısında Adigey'in Krasnodar'a katılmasının uygun olacağını dile getirdi. Valinin, üstlerinin bilgisi olmadan böyle bir politik açıklamada bulunamayacağını göz önüne alarak, bu beyanın Kuzey Kafkasya'daki yönetim birimlerinin birleştirilerek büyütülmesi ile ilgili propoganda calışmalarının baslangıcı olarak görüyoruz.

Adigey'in Krasnodar'a katılması, diğer bir deyişle Adigey'in Krasnodar tarafından yutulması, Adigelerin gelişmek ve Rusya Federasyonu halkları arasında hakettiği yeri alması ile ilgili umutların yok olması anlamına gelmektedir. Bu durum nedeniyle Adige Cumhuriyeti Sivil Toplum Kurulusu olan Adige Xase bu açıklamayı yapma gereğini duymustur.

Rusya Federasyonu anayasasının 1. maddesi, Rusya'nın demokratik, federal bir hukuk devleti olduğunu beyan eder. Demokrasinin en temel şartlarından biri de sayıca az olan halkların haklarnı korumaktır. Kafkas savasları sonucunda Adigeler, zorla topraklarından sürülmeleri nedeniyle tarihi vatanlarında azınlık durumuna düşmüşlerse de, ulusal varlıklarını korumak kararındadırlar. Bunun çaresi olarak da, ulusal otonominin korunmasını ve araya hicbir organ girmeden doğrudan federal merkeze bağlı olmayı görmektedirler. Ulusal konularda baskı ile karşılasmayı ve sorunları referanduma götürmeyi yerinde bir davranis olarak görmüyoruz. Bölgedeki nüfus oranları dikkate alındığınnda referandum sonuclarını kestirmek zor olmayacaktır. Zira maceracı politikacılar Adige problemini çözmek icin onların uzak bir Kuzey ülkesine göndermelerini de referanduma göturebilirler.

Bölgesel ve federal politikacıların ulusal otonominin kaldırılması icin girişimde bulunacaklarına ihtimal vermiyoruz. Rusya Federasyonunda yaşayan ulusların haklarını nufuslarina gore değerlendirilmesini çağdaş uygarlık anlayışı reddetmektedir. Böyle bir yaklaşımı Adige Xase de kabul edemez.

Vali Tkacev'in Adigeler'in ulusal gelisimlerini pek önemsemedigini biliyoruz. Kuban yöresi halklarının tarihlerinin gerçeğe uygun dile getirilmemesi, Adigeleri yokeden devlet adamlarının anıtlarının Kray'in cesitli yerlerine dikilmesi politikalari buna örnektir. Adige Xase valinin aciklamalarinin bölgesel barış ve anlayışı korumaya yönelik olmadığına inanmaktadır. Adige otonomisinin yok edilmesi anlamına gelen bu konusması kimseye bir yarar sağlamayacaktır. Bu girişim Rusya Federasyonunda hukuk toplumu olusturma çabalarına zarar verecektir.

Rusya'yı güçlü kılan hangi halk ve dinden olursa olsun tüm vatandaşların haklarının korunduğu, anlayış ve dayanışma temelli otonomilerin birliği içinde yaşama anlayışıdır.(Cetao İbrahim)

Etiketler:
sivil toplum kurulusu adıge xase den duyuru

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51