NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
12
4WORED3.MP3
11
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA DESTEĞE HAZIR

Abhazya Desteğe Hazır VYACHESLAV CHİRİKBA "ABHAZYA TARİHSEL ANAVATANLARINA DÖNMEK İSTEYEN SURİYE ABHAZ DİASPORASINA TAM YARDIMA HAZIR"
09-01-2012 - kez okundu

06/01/2012. Apsnypress Haber Ajansı'na demeç veren Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vyacheslav Chirikba, Geriye Dönüş Komitesi ile Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu'ndan oluşan bir heyeti Suriye'ye göndermeyi düşündüklerini belirtti.


AP - Sayın Bakan, geçtiğimiz günlerde bakanlık olarak Suriye'deki gelişmeler ile ilgili bir bildiri yayınlandı. Bu konu hakkında Suriye'de yaşayan Abhazlardan herhangi bir yanıt aldınız mı?

Vyacheslav Chirikba – Her şeyden önce, Suriye'de yaşayan Abhaz, Abazin ve Adıgelerin kaderleri hakkında endişe duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Doğal olarak, bizler Suriye'deki gelişmeleri sürekli olarak izliyoruz ve Abhaz Diasporası temsilcileri ile doğrudan ilişki durumundayız.

Bizler, göndermiş olduğumuz mektupta, bu ülkede bulunan ve tarihsel anavatanlarına dönmek isteyen kardeşlerimize destek vermek istediğimizi belirttik. Şu an için bizim göndermiş olduğumuz mektup ile ilgili olarak Diasporadaki temsilcilerimizden geriye dönüş ve konumları hakkında herhangi bir şikayet almadık Bu gelişmelere bağlı olarak sizlere Suriye'de ki Abhaz Diasporası'nın liderlerinden birisi ile yaptığımız görüşmede bizlere resmi olarak teşekkürlerini belirttiğini açıklamak istiyorum. Bize gelen bilgilere göre Diaspora temsilcilerinin yakın günler içerisinde onlara yardımda bulunmak amacı ile bir araya gelecekler.

AP - Bu Konu Hakkında Başka Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Vyacheslav Chirikba - Bilindiği üzere, Dışişleri Bakanlığı olarak bizler, durum izleme ve özel politik çalışmaların sürdürülmesi amacı ile, Diaspora ile ilişkilerin sürdürülmesi de dahil olmak üzere, olayların belirlenmesi için Türkiye ve Orta Doğu ile ilgili olarak özel bölümler kurduk.

Bizler tarafından alabileceğimiz önlemler arasında, özellikle Geriye Dönüş Komitesi ve Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu'ndan oluşan bir heyetin Suriye'ye göndermeyi düşünüyoruz. Eğer bu konu hakkında Dünya Abhaz - Abazin Halkları Kongresi tarafından daha önceden elinde bulunan gücünü ve bilgileri kullanmış olsa idi iyi olurdu.

Ben bu konuda hepimizin aşırı siyasallaşmadan kaçınılmasından eminim. Bizler, yanıt verebilmek için gelişmeleri aklıselim biçimde değerlendirmek ve yapabileceklerimizin sınırlarını bilmek durumundayız.

AP - Suriye'deki Abhaz Diasporası Hakkında Yeterli Bilgilere Sahipmi siniz?

Vyacheslav Chirikba - Bizlerin bildiği kadarı ile Suriye'de yaşayan 8 - 10 bin civarında Abhaz yaşıyor. Bunların arasında Amarşan, Agırba, Kudjba, Geçba, Maan, Kaytan vd. bulunuyor. çoğunun Suriye pasaportlarında sülale ismi Abaza yazıyor ve Arapça olarak etnik kimlikleri "Abhaz" olarak tanımlanıyor.

Üzülerek belirtmek isterim ki Suriye'deki durum şimdilik istikrara kavuşma eğilimi göstermiyor. Bizler birkez daha Suriye'den Tarihsel anavatanlarına dönmek isteyen kardeşlerimizin dönüşleri için Geriye Dönüş Komitesi ve diğer devlet organlarımızın işbirliği ile yardıma hazır olduğumuzu yineliyoruz.


Kaynak: www. apsnypress.info

Etiketler:
Vyacheslav Chirikba Abhaz dernekleri Diaspora Suriye ÇERKESLERİ Abhaz abazin Suriyede yaşayan Abhazlar

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51