NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
4-5-6-7
35305319 - Adige Heku 01.MP3
35WERE~1.MP3
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
[MOSKOVA] DOĞUM GÜNLERİ, ÖLÜM GÜNLERİ

Cumartesi günü, son altı ayın belki de son güneşli günlerinden birini yaşayan St Petersburg sokakları bakımlı olmalarıyla dikkat çekiyordu. Şoförlerle mali hesaplaşmalarına ara veren trafik polisleri oldukça nazikti. Kentin sokaklarında, 54'üncü yaşına giren hemşeri, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in doğum günü kutlamaları görülüyordu. Putin ise doğum gününde St. Petersburg'un petrol ve petrol ürünleri borsasının merkezi olacağı müjdesini veriyordu.
09-10-2006 - kez okundu

Her şey yolunda gidiyordu.

Çeçenistan Başbakanı Ramzan Kadirov'un 30'una bastığını duyuruyordu ki televizyon kanalları, ünlü gazeteci Anna Politkovskaya'nın asansörde bir cinayete kurban gittiği haberleri yayıldı.

Migros'un Rusya'daki mağaza zincirlerinden Ramstore'dan aldığı yiyeceklerle evinin yolunu tutan iki çocuk annesi Politkovskaya, başkent Moskova'daki bir apartmanın girişinde son derece profesyonel bir saldırıyla öldürüldü.

Politkovskaya, 1991 yılından beri genelde Kafkasya ve özelde de Çeçenistan'daki çatışmaları işleyen haber ve yorumlarıyla meşhur olmuştu. Apartman girişindeki kameranın, başında şapka bulunan orta yaştaki 'katili' kaydettiği; ancak görüntünün 'çok kötü' olduğu belirtiliyor. Karakterleri gereği bu tür cinayetlerin katilleri flu kalır hep. Bize çok yakınlar; ancak bulunamazlar, ilgili mahkemeler de çıkmaz sokaklara girerek yıllara yayılır. 'Derin' ya da 'karanlık' güçlerden bahsedilir; ama sonuç değişmez. Uğur Mumcu, Pavel Hlebnikov...

Kocası Aleksandr da olayın ardından hemen ilk tepkisini verirken cinayetin hiçbir zaman açıklığa kavuşturulamayacağına dönük endişelerini vurguladı.

Hemen herkesin sipariş üzerine işlendiğinden emin olduğu cinayeti Politkovskaya'nın kocası ve bazı yakınları, Çeçen savaşçılar tarafından gerçekleştirilen ve sonucunda yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği, Nord Ost tiyatro baskını ya da Beslan'daki okul baskınıyla ilişkilendiriyor.

Çalıştığı Novaya Gazeta adlı gazetenin yetkilileri ise Anna Politkovskaya'nın 9 Ekim'de yayımlanmak üzere Çeçenistan'daki işkence olaylarıyla ilgili bir haber hazırlığı yaptığını duyurdu. Bazı delillerle desteklenen haberde, Çeçenistan Başbakanı 'Kadirov'un adamları' tarafından yapıldığı öne sürülen adam kaçırma ve işkence olaylarına yer veriliyor.

Lesnaya Caddesi'nden canlı yayınla son gelişmeleri aktaran Ren TV kanalının aynı sırada Ramzan Kadirov'un 30. doğum günü törenlerini bu olayla dönüşümlü vermesi dikkat çekti. Politkovskaya gibi liberal çalışmalarıyla bilinen program yöneticisi Marina Maksimovskaya'nın sunduğu programda Kadirov krallığından söz ediliyordu. Söz konusu kanalın görüntülerinde, aracını kendisi kullanan Kadirov'un, dövüştürülen köpekleri bizzat kendisinin yönlendirdiği gösteriliyordu.

Novaya Gazeta'nın ortaklarından ve SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'dan ABD Başkanı George Bush'un yönetimine kadar pek çok kimse/kesim, lanetlediği cinayetin sorumlularının bulunup cezalandırılmasını istiyor; ancak kuvvetle muhtemel bu cinayet de diğerleri gibi karanlıklarla tarihe gömülecektir, maalesef.

09.10.2006


e-posta adresi:m.cetinkaya@zaman.com.tr

Etiketler:
moskova doğum günleri ölüm günleri

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır