NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre





>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
3
4-5-6-7
8
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASLAR'DA ÇÖZÜMÜ ZOR KRİZ

Uzun zamandır gergin olan Rusya Federasyonu ile Gürcistan arasındaki ilişkiler iki hafta kadar önce somut bir krize dönüştü. Uzmanlar taraflar arasındaki anlaşmazlığın müzakerelerle giderilmesine ihtimal vermiyor. Rusya ile Gürcistan arasındaki gerginliğin temelinde Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya yüzünden çıkan anlaşmazlık yatıyor. 1990'lı yılların ortalarından itibaren fiilen bağımsız olan iki bölge de Gürcistan ile bağları koparıp Moskova'yla daha geniş ilişkiler kurmak istiyor. Berlin'deki Bilim ve Siyaset Vakfı'nın Rusya Araştırma Grubu Başkanı Hans-Henning Schröder, Tiflis yönetiminin yakınlaşma arayışını önleme imkanlarının kısıtlı olduğunu söylüyor: "Her iki Cumhuriyet de hür oylamayla kendine başkan seçti. Abhazya ve Güney Osetya'nın başkanları Moskova ile diyalog arıyor ve Rusya'da kendilerine muhatap bulabiliyorlar."
01-05-2008 - kez okundu




Rusya'nın amacı



Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin keşif uçağının düşürüldüğü günlerde Gürcistan'a bağlı her iki bölge ile de ilişkileri geliştireceklerini söylemişti. Rusya uzmanı Schröder Rusya'nın tek amacının Güney Osetya ve Abhazya'yı Rusya'ya dahil etmek olduğunu ancak Moskova yönetiminin şimdiye kadar devletler hukukunun dışına çıkmadığını söylüyor:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Güney Osetya'da 2006 yılında bağımsızlık için referanduma gidildi"Rusya yönetimi, her iki Cumhuriyet'in devletler hukukuna göre resmen tanınması ve Rusya Federasyonu tarafından ilhak edilmesi anlamına gelebilecek adımlardan özenle kaçındı. Rusya hukuki bakımdan kusursuz bir çizgide kaldı."



"Müzakerelerin şansı yok"

Gürcistan Moskova yönetiminin ayrılıkçı Cumhuriyetler ile ilgili tutumunu sert bir şekilde eleştiriyor. Aynı zamanda Tiflis yönetimi Rusya'yı açıkça askeri saldırganlık yapmakla suçlamaktan da çekinmiyor. Gürcistan hava sahasında seyreden mürettebatsız keşif uçağının Rusya tarafından düşürüldüğü iddiasına Moskova'nın yalanlaması gecikmemişti. Her iki ülke temsilcilerinin New York'ta yaptıkları buluşmada da görüş ayrılıklarını gidermek mümkün olmamıştı. Berlin Bilim ve siyaset Vakfı Rusya Araştırma Grubu Başkanı Hans-Henning Schröder, Abhazya ve Güney Osetya yüzünden süren gerginliği bundan sonra da görüşmelerle gidermenin mümkün olmayacağı görüşünde:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Sergey Bagapş, 2005'te Abhazya devlet başkanı seçildi"Bunun başarılabilmesi için üç tarafın da geniş tavizler vermesi gerekir. Ancak çözüme götürme şansı yüksek müzakere sürecine şimdilik başlama şansı tanımıyorum."


Batılı ülkeler Moskova'yı uyarıyor



Tiflis ile Moskova yönetimleri arasındaki krizin büyümesinden endişe eden Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD Abhazya ve Güney Osetya'yı resmen tanımaktan sakınması için Rusya'yı bir kez daha uyardılar. Moskova yönetiminin ayrılıkçı bölgelerin resmi makamlarıyla temasa geçileceği şeklindeki açıklamasından tedirgin olan batılı ülkeler Rusya'dan, devletler hukukuna göre resmen tanınmayan Güney Osetya ve Abhazya ile diplomatik ilişki kurma kararını geri almasını ya da uygulamaya koymamasını talep ettiler.



Philipp Bilsky / Deutsche Welle
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3305156,00.html?maca=tur-standard_feed-tur-655-xml

Etiketler:
kafkaslar çözümü zor kriz

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır