NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
9
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MARx BİLE KAFKAS HALKLARINI ÖRNEK VERDİ

KAFFED Genel Kurulu'nda konuşan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, "Karl Marx bile ezilen halklara Kafkas halklarının mücadelesini örnek gösterir" dedi. Şener'in konuşmasından bazı bölümler şöyle
06-12-2009 - kez okundu

:

- Kafkasya'dan Türkiye'ye gelen insanlar bu ülkenin savunmasına, kültürel ortamına katkı sağlamışlardır. Folkloruyla, geleneğiyle, adetleriyle Anadolu kültürünü adeta yoğurmuşlardır. Bu tüm tarih kitaplarında anlatılan hadiselerdir. Plevne mücadelesinden Kurtuluş Savaşı'na kadar bu toprakların savunmasında Kuzey Kafkaslar hep ön planda olmuşlardır.- Karl Marx bile ezilen halkların mücadelesine Kafkas halklarının mücadelesini örnek göstermiştir.

- Böylesine özgün bir kültürü yansıtan Kafkas halkları bu topraklarda da bağımsızlığın, onurun, kültür ve düşünce zenginliğinin ifadesi olarak hep katkı sağlamışlardır. Bu niteliler nedeniyle de elbette mutluluk duyuyoruz. Bundan onur duyuyoruz.

- Sürekli yapılan kavgalar, iktidarın muhalefetle, muhalefetin iktidarla kavgası toplumda bazı duygularda, düşüncelerde ayrışmaları derinleştirmiş, bu da Türkiye'ye zarar vermiştir. Biz isteriz ki ülkede birlik olsun, beraberlik olsun farklılıklarımızı zenginlik olarak görelim. Herkesin kimliği, kişiliği saygıdeğer olsun.

DP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Akdemir

Akdemir, konuşmasına başlamadan önce kürsünün arkasında saatlerce ayakta bekledikten sonra bayılan Çerkes gencine atıfta bulundu.

Akdemir'in konuşmasından başlıklar şöyle:

- Biraz önce gördüğünüz gibi bir Çerkes delikanlısının son ana kadar ayakta durması ve son anda düşmesi bu yöre insanının kararlılığını ve yiğitlini gösteren çok önemli bir göstergedir.

- Yörelerinden atılan bu yiğit insanların yarısı Anadolu'yu kendisine vatan etti ve bugün TC'nin kuruluşunda, cumhuriyet ilkelerinin yerleşmesinde yaptıkları katkıları unutmak mümkün değildir.

- Çerkesler, Abhazlar, Osetler, Çeçenler o bölgede mücadele tarihine destanlar yazdıracak kadar önemli savaşlar vermişler ancak karşılığında eziyetler görmüşlerdir. Bunları dünyaya tanıtmada, demokratik haklarının sağlanması adına özel eğilim gösterilmesi gerekiyor. Burada da Türkiye Cumhuriyeti'nin öncülük yapması gerekiyor.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da konuşmasında kendisinin aynı zamanda bir sanayici olduğunu belirterek, "Bugüne kadar Çerkeslerle çok ilişkiler kurdum. Sayın Genel Başkan Yardımcım Çerkesler'in ne kadar yiğit, dürüst insanlar olduklarını söylediler. O kadar çalışma arkadaşım oldu ama hiçbirinden yanlış bir şey görmedim" dedi.

BAŞKENTTE YAŞAM

Etiketler:
marx bile kafkas halklarını örnek verdi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51