NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ŞAM -1, SURİYELİ ÇERKESLERİN ÇOĞU VATANA DÖNMEK İSTEDİKLERİNİ BİLDİRDİLER .

Salondaki bir bayan kendisi ve ailesinin hemen şimdi, şu an bu delegasyonla vatana götürülmesi konusunu ağlayarak, rica ederek dile getirdi. Başka bir konuşmacı bayan ise yine çok zor durumda olduğunu ve çoktandır hayallerinde vatana dönüşün olduğunu söyledi.
18-03-2012 - kez okundu

Salondaki bir bayan kendisi ve ailesinin hemen şimdi, şu an bu delegasyonla vatana götürülmesi konusunu ağlayarak, rica ederek dile getirdi. Başka bir konuşmacı bayan ise yine çok zor durumda olduğunu ve çoktandır hayallerinde vatana dönüşün olduğunu söyledi
 

Bu gün Suriyede Rusya Federasyon Sovyeti delegasyonu ile Suriye Adıge Yardımlaşma Derneği Şam yakınlarındaki Kudsaya Şubesi ‘Adıge Xase’ arasında yapılan görüşmelere pek çok kişi   "Şam-1" ismini verdi. İnsanlar bu toplantının Suriyedeki Çerkeslerin anavatanlarına dönmelerini sağlayacak mekanizmanın işlemesi için gereken ilk adım olduğunu umdukları için .  "Şam-1" adını verdiler.

Toplantı yeri ve toplantı zamanı için oldukça uygunsuz bir mekan ve saat belirlenmişti. Toplantı haftanın ilk iş gününde sabah saat 10: 00 da şehir dışında yapıldı. Toplantı esnasında sık sık elektrikler kesildi, kısaca toplantı yeri ve zamanı iyi belirlenmemişti.

Toplantı, Suriye ‘Adıge Xase’si tarafından heyetin geliş sebebinin, Suriyedeki Çerkeslerin nasıl yaşadıklarının görülmesi olduğunun belirtilmesi ve her türlü şekilde Çerkeslerin vatanlarına dönüşleri veya dönüş kelimelerinden dahi kaçınıldığı bir konuşma ile başladı.

Ardından Delegasyona söz verildi. İlk sözü Sayın Kajarov aldı ve  geliş amaçlarının Suriyedeki Çerkeslerin durumlarını tesbit etmek ve tarihi vatanına dönmek kararı almış Çerkeslere yardım edilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Kajarov aynı zamanda; insanları dinlemek ve bu konuda Rusya devletinin doğru karar almasını sağlamak için yardımcı olmak üzere geldiklerini bildirdi. Sayın Derev haricinde diğer delegasyon üyeleride benzeri konuşmalar yaptılar, Sayın Derev ise çok daha heyacanlı bir konuşma yaptı.

Delegasyon üylerinin yaptığı konuşmaların ardından Suriyeli Çerkesler arasında yaşca daha büyüklere söz verildi. Onlar ise ziyadesiyle felsefi çıkarımlar içeren tarihi olaylardan bahseden konuşmaları ile salonda soğuk havanın esmesine sebep oldular. Onların konuşmalarının ardından Sayın Kajarov başkanlığındaki delegasyon daha genç neslin temsilcilerine söz hakkı verdiğinde salonda hayret verici şeyler duyuldu.

Mikrofonu eline alan ilk delikanlı çok kötü olmayan bir rusca ile konuşmaya başladı. Kısaca gençler çok daha hisli bir şekilde dileklerini dile getirdiler. Ve  ayrıca çok açık ve net olarak hem kendilerinin hem de tüm tanıdık bildiklerinin vatanlarını arzuladıklarını bildirdiler.

Ayrıca salondaki bir bayan kendisi ve ailesinin hemen şimdi, şu an bu delegasyonla vatana götürülmesi konusunu ağlayarak, rica ederek dile getirdi. Başka bir konuşmacı bayan ise yine çok zor durumda olduğunu ve çoktandır hayallerinde vatana dönüşün olduğunu söyledi. Sayın Derev bu açık yalvarmalar karşısında bu kişilere yardım edeceğini söyledi. Ardından söz alan pek çok genç aralarında doktorların mühendislerin ve pek çok farklı iş kolunda yetkin olan insanın bulunduğunu, hatta yatırımcıların dahi olduğunu onların vatanlarına yük olmayacaklarını aksine vatanlarının yararına çalışacaklarını bildirdiler.

Sayın Derev söz aldığında vatana dönmek konusunda karar almakta, hiç bir zorluk karşısında yılmamalarını söyledi. Rusyanın nasıl büyük bir potansiyale sahip olduğunu ve burada Suriyedeki Çerkesler için de yer olduğuna değindi. Ayrıca Perıt Staşu’nun konuşmasından da bahsetmemiz gerekiyor. Perıt Staşu vatanına dönmek istediğini bildiren dilekçeyi Rusya Başkanına yazan ilk 115 kişilik grup içerisinde nasıl yer aldığını anlattı.  Ayrıca bu dilekçeyi imzalayan kişilere nasıl baskı yapıldığından da, kendilerinin hainlikle suçlandığını da aktardı.

Toplantı ardından pek çok kişi Çerkeslerin vatanlarına dönmek için karşılaştıkları zorluklardan delegasyon heyetine bashsettiler. Bu toplantı neticesinde Delegasyon heyetinin ulaştığı sonuç ise; Suriyede yaşayan çerkeslerin büyük bir çoğunluğunun vatanlarına dönmek istedikleridir. İnsanlar büyük bir istekle Rusya Federasyonun Çerkeslerin kurucu halk oldukları Rusya Federasyonundaki Adıgey, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar cumhuriyetlerine-vatanlarına dönmelerini sağlayacak acil bir karar almasını program düzenlemesini bekliyorlar.

Çelar Kat 18 Mart 2012

Çev. AÇUMIJ Hilmi

Kaynak aheku

Etiketler:
suriye çerkes Rusya federasyon Adıge Xase Şam

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51