NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
12
4SIMD.MP3
11
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÜNLÜ TARİHÇİ İRİNA AGIRBA AJANS KAFKAS'A KONUŞTU

Ünlü tarihçi İrina Agırba Ajans Kafkas'a konuştu: "Ardzınba ve eski yönetim, kendilerini güvence altına alacak bir düzenleme hazırlığı içinde" 27.10.2004 - 13:04:56 Gündemimizdeki Abhazya'yı bu sefer de Abhazya'nın ünlü tarihçisi Doç. Dr. İrina Agırba ile konuştuk.
27-10-2004 - kez okundu

Başarılı bir akademisyen olan İrina Agırba Abhazya'daki gelişmeleri demokrasi sınavı olarak nitelendiriyor. Agırba, yeni göreve gelecek yönetimin ilk işinin de dış politikada yeni opsiyonlar oluşturmak olduğunu söylüyor.
Ve çok önemli daha başka şeyler de.
Ajans Kafkas, bugünkü Abhazya'yı bu sefer de bir tarihçiye, İrina Agırba'ya yorumlattı. Aydınlatıcı olacağından şüphemiz yok.--------------000-----------------


AJANS KAFKAS - Sayın Agırba, okuyucularımız için Abhazya'daki mevcut durumun analizini yapar mısınız?


İRİNA AGIRBA - Doğrusu, yakın çevremizde bağımsızlığını yeni kazanmış Ukrayna, Beyaz Rusya gibi ülkelerde olduğu şekilde, bizde de aynı sıkıntılı süreçler yaşanarak bugünlere gelindi. Seçim öncesi gerginlik hayli fazla idi. Ancak Abhazya seçimleri demokratik bir ortamda gerçekleşti. Ardzınba ve çevresindekiler, muhalefetin böyle büyük bir zafer kazanabileceğini hayal dahi edemiyorlardı. Yüksek Seçim Kurulu'na olağanüstü baskılar yapıldı ve kilitlendi. Bu da seçim sonrasında ülkemizde gergin bir atmosfer yarattı. Benzer baskılar bugün Yüksek Mahkeme için de geçerli. Bence, tüm bu süreçlerde Rusya'nın belirgin bir rolü bulunmakta. Her şeyden önce, sırtını Rusya'ya dayayan Hacimba'nın seçimden mağlup ayrılması Rusya'nın beklentilerini altüst etti. Bahsettiğim gergin atmosfer ve siyasi kilitlenmede Moskova'nın rolü bulunmaktadır. Tüm bunlara rağmen, yıllardır büyük zorluklarla mücadele eden Abhazya halkı olgunluk sınavını büyük bir başarıyla sürdürmektedir. Biz bugün demokrasi sınavı vermekteyiz. Abhazya halkı "bize demokrasi gerekli mi, değil mi" sorusunun cevabını Rusya'ya ve Ardzınba ekibine rağmen "demokrasi bize gereklidir" şeklinde vermiştir. Bence bu çok önemlidir.


A. K. - Sizce siyasal kilitlenme nasıl aşılacak?


İ.A - Hukuki süreçlerin işlemesi gerekli. Aldığım duyumlara göre, Ardzınba ve eski yönetim, kendilerini güvence altına alacak bir düzenleme hazırlığı içinde. Yüksek Mahkeme kararı beklenirken, Ardzınba'nın geri adım atma çabası siyasal kilitlenmenin aşılacağı ve yönetimin devredileceği anlamını taşımaktadır.


A.K. - Sayın Agırba, siz kişisel olarak geleceğin Abhazyasına nasıl bakıyorsunuz?


İ.A. - Bence şu yakın perspektifte Abhazya'nın en hayati konusunu dış politika opsiyonlarının oluşturulması teşkil etmektedir. Abhazya şimdiye kadar takip ettiği tek yanlı politikadan hızla ayrılarak yeni açılımlar gerçekleştirmelidir.


A.K. - Sizce Abhazya nasıl demokratikleşecek?


İ.A. - Kanımca Abhazya Avrupa standartlarında bir demokrasiye doğru hızlı adımlar atmalıdır. Bizlerin hedefi budur. Bugün bu sınavı vermek durumundayız. Örneğin yöneticisi olduğum Aytayra hareketi pek de uzun olmayan beş yıllık mücadelesinde bunu ön plana çıkararak bugünlere geldi.


A.K. - Sayın Agırba, bu bağlamda biraz daha irdelersek Aytayra'nın kuruluş gerekçelerini biraz daha açar mısınız?


İ.A. - Öncelikle Aytayra, Ardzınba'nın kemikleşmiş yönetim anlayışına karşı en ciddi toplumsal hareketin merkezi olmuştur. Ülkemizin kritik bağımsızlık mücadelesinde herkes üzerine düşen görevi yaptı. Daha sonra yönetim kademelerini ellerine geçirenlerin, yani Ardzınba ve çevresinin iç politikada, ekonomide ve sosyal sorunlarda gösterdiği başarısız çizgi bizim hareketimizin haklı gerekçelerini oluşturdu. Siyasal organizasyonumuzu Abhazya'nın yaşayabilirliliği üzerine yapmak durumundaydık. Aytayra bu noktada tarihi rolü yüklenmiştir.


A.K. - Abhazya mücadelesinde Kafkasya'dan önemli destekler aldınız. Okuyucularımız merak ediyor, Kafkasya Halkları Konfederasyonu Abhazya'da nasıl bir rol oynadı?


İ.A. - Rusya tarihsel olarak Kafkasya halklarının birlikteliğine daima karşı olup, bunu engellemek için her politikayı uygulamıştır. Ülkemizin o kritik günlerinde, Kafkasya Halkları Konfederasyonu bizlere her türlü desteği sağlamıştır. Biz mücadelemizi onların büyük yardımıyla kazandık ve bunu minnetle hep hatırlayacağız.


A.K. - Diaspora da o dönemde Abhazya'ya önemli destekler verdi. Şu anda diasporadan beklentileriniz nedir?


İ.A. - Evet, sadece Abhaz diasporasından değil, tüm Kuzey Kafkasya diasporasından önemli destekler geldi. Bunu çeşitli kanallardan takip ettik. Diaspora bizim için çok önemli. Halihazırdaki ekonomik ve sosyal altyapımızın diasporayı Abhazya'da toplayabilecek yeterlilikte olduğu söylenemez. Bununla birlikte Abhazya'nın dış dünyaya entegrasyonunda, uluslararası platformlarda mesafe alınabilmesinde bilgiyi esas alan diasporanın katkılarına ihtiyacımız var.

A.K. - Sayın Agırba, Abhazya'nın Türkiye'den beklentileri ne olabilir?


İ.A. - Aslında Türkiye ile Abhazya'nın ilişkileri çok eskiye ve derinlere dayanıyor. Bir tarihçi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Abhazya üzerindeki ambargonun sürmesi burada negatif ortam yaratıyor. Bunun bir an evvel kaldırılması dileğimizdir. Bu, yeni bir başlangıç için Türkiye tarafından atılacak adım önemli bir jest olurdu.


A.K. - Sayın Agırba, bizi fazlasıyla etkileyen bu söyleşiniz için teşekkür ederiz.


İ.A. - Rica ederim. Bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Son olarak şunu hatırlatmak isterim ki, tüm baskılara rağmen halkımız önemli bir iradeyi ortaya koymuş ve demokrasiden yana tavır almıştır. Abhazya'nın tarihi ve geleceğinde bu benim için en önemli olaylardan biridir.
Etiketler:
ünlü tarihçi irina agırba ajans kafkas konuştu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51